ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Łuszczące się brwi u niemowlaka - co oznaczają

-
Łuszczące się brwi u niemowlaka - co oznaczają
Łuszczące się brwi u niemowlaka mogą budzić niepokój u rodziców. Ta powszechna dolegliwość, znana również jako ciemieniucha, często występuje u niemowląt i może wywoływać pytania dotyczące jej przyczyn i sposobów leczenia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym jest ciemieniucha, jakie są jej objawy i jak można sobie z nią radzić. Sprawdzimy również, jakie mogą być inne przyczyny tego typu zmian skórnych.

Ciemieniucha – czym jest?


Ciemieniucha, znana również jako łupież łojotokowy niemowląt (LŁN), jest powszechną chorobą skóry, która dotyczy głównie skóry owłosionej głowy niemowlaka. Objawia się obecnością żółtawych, tłustych i łuszczących się plam na skórze, zwłaszcza na obszarze brwi. Ciemieniucha jest zazwyczaj łagodną i samoograniczającą się dolegliwością, która zanika z czasem, najczęściej do około 1. roku życia dziecka.

Przyczyny ciemieniuchy


Przyczyny ciemieniuchy nie są do końca poznane. Istnieje kilka teorii na ten temat. Jedną z nich jest zwiększone wydzielanie gruczołów łojowych u niemowląt, co prowadzi do nadprodukcji łoju i powstawania łupieżu. Inną teorią jest działanie drożdżaków Malassezia, które występują naturalnie na skórze niemowląt i mogą przyczyniać się do wystąpienia ciemieniuchy.

Objawy ciemieniuchy


Najbardziej charakterystycznym objawem ciemieniuchy jest obecność żółtawych, tłustych i łuszczących się plam na skórze, głównie w okolicy głowy oraz brwi. Plamy mogą być łatwo zauważalne i często powodują nieestetyczny wygląd. Niektóre niemowlęta mogą również doświadczać swędzenia lub podrażnienia skóry w miejscach objętych ciemieniuchą.

Jak radzić sobie z ciemieniuchą?


W większości przypadków ciemieniucha nie wymaga specjalistycznego leczenia i zazwyczaj ustępuje samoistnie. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą pomóc złagodzić objawy i przyspieszyć gojenie się skóry.

  1. Regularne mycie i delikatne szczotkowanie: Codzienne mycie głowy dziecka delikatnym szamponem specjalnie przeznaczonym do niemowląt może pomóc w złuszczaniu i usunięciu nadmiaru łusek. Po umyciu można delikatnie szczotkować włosy dziecka miękką szczotką, aby pomóc usunąć martwe komórki skóry.
  2. Masowanie skóry głowy: delikatne masowanie skóry głowy dziecka może pomóc w złuszczaniu i usuwaniu łusek. Można to zrobić przy użyciu opuszków palców lub miękkiej szczoteczki do masażu.
  3. Niektóre rodzaje naturalnych olejów, takich jak olej kokosowy, migdałowy lub oliwa z oliwek, mogą pomóc w złagodzeniu ciemieniuchy. Można nałożyć niewielką ilość oleju na skórę głowy dziecka, delikatnie wmasowując go i pozostawić na kilka minut przed umyciem.
  4. Specjalne szampony i kremy: na rynku dostępne są specjalne szampony i kremy na ciemieniuchę, które zawierają składniki łagodzące i złuszczające. Te produkty mogą zawierać substancje takie jak kwas salicylowy, siarkę, ketokonazol lub mocznik, które pomagają w złuszczaniu i usuwaniu łusek.

Ważne jest, aby skonsultować się z pediatrą lub dermatologiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii, zwłaszcza jeśli chodzi o stosowanie produktów na skórę dziecka. Lekarz może zalecić odpowiednie preparaty i podać dawkowanie, które będą bezpieczne i skuteczne dla maluszka.

Ciemieniucha a ŁZS u niemowląt


Ciemieniucha jest objawem delikatnego łojotokowego zapalenia skóry (ŁZS) u niemowląt. To przewlekła choroba skóry charakteryzująca się występowaniem czerwonych, łuszczących się plam na skórze, które mogą być podrażnione i swędzące. Jednak istnieją pewne różnice między ciemieniuchą a ŁZS występującym u starszych dzieci i dorosłych. Ciemieniucha występuje przede wszystkim na skórze owłosionej głowy i brwiach, podczas gdy ŁZS może obejmować różne obszary skóry, takie jak twarz, klatka piersiowa, kolana i łokcie. Ponadto ŁZS jest zazwyczaj bardziej uporczywy i może wymagać długotrwałego leczenia. Zmiany typowe dla ŁZS u dorosłych i starszych dzieci są zwykle zaczerwienione.

W przypadku podejrzenia ŁZS u niemowlaka zaleca się skonsultowanie się z pediatrą lub dermatologiem, którzy mogą dokładnie ocenić objawy i zalecić odpowiednie leczenie.

Ciemieniucha jest dolegliwością skórną, przy której ważne jest regularne nawilżanie skóry, delikatne oczyszczanie zgodne z zaleceniami lekarza oraz unikanie czynników drażniących. Jeśli jednak objawy się nasilają, powodują duże dyskomfort lub nie ustępują pomimo podjętych działań, konieczna jest wizyta u lekarza w celu dokładnej oceny i ustalenia odpowiedniego leczenia.

Więcej porad o zdrowiu możesz przeczytać na stronie Aptelia.pl.


Bibliografia:
1.J.Rusin, Jak usunąć ciemieniuchę u niemowlaka? https://www.aptelia.pl/czytelnia/a870-Jak_usunac_ciemieniuche_od_niemowlaka [dostęp 10.05.23].
2.E.Trznadel-Grodzka, M.Błaszkowski, H.Rotsztejn, Badania nad łojotokowym zapaleniem skóry, Postepy Hig Med Dosw, 2012; 66: 843-847

Łuszczące się brwi u niemowlaka - co oznaczają - dodano: 2023-05-24

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.