Advertisement

ciąża i poród

dziecko

kobieta

dla dzieci

rodzina

podróże

zobacz koniecznie

Afty

-

Aleksander Olsztyński - dermatolog

Lek. med., Prywatny Gabinet Dermatologiczny, Gdynia

Afty są to bolesne nadżerki oraz owrzodzenia zlokalizowane na śluzówce jamy ustnej. Zmiany te występują bardzo często, ocenia się, że częstotliwość ich występowania to ok. 60% zmian na błonach śluzowych.

Przyczyna powstawiana tych zmian nie jest dotychczas poznana. Badania wskazują, że schorzenie jest odzwierciedleniem zaburzeń układu odpornościowego organizmu.

Objawy kliniczne:

Afty to małe nawracające owalne owrzodzenia ograniczone od otoczenia rumieniowym brzegiem. Początkowo zmiana ma postać czerwonej plamy w obrębie której rozwija się mały, łatwo pękający pęcherz, który zazwyczaj jest niezauważalny przez pacjentów. Po zamknięciu pęcherza na powierzchni tej czerwonej plamy powstaje owrzodzenie które pokrywa się substancją włóknistą o tzw. sadłowatym zabarwieniu.

Małe afty zazwyczaj utrzymują się do 14 dni, po czym samoistnie ustępują. Owrzodzeniom tym towarzyszy ból, pieczenie, szczególnie po spożyciu kwaśnych pokarmów.

Najczęstszą lokalizacją aft jest: czerwień warg, policzki, podniebienie, język, dno jamu ustnej i migdałki.
Rozróżniamy 3 typy aft:

1. małe: występują często, owrzodzenia są pojedyncze, szybko ustępują.
2. duże: owrzodzenia są bardzo rozległe, mnogie i bardzo bolesne, gojące się ok 6 tygodni z pozostawieniem blizn.
3. opryszczkowate: owrzodzenia występują w skupiskach, dość często w tym typie stwierdza się też wirusa opryszczki.

Samo schorzenie poza dokuczliwością spowodowaną dolegliwościami bólowymi i czasami utrudnieniem jedzenia, nie powoduje innych zmian w organizmie.

Leczenie aft polega na stosowaniu miejscowym środków osuszających i ściągających w postaci żeli bądź past dostępnych w aptekach. Czasami konieczne jest włączenie leków ogólnych.


Afty - dodano: 2006-09-20

Avatar
Aleksander Olsztyński - dermatolog

Lek. med., Prywatny Gabinet Dermatologiczny, Gdynia

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.