ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Kaszel u dziecka - jak z nim walczyć i kiedy udać się do lekarza?

-
Kaszel u dziecka - jak z nim walczyć i kiedy udać się do lekarza?
Podpowiadamy, co na kaszel suchy, co na mokry, a co na alergiczny, by ulżyć dziecku i zapobiec rozwojowi infekcji.

Sprawdzone sposoby na kaszel u dziecka


Kaszel u dziecka to jeden z głównych objawów infekcji, ale również alergii wziewnej. Często towarzyszy mu katar, ból gardła, głowy, podwyższona temperatura. W takich przypadkach dobrze jest skonsultować się od razu z pediatrą. Jeżeli chcesz pomóc w złagodzeniu przykrych objawów i zastanawiasz się, co na kaszel u dziecka będzie najskuteczniejsze, zacznij od ustalenia jego charakteru. Na kaszel mokry należy podać syrop wykrztuśny bądź mukolityczny z ambroksolem lub acetylocysteiną. Uciążliwy suchy kaszel można hamować syropami na bazie dextrometorfanu. W każdym przypadku zaleca się zadbać o to, by dziecko piło duże ilości wody, miało w pokoju świeże i wilgotne powietrze. Sprawdzi się w takiej sytuacji uruchamianie nawilżacza powietrza albo chociaż wieszanie mokrych ręczników.

Kaszel alergiczny - kiedy mamy z nim do czynienia?


Wielu rodziców zastanawia się, jak odróżnić kaszel alergiczny od przeziębienia. Kaszel alergiczny najczęściej pojawia się po kontakcie z alergenem. Dobrze jest zainstalować sobie w telefonie aplikację, w której można sprawdzić, co aktualnie pyli, a także w jakim stopniu. Jeśli Twoje dziecko ma uczulenie np. na brzozę i trwa akurat okres jej pylenia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kaszel stanowi reakcję uczuleniową. Koniecznie jednak bądź czujny. Gdyby pojawiła się żółto-zielona wydzielina z nosa, stan podgorączkowy, umów wizytę u pediatry.

Niestety często zdarza się, że przewlekły kaszel alergiczny przechodzi w pewnym momencie w infekcyjny. Powinno się w takim przypadku co jakiś czas wybrać do lekarza, by osłuchał klatkę piersiową, obejrzał gardło, szczególnie jeśli pojawią się dodatkowe objawy np. w postaci bólu gardła, gorączki, osłabienia.

Jak sobie radzić z kaszlem alergicznym? Przede wszystkim powinny zostać wdrożone zapisane przez lekarza środki antyhistaminowe. Wspomagająco warto też zastosować nebulizację solą fizjologiczną i nawilżanie gardła wodą, tabletkami do ssania bądź syropem. Gdy kaszel nasila się w nocy, przez co utrudnia sen, wieczorem podaj dziecku syrop przeciwkaszlowy.

Kaszel u dziecka - jak z nim walczyć i kiedy udać się do lekarza? - dodano: 2024-05-28

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.