ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Co jest ważne podczas przygotowywania mleka modyfikowanego dla niemowlaka?

-
Co jest ważne podczas przygotowywania mleka modyfikowanego dla niemowlaka?
Prawidłowe przygotowanie mleka modyfikowanego dla niemowlaka jest gwarancją, że gotowy posiłek będzie bezpieczny dla dziecka - będzie miał odpowiednią temperaturę, konsystencję i wartość odżywczą. Jak zatem przygotować mleko dla maluszka, by spełnić te wymogi? Zebraliśmy najważniejsze wskazówki i istotne informacje dotyczące przygotowywania posiłków mlecznych dla niemowląt. Oto one.


Zachowaj higienę podczas przygotowywania mleka!


Podstawową kwestią podczas przygotowywania mleka modyfikowanego jest zachowanie odpowiedniej higieny. Przed każdym szykowaniem posiłku dla maluszka należy koniecznie umyć ręce oraz zadbać o to, aby wszystkie części butelki były czyste, a najlepiej wysterylizowane. Dlaczego to takie ważne? Układ pokarmowy niemowląt nie jest jeszcze gotowy na walkę z drobnoustrojami, które nas otaczają. Im mniejszy maluszek, tym bardziej mogą mu zaszkodzić bakterie, wirusy czy grzyby.

Dopiero z czasem organizm starszego niemowlaka staje się bardziej odporny - jego układ pokarmowy nie jest już wtedy tak bardzo wrażliwy. Właśnie z tego powodu istnieją tak ścisłe wytyczne dotyczące np. rozszerzania diety niemowląt i wyznaczony czas, kiedy można zacząć wprowadzić do menu maluszka nowe pokarmy, a kiedy nie należy tego robić. W pierwszych miesiącach życia dziecko jest szczególnie delikatne, a jego układ pokarmowy wrażliwy, dlatego minimum do 6. miesiąca życia zaleca się sterylizację butelek, smoczków i innych elementów. W późniejszych miesiącach może już wystarczyć samo ich umycie.

Jak sterylizować akcesoria przed przygotowaniem mieszanki? Mamy do wyboru kilka opcji. Możemy za każdym razem wyparzać butelki, smoczki i inne elementy we wrzątku (ok. 2-3 minuty) albo skorzystać ze sterylizatora. To urządzenie, do którego wkłada się butelki, smoczki i nakrętki w celu ich wyjałowienia. Na rynku dostępne są zarówno sterylizatory elektryczne, jak i takie, które wkłada się do mikrofali. Kuchenka mikrofalowa może okazać się pomocna przy sterylizacji również wtedy, kiedy zaopatrzymy się w butelki samosterylizujące. Takie akcesorium należy wypełnić wodą, zakręcić i wstawić do mikrofali ustawionej na najwyższą moc. Po ok. 2 minutach smoczek i butelka będą wysterylizowane.

Jak odmierzyć odpowiednią porcję mleka modyfikowanego?


Kolejnym ważnym aspektem jest odmierzanie odpowiedniej porcji mieszanki. Mimo że na każdym opakowaniu znajdują się informacje, ile mieszanki należy odmierzyć do przygotowania mleka w zależności od wieku dziecka, wielu rodziców robi to nieprawidłowo. Dlaczego? Niektóre osoby wsypują mieszankę "na oko" lub w ogóle nie czytają instrukcji znajdującej się na opakowaniu. To błąd! Właściwe przygotowanie mleka modyfikowanego to niezmiernie ważna kwestia. Należy więc poświęcić jej chwilę uwagi i zrobić to prawidłowo. Nie pomijajmy tego kroku!

Przygotowując mleko modyfikowane dla maluszka, pamiętajmy, że jest ono jedynym pokarmem, jakie dziecko dostaje w pierwszych miesiącach życia, jeśli mama nie może lub nie chce karmić piersią. Jego proporcje muszą więc być bardzo starannie odmierzone, aby maluszek otrzymał wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze. Od tego zależy, czy dziecko będzie prawidłowo się rozwijać i odpowiednio przybierać na wadze. Odpowiednich porcji powinniśmy również pilnować, stosując karmienie mieszane i rozszerzając dietę dziecka. Warto mieć pod kontrolą, co i w jakich ilościach je nasz maluszek. Dzięki temu łatwiej zadbać o jego zbilansowaną dietę.

Warto też pamiętać o zasadach przechowywania i używania otwartego mleka modyfikowanego. Otwarte opakowanie należy zużyć w ciągu 2-4 tygodni. Po upływie tego czasu mieszanka może mieć już obniżoną wartość odżywczą. Samo mleko modyfikowane zawsze przechowujemy w suchym miejscu i w temperaturze pokojowej (od 10 st C do maksymalnie 25 st C). Po zrobieniu mieszanki zawsze szczelnie zamykajmy otwarte opakowanie. Dzięki temu proszek zachowa świeżość i nie będą namnażać się w nim drobnoustroje. Nie przesypujmy też mleka do innego opakowania niż to, w którym je kupiliśmy.

Jakie mleko następne wybrać dla maluszka? Zobacz więcej o mleku następnym HiPP 2 BIO COMBIOTIK®

Jak przygotować mleko modyfikowane?


