ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Ząbkowanie - co warto wiedzieć?

-
Ząbkowanie - co warto wiedzieć?
Ząbkowanie to proces wyrastania mleczaków, z którym musi zmierzyć się każdy maluch. Okres ten jest bardzo trudny zarówno dla niego, jak i rodziców, najczęściej wiąże się z bólem u dziecka, który przejawia się płaczem. Oczywiste jest to, że każdy rodzic w tym czasie chce pomóc swojemu maluszkowi, aczkolwiek nie wszystkie porady bywają w pełni skuteczne, niekiedy korzystanie z internetowych zaleceń, których autorem nie jest prawdziwy lekarz, może nawet negatywnie skutkować na zdrowiu dziecka. Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat ząbkowania.

Proces ząbkowania - co musisz wiedzieć?


Na samym starcie warto wspomnieć o tym, że ząbkowanie to nieodłączny proces rozwoju twojego dziecka. W większości wypadków pojawi się on około 6 miesiąca życia, aczkolwiek nie zawsze tak będzie. Właśnie dlatego, jeśli pierwsze zęby pojawią się u twojej pociechy wcześniej lub później, nie musisz się niczym martwić. Z pewnością słyszałeś również, że zęby powinny rosnąć u każdego dziecka w taki sam sposób. Nie jest to prawdą, gdyż najczęściej to dolne jedynki są pierwsze, aczkolwiek wcale tak nie musi być.

Jak rozpoznać objawy ząbkowania?


Niejeden doświadczony rodzic powie ci, że najważniejszym objawem ząbkowania jest wkładanie rączek dziecka do buzi. Najczęściej, jeśli twoja pociecha będzie tak robiła, rzeczywiście możesz spodziewać się, że proces ząbkowania nadchodzi, aczkolwiek niekiedy sytuacja ta mówi także o tym, że maluch przygotowuje się do przyjmowania pokarmów stałych. Kolejnym objawem, który także jest obecny w czasie ząbkowania, to marudzenie dziecka. Jeśli twojej pociesze stale coś nie pasuje w okolicach 6 miesiąca życia, najczęściej będą to pierwsze ząbki, jednak pamiętaj, że tutaj również nie zawsze musi tak być. Czy ząbkowanie w przypadku każdego dziecka jest bolesne? Istnieje grupa maluchów, która przechodzi ten proces bez żadnego bólu, aczkolwiek nie ma za wielu takich bobasów. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że ząbkowanie nie zawsze będzie wiązało się z gorączką. Sam stan podgorączkowy nie jest jeszcze niczym złym, jeśli jednak pojawia się zbyt wysoka gorączka, powinieneś zabrać swoje dziecko do pediatry.

Pomoc dziecku w czasie ząbkowania - co robić?


Niemalże każde dziecko, któremu będą wyrastały ząbki, będzie miało zaczerwienione oraz napuchnięte dziąsła. W związku z tym gryzaki dla niemowląt oraz smoczek to jedne z tych rzeczy, które znacząco zmniejszą odczuwany przez niego ból. Warto stawiać na produkty wypełnione wodą. Można umieścić je w lodówce, dzięki czemu po wyjęciu będą spełniały funkcję kompresu. Pod żadnym pozorom nie należy jednak przetrzymywać tych akcesoriów w zamrażarce. Takie działanie mogłoby skutkować odmrożeniem niezwykle delikatnej skóry dziecka. Jak sytuacja wygląda z lekami? Ząbkowanie to proces, który pojawia się stosunkowo wcześnie, dlatego nie należy podawać dziecku żadnych środków w jego trakcie. Jeśli dziecko wyjątkowo ciężko przechodzi te chwile, warto udać się do lekarza dziecięcego, który chętnie ci pomoże. Na samym końcu warto wspomnieć o sprawdzonym sposobie, jakim jest masowanie dziąseł. Działając w ten sposób, będziesz w stanie zapewnić swojemu dziecku wiele komfortu oraz uśmierzysz jego ból.

Ząbkowanie - co warto wiedzieć? - dodano: 2022-02-18

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.