ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jest decyzja EMA w sprawie szczepienia młodszych dzieci przeciw COVID-19

-
Jest decyzja EMA  w sprawie szczepienia młodszych dzieci przeciw COVID-19
25 listopada Europejska Agencja Leków wydała zgodę na szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19 preparatem Pfizer/BionTech. Dzieci są grupą, w której odsetek zachorowań jest coraz większy, dlatego tak ważna była decyzja o dopuszczeniu preparatu do użytku w także w tej grupie wiekowej.

Wg pediatrów to bardzo dobra wiadomość zarówno dla dzieci, rodziców, jak i lekarzy, gdyż dzieci chorują coraz częściej. Warto szczepić tę grupę, choć większość dzieci przechodzi COVID-19 łagodnie. Jednak część dzieci choruje na wieloukładowy zespół zapalny po COVID-19, czyli zespół PIMS, który może prowadzić do wielu poważnych powikłań.
Zespół PIMS przypomina w swoim przebiegu dwie jednostki chorobowe - zespół skórno-śluzówkowo-węzłowy i chorobę Kawasakiego. We wszystkich przypadkach choroba atakuje naczynia krwionośne, dla dzieci jest śmiertelnie niebezpieczna.

ograniczy też zdecydowanie transmisję wirusa na inne osoby. Dzieci doskonale przenoszą wirusa, dlatego szczepienie dawałoby ochronę zarówno najmłodszym, jak i osobom starszym, które spotykają się ze swoimi wnukami, narażając się na zakażenie. Tym samym, wg pediatrów, szczepienie dzieci dałoby wielowymiarową ochronę dla całego społeczeństwa

Proces oceny szczepionki firmy BioNTech/Pfizer w tej grupie wiekowej rozpoczęty został w październiku. Po pozytywnej opinii EMA, teraz opinia zostanie przekazana Komisji Europejskiej, która podejmie ostateczną decyzję.

Aktualnie w Polsce szczepić przeciwko koronawirusowi można dzieci, które ukończyły 12 lat. Podaje się im preparat firm Pfizer/BioNTech lub Moderna.

W badaniach klinicznych wzięło udział ponad 2300 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. W trakcie pierwszej fazy badania szczepionki był tylko jeden przypadek ciężkiej reakcji poszczepiennej - u 10-latka przez jeden dzień była gorączka 39,7 stopni, a w drugiej i trzeciej fazie badania nie było żadnych niepokojących sytuacji.

redakcja

Szczepienia dzieci 5-11 lat covid

Jest decyzja EMA w sprawie szczepienia młodszych dzieci przeciw COVID-19 - dodano: 2021-11-25

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.