ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Mononukleoza zakaźna

-
Mononukleoza zakaźna
Kolejna zwykła infekcja wirusowa? Ten mylący obraz choroby jest u dzieci częsty, niełatwo więc rozpoznać w nim mononukleozę, jedną z ostrych chorób wirusowych, której sprawcą jest wirus Epsteina-Barr. Często więc może przejść nierozpoznana. Pewność co do zakażenia uzyskuje się dopiero po wykonaniu odpowiednich testów krwi, bowiem wirus mononukleozy atakuje głównie białe krwinki (limfocyty), zmieniając je w charakterystyczny sposób.

  1. Mononukleoza - objawy
  2. Mononukleoza - leczenie


Ta ostra choroba dotyka przede wszystkim dzieci w okresie przedszkolnym. Kiedy to maluchy biorą do buzi różne przedmioty, które wpadną im do ręki, a także w okresie dojrzewania, kiedy dochodzi do pierwszych pocałunków. Wirus przenoszony jest bowiem przez ślinę. Okres wylęgania mononukleozy jest bardzo długi: 30-50 dni.


Mononukleoza - objawy


Na początku choroba objawia się podobnie do grypy: przez kilka dni dziecko jest marudne, nie ma apetytu, dokuczają mu bóle pleców, nóg, jest zmęczone. Następnie dochodzi katar, pojawia się ból gardła, gorączka. Powiększają się szyjne węzły chłonne.

Po kilku dniach typowych objawów przeziębieniowych chore dziecko ma wysoką gorączkę (do 40°C), która utrzymywać się może nawet do dwóch tygodni. Powiększone są boleśnie węzły chłonne szyjne, żuchwowe, w pachwinach i pod pachami, pojawia się silny ból gardła. Na powiększonych migdałkach zauważalny jest szary nalot, z ust dziecka wydobywa się nieprzyjemny, mdły zapach, ma ono obfity katar. Często skarży się także na bóle brzucha, co spowodowane jest powiększeniem wątroby i śledziony zaatakowanych przez wirus. Na powiekach, nasadzie nosa lub na łukach brwiowych może pojawić się opuchlizna. Zdarza się, że wystąpi żółtaczka, a u niektórych dzieci może pojawić się wysypka, szczególnie tych, które niepotrzebnie, w wyniku błędnej diagnozy, otrzymywały ampicylinę.

Najpoważniejszym powikłaniem mononukleozy zakaźnej może być pęknięcie śledziony, często obserwuje się utrudnione oddychanie, może dojść do anemii, porażenia nerwu twarzowego, padaczki, psychozy, zapalenia mózgu, a także do zapalenia rdzenia kręgowego. Może pojawić się także zapalenie mięśnia sercowego i tkanek otaczających serce oraz zajęcie szpiku kostnego. Powikłania te są jednak rzadkie.


Mononukleoza - leczenie


Nie ma w przypadku tej choroby leczenia swoistego, ponieważ nie istnieje żadne lekarstwo, które likwidowałoby wirusa. Stosuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Bardzo ważne jest podawanie dużej ilości płynów, właściwa, lekkostrawna dieta, bogata w witaminy, a przede wszystkim odpoczynek i pozostawanie dziecka w domu. Choroba trwa około dwóch tygodni, a w czasie zdrowienia może wystąpić zespół przewlekłego zmęczenia, jako, że jest to choroba bardzo wyczerpująca dla organizmu. Zespół ten charakteryzuje się trudnościami w koncentracji, uczuciem ciągłego zmęczenia i obniżeniem życiowej aktywności. Dziecko potrzebuje więc dużo odpoczynku i snu.

Po przebytej chorobie dziecko będzie pozostawać źródłem zakażenia nawet przez 6 miesięcy, podczas gdy ono samo nabyło już trwałą odporność.


Opr. 2006-09-21

Mononukleoza zakaźna - dodano: 2019-12-18

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.