ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Profilaktyka i leczenie odparzeń pieluszkowych

-
Profilaktyka i leczenie odparzeń pieluszkowych
Ze względu na to, że skóra niemowlaka nie ma w pełni wykształconego płaszcza lipidowego, który ochroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jest podatna na podrażnienia. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, ważne są regularne zabiegi higieniczne i odpowiednia pielęgnacja ciała.
Profilaktyka i leczenie odparzeń pieluszkowych


Do najważniejszych metod zapobiegających odparzeniom pieluszkowym należą odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka i przestrzeganie zasad higieny. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości odczuwanych w okolicy krocza, brzucha, pośladków i ud, należy przede wszystkim regularnie zmieniać pieluchę i za każdym razem odświeżać skórę malucha delikatnym środkiem myjącym, np. w formie nawilżanych chusteczek lub nasączonej gazy. Po zabiegu dobrze jest zabezpieczyć miejsca intymne kremem ochronnych.

Emolienty dla dzieci, czyli specjalistyczne dermokosmetyki o działaniu regenerującym, zmiękczającym i natłuszczającym, polecane są także po wieczornej kąpieli oraz jako forma leczenia powstałych już odparzeń. Nie należy jednak przesadzać z ilością preparatów tego typu. W celach profilaktycznych wystarczy nałożyć i wmasować lub wklepać w skórę cienką warstwę. Warto pamiętać, że wszelkie balsamy pielęgnacyjne należy aplikować dopiero po wcześniejszym dokładnym osuszeniu ciała malucha.

Formą pielęgnacji po kąpieli lub po toalecie jest również wietrzenie. Pozwolenie dziecku na krótkie, ale częste przebywanie bez pieluchy nie tylko zapewnia wentylację skórze, ale też stanowi ciekawe urozmaicenie zabiegów kosmetyczno-higienicznych.

W profilaktyce i leczeniu odparzeń niemniej ważny jest także rozmiar pieluchy i jej chłonność. Wraz ze wzrostem wagi pociechy należy zmieniać modele na większe, bardziej komfortowe i bezpieczniejsze.

Odparzenia skóry mogą pojawić się też w efekcie wzmożonego pocenia się i słabej miejscowej cyrkulacji powietrza, dlatego podczas długich podróży czy beztroskiej zabawy na świeżym powietrzu latem lub zimą nie należy dopuszczać do przegrzania organizmu dziecka. Zbyt duża ilość warstw odzieży lub ubrań zbyt ciasnych, krępujących ruchy nie sprzyja zdrowiu.

Przyczyny i objawy odparzeń pieluszkowych


Ponieważ skóra niemowląt nie ma w pełni wykształconego płaszcza lipidowego, jest podatna na podrażnienia. Szczególnie narażona jest okolica krocza. Kontakt skóry pośladków i genitaliów z zabrudzeniami pochodzenia fizjologicznego sprzyja osłabieniu bariery ochronnej, dlatego zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu zmian tego typu ważne jest regularne zmienianie pieluchy i utrzymanie skóry w czystości.

Przyczyną odparzeń mogą być także reakcje alergiczne organizmu malucha na materiał, z którego została wykonana pielucha.

Zaczerwienienie i dyskomfort pojawiają się również w efekcie nieprawidłowej diety, która powoduje, że charakter stolca staje się bardziej toksyczny i drażniący.

Zaniechanie leczenia odparzeń pieluszkowych stwarza ryzyko zaostrzenia dolegliwości i pojawienia się dodatkowych, takich jak rumień, świąd, łuszczenie naskórka, czy nawet nadżerki.


Profilaktyka i leczenie odparzeń pieluszkowych - dodano: 2021-04-20

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.