ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci od pierwszego dnia życia

-
Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci od pierwszego dnia życia
Skóra dzieci jest bardzo delikatna i wyjątkowo podatna na podrażnienia oraz negatywny wpływ nadmiernego promieniowania słonecznego. Dlatego właśnie podczas przebywania na słońcu musi być ona odpowiednio zabezpieczona. W celu jej ochrony i pielęgnacji warto zatem stosować odpowiedni krem przeciwsłoneczny dla dzieci.Dlaczego odpowiednia ochrona skóry dzieci jest tak istotna?


Skóra maluchów jest cienka i delikatna, a ich procesy termoregulacyjne nie są w pełni rozwinięte. Negatywne promienie UV przenikają do głębokich warstw skóry i mogą powodować jej uszkodzenia. Warto również pamiętać o tym, że komórki skóry dzieci produkują mniejsze ilości melaniny niż komórki dorosłych, a więc skóra najmłodszych jest szczególnie podatna na oparzenia słoneczne oraz negatywny wpływ czynników mogących wywoływać procesy mutagenne. Może to skutkować rozwojem zmian nowotworowych w przyszłości, w tym choćby groźnego dla życia czerniaka. Poza tym, nadmierna ekspozycja na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia może powodować inne niekorzystne zmiany skórne, takie jak między innymi wysypki o różnorodnym nasileniu.

Jakie produkty służące ochronie skóry dzieci dostępne są w sprzedaży?


W szerokiej ofercie sprzedaży drogeryjnej i aptecznej dostępne są między innymi: olejek, balsam, emulsja oraz krem przeciwsłoneczny dla dzieci. Produkty te mogą zawierać filtry chemiczne lub fizyczne, które nie wnikają w skórę. Z tego powodu w przypadku dzieci warto decydować się na zakup kosmetyków z filtrami mineralnymi, które tworzą na powierzchni skóry skuteczną warstwę ochronną odbijająca promieniowanie UVA i UVB. Godny polecenia krem przeciwsłoneczny dla dzieci powinien zawierać dwutlenek tytanu lub tlenek cynku. Są to substancje, które nie ulegają przemianom pod wpływem działania promieni UV oraz są dobrze tolerowane przez skórę wrażliwą, alergiczną oraz atopową. Wybierając konkretny produkt należy zwracać uwagę na jego współczynnik SPF, który wskazuje stopień gwarantowanej ochrony przeciwsłonecznej. W przypadku najmłodszych dzieci polecane są produkty o wartości SPF równej lub przekraczającej 50. Ochrona w tym wypadku powinna być zapewniona zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i przed UVB.

Na jakie inne elementy należy zwracać uwagę w trosce o zdrowie dzieci?


W przypadku maluchów należy unikać spacerów w porze najsilniejszego nasłonecznienia. Poza tym, warto w słoneczną pogodę przebywać z dzieckiem w cieniu lub półcieniu oraz należy stosować kosmetyki ochronne. Ubiór malucha należy dostosować do panujących warunków atmosferycznych oraz stosować ochronę oczu i głowy. Odzież malucha powinna być wykonana z wysokogatunkowych i przewiewnych tkanin. Nie można również zapominać o odpowiednim nawodnieniu dziecka. Woda powinna być zawsze podawana w niewielkich ilościach, ale w regularnych odstępach czasu. Dzieciom warto dawać wodę niegazowaną o niskiej zawartości minerałów. W czasie upałów należy również zadbać o odpowiednią dietę najmłodszych, która powinna obfitować w produkty cechujące się wysoką zawartością wody, takie jak choćby arbuz czy melon.

Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci od pierwszego dnia życia - dodano: 2022-05-04

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.