ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Czy każde dziecko zarazi się ospą?

-
Czy każde dziecko zarazi się ospą?
Ospa wietrzna jest chorobą objawiającą się przede wszystkim gorączką i dokuczliwą wysypką, której towarzyszy nasilony świąd. U dzieci schorzenie to ma zwykle łagodny przebieg, choć u niektórych pacjentów może dochodzić do groźnych powikłań. Wirus ospy jest przy tym wysoce zakaźny, dlatego bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Czy jednak oznacza to, że każde dziecko zarazi się ospą? I czy ospę można przejść więcej niż jeden raz? Odpowiadamy!

Ospa - czym jest i jak się objawia?


Ospa wietrzna, nazywana czasem wiatrówką, to choroba wirusowa wywoływana przez wirus Varicella Zoster Virus. Przenosi się on drogą kropelkową – np. w czasie mówienia, kaszlu bądź kichania. Poza tym można zarazić się poprzez kontakt z wydzielinami chorego (np. ze śliną pacjenta lub płynem z jego pęcherzy) oraz przez łożysko. Wirus jest wysoce zaraźliwy, przez co infekcja rozprzestrzenia się łatwo i szybko. Zwykle dzieci przechodzą ospę stosunkowo łagodnie, ale mogą też wystąpić u nich poważne powikłania tej choroby.

Ospa ma długi okres wylęgania. Jej objawy pojawiają się zwykle dopiero po około 2–3 tygodniach od zakażenia. Choroba często zaczyna się jak zwykła infekcja dróg oddechowych: pojawia się gorączka, złe samopoczucie, ból gardła i mięśni, katar. Najbardziej charakterystycznym objawem ospy wietrznej u dzieci jest natomiast swędząca wysypka pęcherzykowa, która zwykle pojawia się po 1–2 dniach od wystąpienia wcześniejszych objawów. Krosty na ciele na początku przyjmują postać czerwonych plamek, po czym wypełniają się płynem, tworząc swędzące pęcherze. Wysypka przy ospie początkowo obejmuje tułów, po czym rozprzestrzenia się na całe ciało – może pojawić się nawet w nosie, buzi czy okolicach intymnych.

Ospę leczy się przede wszystkim objawowo. Zazwyczaj stawia się tu na preparaty dostępne bez recepty, dostępne między innymi tutaj: https://www.aptekarosa.pl/kategoria/942-ospa.html. Ospa to choroba wirusowa, więc nie podaje się na nią antybiotyku. Podstawową kwestią, jeśli chodzi o leczenie ospy, jest podnoszenie komfortu pacjenta, czyli łagodzenie dolegliwości skórnych oraz zbijanie gorączki. Istotne jest także zapobieganie powikłaniom.

Czy każde dziecko zarazi się ospą?


Wirus ospy jest wysoce zakaźny, co oznacza, że każdy kontakt z osobą chorą może prowadzić do infekcji. Biorąc pod uwagę możliwe drogi zakażenia, nie musi być to nawet kontakt bezpośredni, gdyż wirus bez trudu przenosi się przez wiatr – wraz z ruchami powietrza rozprzestrzenia się na odległość nawet kilkudziesięciu metrów. Zwykło się mawiać, że ospę "przejść musi każdy" i prędzej czy później każdy się nią zarazi – jeśli nie w wieku dziecięcym, to jako osoba dorosła. Nie jest to jednak do końca prawda. W Polsce dostępne są bowiem szczepienia przeciw ospie. Zaszczepienie dziecka przeciw ospie można uznać za skuteczne i bezpieczne działanie profilaktyczne. Szczepienie przyjmuje się w dwóch dawkach i chroni ono pacjenta przed nasilonymi objawami ospy oraz przed jej powikłaniami przez całe życie. Po szczepieniu zaledwie niewielki odsetek pacjentów choruje na ospę, a jeśli nawet dojdzie do zarażenia, zazwyczaj przebieg schorzenia jest bardzo łagodny.

Czy można zarazić się ospą ponownie?


Przechorowanie ospy nie wiąże się z pozbyciem wirusa z organizmu. Pozostaje on w organizmie człowieka na całe życie. Lokuje się w zwojach nerwowych pnia mózgu oraz rdzenia kręgowego i w sprzyjających warunkach może uaktywnić się ponownie. Nie oznacza to jednak, że pacjent ponownie zachoruje na ospę wietrzną – jest to choroba, która u zdecydowanej większości pacjentów występuje tylko jeden raz w życiu. Ponowne uaktywnienie się wirusa może się natomiast wiązać z półpaścem. Półpasiec również znacznie rzadziej występuje u pacjentów szczepionych.


Czy każde dziecko zarazi się ospą? - dodano: 2022-12-28

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.