ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Dlaczego warto skonsultować rozwój swojego niemowlaka z fizjoterapeutą?

-
Dlaczego warto skonsultować rozwój swojego niemowlaka  z fizjoterapeutą?
Czy wiesz, że fizjoterapeuta może odkryć nieprawidłowości w rozwoju Twojego maluszka już w okresie niemowlęcym? Pierwszy rok życia dziecka to bardzo istotny okres, w którym dziecko dynamicznie się rozwija zarówno ruchowo, jak i poznawczo. Jeżeli u niemowlaka, który wymaga wsparcia w rozwoju, nie przeprowadzimy odpowiednio wcześnie terapii fizjoterapeutycznej, może to skutkować opóźnieniem psychoruchowym, co w późniejszych latach może doprowadzić do wad postawy. Zobacz, jakie efekty może przynieść szybkie wykrycie asymetrii podczas konsultacji z fizjoterapeutą.

Efekty konsultacji niemowlaka z fizjoterapeutą


fizjoterapeuta niemowlaków


Podczas konsultacji fizjoterapeutycznej u 3-miesięcznego niemowlaka specjalista zdiagnozował asymetrię w obrębie głowy i tułowia oraz pojawiające się spłaszczenie w obrębie potylicy. Dzięki temu, że wcześnie wykryto nieprawidłowości można było wdrożyć odpowiednią terapię, która zahamowała pogłębienie asymetrii oraz zapobiegła nieprawidłowemu rozwojowi niemowlaka.

Tylko podczas konsultacji z doświadczonym fizjoterapeutą możliwe jest szybkie wykrycie nieprawidłowości w rozwoju niemowlaka oraz rozpoczęcie wczesnej interwencji. Gdy specjalista wdroży stymulację nieprawidłowych funkcji, pozwoli to na zahamowanie rozwoju wielu zaburzeń oraz nie dopuści do pogłębienia trudności rozwojowych.

Jeżeli u dziecka, które wymaga wsparcia w rozwoju, nie przeprowadzimy odpowiednio wcześnie terapii fizjoterapeutycznej, może u niego wystąpić opóźnienie psychoruchowe, co w późniejszych latach może doprowadzić do wad postawy.

Fizjoterapeuta nauczy, jak prawidłowo pielęgnować niemowlaka


Każde dziecko jest inne i powinno być w inny sposób pielęgnowane, dlatego podczas konsultacji fizjoterapeuta udziela rodzicom instruktażu w zakresie prawidłowego podnoszenia, przewijania, obracania, odkładania - oraz wspierania rozwoju niemowlaka według jego potrzeb. Jeśli rodzice mają wątpliwości i pytania dotyczące rozwoju dziecka, podczas konsultacji fizjoterapeuta dokładnie wyjaśnia i odpowiada na wszystkie nurtujące kwestie.

Podczas konsultacji fizjoterapeuta oceni rozwój niemowlaka


W trakcie wizyty fizjoterapeuta najpierw przeprowadzi z rodzicami wywiad medyczny, a następnie zbada dziecko. Podczas badania sprawdzi ilość i jakość prezentowanych wzorców ruchowych. Na tej podstawie oceni, na jakim etapie rozwoju jest niemowlak oraz czy mieści się w normach.

fizjoterapeuta niemowląt


Jeśli będzie konieczne, fizjoterapeuta ułoży odpowiednią dla niemowlaka terapię


W przypadku gdy fizjoterapeuta stwierdzi nieprawidłowości w rozwoju, opracowuje plan terapeutyczny w celu ich zniwelowania. Jeśli zaistnieje potrzeba wsparcia niemowlaka w postaci terapii, fizjoterapeuta dobiera odpowiednie ćwiczenia, które będą odpowiednio zaplanowane dla każdego malucha, dbając o jego komfort i bezpieczeństwo. Takie ćwiczenia będą stymulowały rozwój dziecka, a także odpowiednio aktywizując dziecko, wywołają prawidłowy ruch i prawidłową symetryczną postawę ciała.

______________________________________________________________________

Artykuł przygotowany przez specjalistów z Paley European Institute

Paley Institut


Paley European Institute jest filią amerykańskiego Instytutu utworzonego przez dr. Drora Paley - światowej sławy eksperta z zakresu ortopedii dziecięcej. Placówka specjalizuje się w leczeniu wrodzonych, rozwojowych i pourazowych schorzeń ortopedycznych oraz rehabilitacji małych i dorosłych pacjentów. Zapewnia najwyższe standardy opieki oraz stosuje najbardziej zaawansowane technologicznie metody leczenia.

Specjalistów Paley European Institute wyróżnia nie tylko unikalna wiedza, ale także interdyscyplinarne podejście i emocjonalne zaangażowanie całego zespołu, który jest obecny na wszystkich etapach powrotu pacjenta do zdrowia. Przygotowują i dokładnie wyjaśniają, jak przebiegnie indywidualnie stworzony plan leczenia. Zespół towarzyszy pacjentowi w całym procesie terapii. Oprócz wsparcia ze strony lekarzy i fizjoterapeutów może on liczyć także na pomoc ze strony Koordynatorów Opieki Medycznej, którzy przeprowadzą go przez cały proces leczenia oraz psychologa.

Dlaczego warto skonsultować rozwój swojego niemowlaka z fizjoterapeutą? - dodano: 2022-07-21

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.