ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak rozpoznać kolki u noworodka? Czy można im zapobiec?

-
Jak rozpoznać kolki u noworodka? Czy można im zapobiec?
Kolki u noworodka to bardzo uciążliwa dolegliwość – nie tylko dla maluszka, ale również dla jego rodziców. Mimo że nie zagrażają zdrowiu i życia malucha, wywołują niepokój i napięcie u jego rodziców. Czym charakteryzują się kolki u noworodka i jakie są przyczyny ich występowania? Jak sobie radzić z atakami kolki? Czy można im zapobiegać? Wyjaśniamy wątpliwości


Objawy kolki u noworodka


Kolki u noworodka mają charakter przejściowy. Pojawiają się zwykle między trzecim tygodniem a piątym miesiącem życia dziecka, ale u niektórych maluszków mogą ustąpić nawet około 12-tego miesiąca życia.

Do typowych objawów kolki u noworodków i niemowląt zalicza się:
  • intensywny i długotrwały płacz, który nie mija po zaspokojeniu potrzeb maluszka (nakarmieniu, zmianie pieluszki, przytuleniu itd.),
  • niepokój i rozdrażnienie,
  • twardy i napięty brzuszek,
  • podkurczanie nóżek,
  • zaczerwienioną buzię oraz grymas na twarzy.

Jeżeli obserwujesz powyższe symptomy u swojej pociechy, która prawidłowo przybiera na wadze i dobrze się rozwija, najprawdopodobniej masz do czynienia z kolką. Warto wspomnieć również, że dolegliwość ta zazwyczaj występuje o tej samej porze dnia – po południu bądź wieczorem. Ataki kolki mogą trwać od kilku minut do kilku godzin. Po ustąpieniu bolesnych dolegliwości maluch uspokaja się i wygląda, jakby wcześniej nic się nie działo.

Możliwe przyczyny powstawania kolek u noworodka


Choć kolka występuje nawet u co drugiego dziecka, mechanizmy jej powstawania nie są do końca znane. Przyjmuje się, że przyczyną występowania tej dolegliwości jest niedojrzałość układu pokarmowego – zaburzenia trawienia mogą prowadzić do nadmiernych ilość gazów jelitowych i w konsekwencji do bolesnych skurczów jelit.

Według specjalistów do przyczyn powstawania kolek u noworodków można zaliczyć także nieprawidłową technikę karmienia – gdy dziecko połyka zbyt wiele powietrza podczas jedzenia, a także nietolerancje i alergie pokarmowe, nadwrażliwość układu nerwowego i stres.

Należy podkreślić, że kolki występują zarówno u noworodków karmionych piersią, jak i u tych spożywających mleko modyfikowane.

Jak pomóc dziecku w trakcie napadu kolki?


Kolki u noworodka są bardzo stresujące dla rodziców maluszka. Trzeba jednak pamiętać, że dziecko z łatwością odczytuje emocje bliskich osób – ich zdenerwowanie może więc nasilać dolegliwości brzuszkowe dziecka.

Kolki nie można wyleczyć. Układ pokarmowy maluszków intensywnie się rozwija i potrzeba czasu, aby dojrzał i dostosował się do nowych warunków życia. Można, a wręcz trzeba natomiast próbować łagodzić objawy kolek, np. poprzez masaże brzuszka – ruchem zgodnym z ruchem wskazówek zegara, rozluźnianie poprzez ogrzewanie brzuszka: podczas kąpieli, ciepłym powietrzem z suszarki do włosów czy stosując suchy termofor z pestek wiśni (jest bezpieczny, ponieważ nie ma ryzyka wylania się gorącej wody).

W walce z kolką u noworodka może pomóc również codzienna prosta gimnastyka – chwytanie nóżek i podginanie ich do brzuszka. Sprawdzonym sposobem, ułatwiającym wydalanie gazów jelitowych jest również jak najczęstsze układanie malca na brzuszku oraz noszenie go w pozycji „na leniwca” – czyli na przedramieniu, brzuchem do dołu (ręce i nogi zwisają swobodnie, a głowa oparta jest na dłoni opiekuna).

W łagodzeniu kolek może pomóc również odpowiednia technika karmienia – główka dziecka powinna być wyżej niż reszta ciała. Karmienie powinno przebiegać w spokojnej atmosferze, bez pośpiechu i nerwów. Jeżeli karmisz piersią, zwróć uwagę na swoją dietę. Rezygnacja z mocnej kawy i herbaty, czekolady, ostrych przypraw, warzyw kapustnych może ograniczyć występowanie kolek u Twojego noworodka. Jeżeli natomiast z jakichś przyczyn nie karmisz piersią, zwróć uwagę, czy napady kolki nie pojawiają się po podaniu dziecku mleka modyfikowanego. Jeśli tak, porozmawiaj z pediatrą na temat zmiany mleka. Być może korzystne będzie wprowadzenie do jego jadłospisu mleka dedykowanego maluchom dotkniętym problemami kolki jelitowej.

Podczas ataku kolki niezmiernie ważna jest bliskość. Kontakt skóra do skóry, przytulanie maluszka, głaskanie, kołysanie, śpiewanie mu kołysanek działa uspokajająco. Świetnie sprawdza się wówczas również chustowanie – dziecko jest bardzo blisko rodzica, czuje bicie jego serca, zapach, ciepło ciała, co daje mu poczucie bezpieczeństwa i relaksuje.

Jeżeli tradycyjne metody walki z kolką u noworodka nie działają, warto skonsultować się z pediatrą. Lekarz zbada dziecko, przeprowadzi wywiad dotyczący dolegliwości brzuszkowych, a być może również zleci dodatkowe badania celem wykluczenia chorób mogących dawać podobne objawy do kolki. Specjalista może również zdecydować o konieczności podawania dziecku odpowiednich środków farmakologicznych łagodzących objawy kolki.

Jak rozpoznać kolki u noworodka? Czy można im zapobiec? - dodano: 2023-10-29

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.