ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Pierwszy fryzjer dla dziecka - kiedy się wybrać i jak przygotować dziecko

-
Pierwszy fryzjer dla dziecka - kiedy się wybrać i jak przygotować dziecko
Gdy w domu pojawia się dziecko, świat rodziców się zmienia - pozornie proste czynności, jak choćby ścinanie włosów staje się wyzwaniem. Dla dorosłych obcinanie włosów to drobnostka, robimy to w salonie fryzjerskim, pod okiem fryzjera specjalisty. W przypadku jednak obcinania włosów i strzyżenia dziecka należy wykazać się dużą empatią i zrozumieniem.

Jeśli wydaje ci się, że ścinanie włosów dziecku jest proste, zapewne podczas samodzielnego pierwszego strzyżenia przekonasz się, że maluch niekoniecznie chce współpracować. Każde dziecko potrzebuje bezpieczeństwa nawet w najprostszych sytuacjach, dlatego też przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty w salonie jest tak istotne. Jak przygotować dziecko do wizyty u fryzjera? Kiedy je tam zabrać? Co definiuje dobry salon fryzjerski?

Kiedy zabrać dziecko do fryzjera?


Jako dorośli swobodnie korzystamy z salonu fryzjerskiego, aby ogarnąć to, co mamy na głowie. Jest to dla nas całkiem naturalnie, podobnie jak wizyta u kosmetyczki czy lekarza. Jednak dla twojego dziecka sprawa nie jest tak oczywista. Będąc dzieckiem, inaczej postrzegamy świat i każdy rodzic musi sobie zdawać z tego sprawę. Pierwsza wizyta dziecka jest niezwykle ważna i warto dobrze się do niej przygotować.

Otwartym pytaniem pozostaje - kiedy właściwie odwiedzić fryzjera po raz pierwszy? Przeważnie, większość rodziców stara się obcinać włosy swoim pociechom samodzielnie, przynajmniej przez pierwsze lata. I o ile czynność ta nie należy do łatwych, rodzice radzą sobie z nim gorzej lub lepiej. Myśląc o wizycie u fryzjera dziecięcego, ważne jest wzięcie pod uwagę zarówno stanu owłosienia, jak również wieku dziecka. Nie zaleca się brania małych dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siedzieć, gdyż umieszczenie ich na fotelu fryzjerskim może stanowić problem. Lepsze jest zabranie starszych dzieci, którym również łatwiej będzie wyjaśnić, że fryzjer to nic strasznego. Powinno być to zatem dziecko, które jest w stanie przyjmować proste argumenty. Dobrze również, aby dziecko potrafiło usiedzieć dłuższy czas w jednym miejscu.

Strach ma wielkie oczy, czyli czego obawia się maluch?


Wizyta u fryzjera to spore wyzwanie logistyczne i psychologiczne. Gdy nie przygotujesz dziecka do wizyty wcześniej, może się ona okazać trudnym doświadczeniem zarówno dla niego jak i dla ciebie jako rodzica. Dlaczego właściwie dzieci na samą myśl o fryzjerze mogą wpadać w panikę?

Dziecko widzi świat inaczej. Jest małe, więc wszystko co je otacza jest duże, dziwne, nieznane. Jeśli spojrzysz oczami dziecka, okaże się, że salon fryzjerski to ponure miejsce, w którym panuje dziwny zapach, na podłodze leżą włosy, słychać nieustający hałas, a na stołach poustawiane są dziwne flakony i buteleczki, które nie wiadomo do czego służą. Taki stół alchemika, ale budzący strach, a nie zaciekawienie. Poza tym, słysząc szczęk nożyczek przy głowie, narzędzia te drażnią uszy i powodują obawę, że dziecku stanie się krzywda. Niektóre dzieci może też przerażać samo długotrwałe unieruchomienie na fotelu, kojarzące się z ograniczeniem swobody.

Przygotowanie dzieci do wizyty


Pierwszą wizytę u fryzjera powinno się poprzedzić szeregiem różnych czynności, które oswoją dziecko z tematem. Podstawą jest oczywiście dobra zabawa. Spróbuj najpierw pobawić się w salon fryzjerski w domu. pozwól dziecku poobcinać włosy tobie lub stylizować fryzurę. Sam również stwórz dziecku zabawną fryzurę, używając do tego np. kolorowych wstążek. Możecie również użyć do tych czynności lalek czy innych zabawek. Dbanie o włosy lalki także pokazuje, że zajmowanie się fryzurą jest fajne. Dodatkowo zapoznaj dziecko w domu z podstawowymi sprzętami fryzjerskimi takimi jak nożyczki czy suszarka.