Instrukcję, jak przygotować mleko modyfikowane można znaleźć na każdym opakowaniu. Przed przygotowaniem mieszanki warto więc przeczytać wszystkie informacje, jakie zawarł producent. Procedura jest bardzo prosta. Wystarczy wlać do butelki odpowiednią ilość wody o konkretnej temperaturze, dosypać mleko modyfikowane w odpowiedniej dla wieku i potrzeb dziecka ilości, nałożyć smoczek i nakrętkę, a następnie potrząsać całością aż mleko całkowicie się rozpuści. W odmierzaniu odpowiedniej ilości mieszanki pomoże nam specjalna miarka, która jest dołączona do każdego opakowania. Sam przepis jest bardzo prosty, ale diabeł tkwi w szczegółach, dlatego warto poznać najważniejsze fakty dotyczące przygotowywania mleka modyfikowanego.

Jaką wodę stosować?


Niedojrzały układ pokarmowy noworodka i niemowlaka może źle zareagować na pokarm, jeżeli do przygotowania mleka modyfikowanego użyjemy "złej" wody. Jaka woda do mleka dla niemowlaka będzie dla niego bezpieczna? Najlepszym wyborem są butelkowane wody mineralne przeznaczone specjalnie dla niemowląt. To szczególnie dobry wybór, jeśli woda kranowa w naszej okolicy nie jest zbyt dobrej jakości. Możemy też sięgnąć po niskozmineralizowaną i niskosodową wodę z butelki, ale zanim jej użyjemy, przeczytajmy jej skład i upewnijmy się, że jest na pewno odpowiednia dla maluszka. Noworodki i małe niemowlęta potrzebują wody najlepszej jakości. Przecież to właśnie woda i rozpuszczona w niej mieszanka będą podstawą ich diety przez kilka najbliższych miesięcy! Pamiętajmy też, że przed przygotowaniem mleka modyfikowanego każdą wodę należy najpierw przegotować, nawet tę butelkowaną.

Szukasz dobrej wody mineralnej, która sprawdzi się do przygotowywania mleka modyfikowanego dla maluszka? Zobacz wodę mineralną HiPP BABY

Jaką temperaturę powinna mieć woda do przygotowania mleka?


Wiemy już, jak przygotować mleko modyfikowane dla noworodka i niemowlaka oraz jakiej użyć wody. Przejdźmy teraz do kwestii odpowiedniej temperatury mieszanki. Jaką temperaturę powinien mieć gotowy pokarm? Do przygotowania mleka modyfikowanego należy użyć wody przegotowanej o temperaturze ok. 40 st C-50 st C. Do kontroli temperatury najlepiej użyć termometru. W awaryjnej sytuacji skorzystajmy z testu nadgarstka. Wylewając kilka kropel na nadgarstek, można sprawdzić, czy mleko nie jest przypadkiem za gorące albo za zimne dla maluszka. Ważne: nigdy nie należy zalewać mleka modyfikowanego gotującą się wodą, bo wrzątek niszczy cenne witaminy i naturalne bakterie kwasu mlekowego. Wodę dla maluszka zawsze najpierw gotujemy, a potem czekamy aż przestygnie. Dopiero po sprawdzeniu, że temperatura jest odpowiednia, możemy zabrać się za przygotowanie pokarmu.

Co zrobić, gdy dziecko nie dopiło całej porcji mleka?


Karmiąc dziecko przez dłuższy czas, rodzice uczą się, ile mleka jednorazowo wypija ich maluszek. Może się jednak zdarzyć, że niemowlak nie dopije przygotowanej mieszanki. Czy takie mleko można podać dziecku później? Absolutnie nie! Nie należy podawać ponownie niedopitej porcji pokarmu ani jej znów podgrzewać. Pite przez maluszka mleko ma kontakt ze jego śliną. Jeśli odstawimy je i wykorzystamy później, istnieje zagrożenie, że zdążą się w nim rozwinąć szkodliwe dla niedojrzałego układu pokarmowego maluszka bakterie, co może skutkować zatruciem pokarmowym. Wszystkie niedopite resztki mleka należy wylać, a butelkę wyczyścić. Nie można też wkładać już rozrobionego mleka do lodówki czy zamrażarki, a potem znów podgrzewać. Każdy posiłek musi być zrobiony na świeżo.

Jak przygotować mleko poza domem? - pomocne akcesoria


Wiele mam zastanawia się, czy mleko modyfikowane można przygotować wcześniej, np. kiedy chcą wybrać się z maluszkiem na spacer. No i ile może stać mleko modyfikowane? Pokarm najlepiej przygotowywać tuż przed karmieniem. Można go podać ewentualnie w ciągu 1 godziny. Lepiej jednak nie robić mleka na zapas. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą na spacer termosu z przegotowaną wodą oraz odmierzoną porcję proszku i przygotować mleko tuż przed podaniem go maluszkowi. Jak szybko przygotować mleko modyfikowane? Właśnie tak!


Źródła:
1. https://hipp.pl/
2. How to Prepare Formula for Bottle-Feeding at Home, WHO, 2007
3. Preparation and handling of powdered infant formula: a commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition.
4. Poradnik karmienia piersią, Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiŻDz), Warszawa, 2016
5. Poradnik Żywienia Niemowląt, Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna 2014
6. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA, 2014, T. 11, 321-338.
7. Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez niemowlęta, dzieci i młodzież, standardy medyczne/interna, 2010, T. 1, 7–15.
8. Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. standardy medyczne/pediatra, 2014, T. 11, 321-338.

Co jest ważne podczas przygotowywania mleka modyfikowanego dla niemowlaka? - dodano: 2021-08-10

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.