ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Czy dzieci mogą korzystać ze szczoteczek sonicznych?

-
Czy dzieci mogą korzystać ze szczoteczek sonicznych?
Szczoteczka soniczna to nowocześniejszy model szczoteczki rotacyjnej, charakteryzuje się precyzyjniejszym oczyszczaniem trudno dostępnych miejsc przy zastosowaniu technologii fal dźwiękowych. Czy dzieci mogą stosować szczoteczki soniczne? Czy urządzenia przeznaczone dla najmłodszych różnią się od tych dla dorosłych? Od jakiego wieku można bezpiecznie używać szczoteczki sonicznej? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Szczoteczka soniczna to szczoteczka do zębów z akumulatorem i silnikiem elektrycznym, który emituje drgania oraz fale dźwiękowe o częstotliwości od 250 do około 700 Hz. Dla porównania - dźwięki emitowane w czasie rozmowy to do 5000 Hz, szczekanie psa – 500 Hz, a śpiew ptaków - do 8000 Hz. Ludzkie ucho słyszy dźwięki o częstotliwości od 16 do 20000 Hz. Szczoteczka soniczna różni się od elektrycznej częstotliwością drgań oraz zmienionym sposobem wibracji, znacznie bezpieczniejszym dla szkliwa zębowego i ułatwiającym rozbijanie płytki nazębnej. Szczoteczki soniczne posiadają podłużne główki czyszczące i wykonują sekwencje ruchów wymiatających. W zestawach z tym urządzeniem znajdziesz także wymienne końcówki, które możesz dopasować do swoich własnych potrzeb. Szczoteczki soniczne posiadają kilka programów pracy i szereg technologicznych udogodnień - czasomierze, czujnik kontroli nacisku czy możliwość połączenia urządzenia ze smartfonem. Co jest najciekawsze w procesie szczotkowania zębów szczoteczką soniczną? Częstotliwość drgań sprawia, że ślina, pasta do zębów oraz woda zostają napowietrzone, a bąbelki powietrza docierają do najdalszych zakamarków jamy ustnej.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?


W jaki sposób należy szczotkować zęby za pomocą szczoteczki sonicznej? To bardzo proste. Większość pracy wykonuje za nas samo urządzenie. Wystarczy przyłożyć głowice czyszczącą pod kątem 45 stopni wzdłuż linii dziąseł, a następnie przesuwać ją w kierunku następnych obszarów łuku zębowego. Czas mycia również w tym przypadku jest standardowy i wynosi około dwóch minut (z trzydziestosekundowym podziałem na poszczególne ćwiartki uzębienia).

Od kiedy można stosować szczoteczkę soniczną?


Pierwszą szczoteczką dziecka powinna być szczoteczka manualna, gdyż to dzięki niej Twoja pociecha nauczy się samodzielnego szczotkowania, prawidłowej techniki oraz wyrobi w sobie właściwe nawyki higieniczne związane z jamą ustną. Po ukończeniu trzeciego roku życia warto zaopatrzyć swoje dziecko w szczoteczkę soniczną, oczywiście w taki model, który będzie bezpieczny dla wrażliwych ząbków i dziąseł malucha. Przy pierwszych kontaktach dziecka ze szczoteczką potrzebna będzie pomoc rodziców, którzy czuwają nad prawidłowym procesem mycia zębów. Jama ustna u dzieci powinna być oczyszczana przynajmniej dwa razy dziennie.

Szczoteczka soniczna dla dzieci


Jak wspomniano wcześniej, dzieci mogą bez obaw korzystać ze szczoteczki sonicznej. Urządzenie przeznaczone dla najmłodszych musi różnić się od tego dla dorosłych, z uwagi na wrażliwsze dziąsła i mniejsze zęby. Przykładem takiej szczoteczki jest np. szczoteczka Smilesonic Kids, której opis znajdziemy na stronie https://smilesonic.com/pl/produkt/smilesonic-kids/. Najważniejsze różnice to:
  • rozmiar główki czyszczącej, która powinna być mniejsza w przypadku szczoteczki dla dziecka
  • liczba ruchów wykonywanych na minutę pracy, która powinna być mniejsza w przypadku szczoteczki dla dziecka
  • design - dorośli zadowolą się jednokolorowym urządzeniem, podczas gdy dzieciom najbardziej podobają się wielokolorowe szczoteczki, najlepiej z ulubionym motywem bajkowym.

Czy każde dziecko może stosować szczoteczkę soniczną?


Producenci szczoteczek sonicznych rekomendują ich używanie już od trzeciego roku życia pod warunkiem, że urządzenie posiada cechy wspomniane w poprzednim akapicie. Jednak czy każde dziecko może używać szczoteczki sonicznej? Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania tego typu urządzeń, jednak dotyczą one skrajnych i rzadkich przypadków. Oto one:
  • szybko postępująca paradontoza - zaawansowana paradontoza oznacza problem chwiejących się zębów
  • poważne stany zapalne dziąseł - objawiające się nadmiernym krwawieniem i obrzękiem, co sprawia, że każda szczoteczka z głowicą i włosiem może okazać się nieodpowiednia
  • bardzo bolesna nadwrażliwość - mycie zębów szczoteczką soniczną przynosi wtedy ból oraz dyskomfort.


Czy dzieci mogą korzystać ze szczoteczek sonicznych? - dodano: 2022-04-19

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.