Kluczowym elementem tego, jak przygotować dziecko do wizyty jest także wybór dobrego fryzjera. Na pierwszy raz, dobrze jest wybrać fryzjera dziecięcego. Jego praca nastawiona jest na malucha i zazwyczaj wie, jak radzić sobie z najmłodszymi. Do tego fryzjer dziecięcy posiada odpowiednio atrakcyjne zaplecze, wspomagające dobre wrażenia z wizyty.

Dobrze, jeśli w salonie są też inne dzieci. Widząc, że nie dzieje im się nic złego, dziecko łatwiej zaufa fryzjerowi. Na każdym etapie bądź z dzieckiem i spokojnie tłumacz mu co się będzie działo. Rób to przed wizytą oraz w jej trakcie. Ponadto do fryzjera lepiej wziąć dziecko wyspane, wypoczęte i najedzone. Niwelując jedne w ważniejszych potrzeb dzieci, które zostaną wcześniej zaspokojone, niwelujesz ryzyko niepowodzenia. Wspomóż dziecko, zabierając do salonu jego ulubioną zabawkę. Obecność ulubionego misia potrafi ukoić strach. Zaopatrz się także w tablet czy telefon, na którym podczas wizyty możesz puścić dziecku bajkę.

Po pierwszej wizycie możesz nagrodzić swoje dziecko wspólnym czasem spędzonym na grach, zapewnić mu atrakcję w postaci lodów czy kupić mu drobny upominek taki jak bajkę.

Mądrość rodzica, czyli co z tą niechęcią


Są rodzice uważający, że najlepsze jest zabranie dziecka do fryzjera znienacka. Taki element zaskoczenia to jednak powinna być broń ostateczna. W końcu nikt nie chciałby, aby jego dziecko zareagowało płaczem, paniką i stresem, a to możemy mu zaserwować, jeśli zabierzemy malucha w nieznane miejsce bez wcześniejszego przygotowania.

Czasami, może się okazać, że mimo naszych starań, w samym salonie dziecko nie będzie chciało współpracować. Mądry rodzic przede wszystkim nie robi nic na siłę. Uznaj, że udacie się do fryzjera innym razem, przyjmij odmowę dziecka, zapewnij mu przede wszystkim komfort. Pozwól mu na złe emocje. W końcu my również nie zawsze jesteśmy w humorze, aby korzystać z fryzjera. Dziecko również ma do tego prawo.

Przede wszystkim nie krzycz na dziecko i nie każ go za odmowę. Zawsze staraj się tłumaczyć i rozwiewać wątpliwości w sposób spokojny. Możesz też skorzystać z doświadczenia fryzjera. Czasami to on obdarzy cię doświadczeniem i pomoże rozwiązać problem.

Możesz też spróbować pertraktacji z dzieckiem poprzez udostępnienie mu ulubionej bajki, co uspokoi je na tyle, że pozwoli się ostrzyc.

Odpowiedni salon fryzjerski czyli jaki?


Wizyta u fryzjera powinna być przyjemna, dlatego też wybór salony fryzjerskiego dla dzieci jest niezwykle istotne. Odpowiedni salon jest dostosowany do najmłodszych klientów, posiadając fotele dopasowane do wzrostu dziecka, jak również w kształtach atrakcyjnych dla dzieci. Dlatego też spotkamy salony z fotelami w kształcie zwierząt, tronu czy samochodów wyścigowych. W dobrych salonach fryzjerskich dla dzieci stosuje się także delikatne kosmetyki do pielęgnacji włosów.

Dla dziecka ważne jest otoczenie i dodatkowa atrakcja, którą może stanowić kącik zabaw malucha. Wyposażony w zabawki, książeczki, pluszaki, blok do rysowania i kredki. Takie miejsce powinno posiadać elementy dopasowane do dziecka w każdym wieku.

Dla dziecka wizyta wygląda przyjemniej jeśli salon jest kolorowy, gdy już na wejściu zobaczy np. plakaty czy naklejki ulubionych postaci.

Na końcu, dobry specjalista charakteryzuje się empatią, zrozumieniem, potrafi zaciekawić dziecko, uspokoić je. Dobry fryzjer dziecięcy dopasowuje język do klienta, aby był on zrozumiały dla konkretnego odbiorcy. Nawiązuje kontakt z dzieckiem, wzbudza jego zaufanie i prowadzi go przez wizytę w sposób jasny i ciekawy. Musi być zatem otwarty i przyjazny w kontaktach z dziećmi.

Jeśli zastanawiasz się gdzie w swoim mieście znajdziesz dobrego specjalistę, zachęcamy do skorzystania z Booksy.com.


Pierwszy fryzjer dla dziecka - kiedy się wybrać i jak przygotować dziecko - dodano: 2021-09-20

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.