ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Wszawica głowowa

-

Aleksander Olsztyński - dermatolog

Lek. med., Prywatny Gabinet Dermatologiczny, Gdynia

Wszawica głowowa
Wszawica jest chorobą pasożytniczą, którą wywołują wszy ludzkie, w przypadku wszawicy głowowej - wszy głowowe. Wesz głowowa bytuje na skórze owłosionej głowy i żywi się krwią, a samica wszy w ciągu miesiąca życia (średnia długość życia) składa około 300 jaj które nazywamy gnidami i za pomocą swoistej wydzieliny przytwierdza gnidy przy nasadzie włosów. W miarę wzrostu włosów gnidy oddalają się od powierzchni skóry głowy - dzięki temu możemy w przybliżeniu określić czas trwania wszawicy.

  1. Wszawica - jak dochodzi do zakażenia?
  2. Objawy wszawicy
  3. Rozpoznanie wszawicy
  4. Leczenie wszawicyWszawica - jak dochodzi do zakażenia?


Do zakażenia wszami dochodzi najczęściej przez kontakt bezpośredni lub pośrednio przez np. zakażone czapki, grzebienie, szczotki itp. Po około 3 tygodniach od złożenia jaj wykluwają się z nich młode osobniki.

Wszawica najczęściej szerzy się wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym dotyczy również osób o niskim poziomie sanitarno-higienicznym.


Objawy wszawicy


Wszy odżywiają się krwią żywiciela, wprowadzone do skóry przez ukłucie toksyny, powodują silny świąd skóry oraz odczyn zapalny. W wyniku zadrapań dochodzi do uszkodzenia naskórka powstają tzw. przeczosy z których sączy się wydzielina surowicza, jest ona dobrą pożywką dla bakterii. W zaniedbanych przypadkach może dojść do powstania tzw. kołtunu, pod którym wszy mają idealne warunki do rozwoju. Bardzo często na skórze karku dochodzi do powstania stanu zapalnego skóry określanego jako wyprysk wszawiczy. Bardzo rzadko i to zwykle w zaniedbanych przypadkach może dojść do powiększenia węzłów chłonnych okolicy głowy, jest to następstwo wtórnych infekcji bakteryjnych.


Rozpoznanie wszawicy


Podstawą rozpoznania wszawicy jest stwierdzenie pasożytów lub gnid, które mogą przypominać łupież, jednakże w przeciwieństwie do łupieżu nie można ich łatwo zdjąć- właśnie dzięki wydzielinie którą samica przytwierdza jaja do włosa. Najczęściej w/w zmian należy szukać w okolicy potylicy, skroniowej oraz zausznej głowy. Bardzo istotnym objawem który może nasuwać nam podejrzenie, że mamy do czynienia z wszawicą, jest częste drapanie się w głowę naszych pociech.


Leczenie wszawicy


Samo leczenie jest bardzo proste. Polega na stosowaniu środków owadobójczych na skórę owłosioną głowy. Wszystkie te środki można bez problemu otrzymać w aptece, a samo leczenie wykonywać zgodnie z ulotką dołączoną do leku. Należy przy tym pamiętać że leczeniem powinno objąć się wszystkich domowników. W przypadku powikłań bakteryjnych należy zasięgnąć opinii lekarza - konieczne w tym przypadku będzie stosowanie antybiotyków. Odzież osoby chorej jak i też pościel należy wyprać i wyprasować, a szczotki i grzebienie najlepiej wyrzucić, bądź wymoczyć w środku zabijającym wszy.


Wszy u dzieci - wszawica


Opr. 2006-09-20

Wszawica głowowa - dodano: 2019-11-13

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.