ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Rozszerzanie diety a problemy z laktacją - jak dokarmić maluszka?

-
Rozszerzanie diety a problemy z laktacją - jak dokarmić maluszka?
Po 6. miesiącu życia maluszka samo mleko matki przestaje być wystarczające dla jego odżywienia. Nadchodzi czas na wprowadzenie do jego menu kolejnych produktów. Co zrobić, gdy wraz z rozszerzaniem diety zaczynają się problemy laktacyjne u mamy? Jak je pokonać? Czy wprowadzać mleko następne?

Wiele mam zastanawia się, czy rozszerzanie diety niemowlaka musi wiązać się z zakończeniem karmienia piersią? Nic podobnego! Co jednak zrobić, gdy mleka w piersiach zaczyna brakować, a maluch jest głodny i niespokojny? Czy i jak dokarmiać niemowlaka? Jak wspierać laktację?

Rozszerzanie diety - jak zrobić to dobrze?


Rozszerzanie diety to wielka chwila w życiu dziecka. Równie mocno przeżywają to rodzice. Nie wiesz, jak łączyć rozszerzanie diety z karmieniem piersią? Przygotowaliśmy dla ciebie trzy proste wskazówki:

1. Nowy pokarm nie powinien zastępować mleka mamy


Rozszerzanie diety polega na zapoznaniu dziecka z nowymi smakami, a nie na eliminacji pokarmu mamy. Podając dziecku nowy produkt, zacznij od minimalnej ilości, czyli np. od trzech małych łyżeczek marchewki. Taka ilość jest wystarczająca, aby maluch poczuł nowy smak i zapoznał się z nim, jednak nie zaspokoi to jego zapotrzebowania energetycznego.

2. Wprowadzaj nowe produkty przed porą karmienia piersią


Jeśli twoje dziecko wykazuje oznaki gotowości na nowe produkty, podawaj mu je do spróbowania, gdy przychodzi pora karmienia. To czas, w którym maluszek chętnie otworzy buzię i z dużym prawdopodobieństwem spróbuje nowości. Po tym, gdy maluch skończy degustację, podaj mu pierś.

3. Wykorzystuj swoje mleko – zostaw trochę na później!


Nadejdzie taki moment, w którym inne pokarmy zaczną powoli zastępować pierś. Jednak nie musi to oznaczać końca karmienia piersią. W momencie, gdy czujesz obrzęk piersi spowodowany gromadzeniem się pokarmu, a dziecko nie jest głodne, możesz użyć laktatora. To, co odciągnęłaś, wykorzystaj później, np. zamroź i zostaw tacie na czarną godzinę, gdy dziecko zgłodnieje, a ty będziesz nieobecna.
Poza tym możesz wykorzystać swoje mleko do przygotowania posiłków, np. kaszek.

Kiedy dokarmiać maluszka mlekiem modyfikowanym?


Większość mam stosuje karmienie mieszane dziecka ze względu na problemy laktacyjne, których efektem jest zbyt mała ilość pokarmu lub kłopoty z karmieniem. Jeśli ty także ich doświadczasz, przed podjęciem decyzji o dodatkowym karmieniu porozmawiaj z położną lub doradcą laktacyjnym - jest szansa, że uda wam się wspólnie wypracować rozwiązanie, dzięki któremu będziesz mogła uniknąć konieczności dokarmiania.

Jeśli jednak okaże się ono niezbędne, warto wiedzieć, że dzięki dokarmianiu maluszka mlekiem modyfikowanym wielu mamom udaje się dłużej kontynuować karmienie piersią, ponieważ niweluje to np. stres związany z obawami o niewłaściwe odżywienie dziecka(1).

Mleko następne Bebiko 2 - zainspirowane mlekiem mamy


Kiedy kontynuowanie karmienia piersią w drugim półroczu życia niemowlęcia z uzasadnionych powodów nie jest możliwie, skonsultuj się z pediatrą. Lekarz zna szczególne potrzeby żywieniowe dziecka, dlatego doradzi, jakie mleko następne wybrać - również do dokarmiania.

Jedną z możliwości jest Bebiko 2 - unikalna kompozycja zawierająca składniki naturalnie występujące w mleku matki: kwasy DHA i ALA, unikalną kompozycję GOS/FOS, wapń, witaminę D, żelazo, jod. Aż 93% maluchów bardzo dobrze toleruje to mleko następne już od pierwszej butelki(2).

Pamiętaj - także wtedy, gdy z różnych przyczyn nie karmisz piersią lub w porozumieniu z lekarzem zdecydujesz się na karmienie mieszane, wciąż możesz wspierać rozwój swojego maluszka i budować z nim wyjątkową więź.

Karmienie piersią jest najwłaściwszym sposobem żywienia niemowląt.


_____________________________________________________________

https://www.bebiklub.pl/produkty/bebiko-2
https://www.bebiklub.pl/niemowle/zywienie/karmienie-mieszane/dokarmianie-dziecka-mlekiem-modyfikowanym
https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/mity-na-temat-rozszerzania-diety-niemowlat
https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/zywienie-dziecka-w-okresie-0-36-miesiecy
https://www.nutriciaresearch.com/nutrition-for-life/early-life-nutrition/a-journey-through-the-first-1000-days/
https://parenting.pl/kiedy-mama-nie-moze-karmic-piersia-czyli-jak-wybrac-mleko-nastepne-dla-niemowlecia

(1) Kwiecień J. Czy mleko modyfikowane może wydłużyć czas karmienia piersią? Położna. Nauka i praktyka. 2022, 1(57), 1-6.
(2) Na podstawie opinii 93% mam z grupy 426, które testowały Bebiko 2 NUTRIflor Expert na platformie trnd.pl w dniach 16.07-29.07.2021.

Rozszerzanie diety a problemy z laktacją - jak dokarmić maluszka? - dodano: 2022-07-06

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.