ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Półpasiec - objawy, leczenie

-
Półpasiec - objawy, leczenie
Półpasiec zaczyna się niewinnie

Złe samopoczucie, uczucie słabości, nadmierna potliwość, podwyższona temperatura ciała, bóle głowy i gardła, ogólne rozdrażnienie. To może być grypa, angina, zwykłe przeziębienie. Pierwsze objawy półpaśca mogą być zupełnie niepowiązanie z tą konkretną, groźną chorobą wirusową. Jeżeli jednak do tych objawów dojdą: nadwrażliwość skórna, pasmowate zaczerwienienie i obrzęk, w miejscu z którego rozwinie się wysypka i następnie pęcherzyki, bolesność tych miejsc – to mamy półpasiec- reaktywację zakażenia wirusem herpes virus varicella. To ten sam wirus, który powoduje ospę wietrzną.


Nie lekceważ półpaśca

Istotą półpaśca jest zapalenie nerwu czuciowego oraz skóry unerwionej przez ten nerw – zwykle na jednej połowie tułowia, czasem na głowie i twarzy. Tam wykwity pojawiają się na czole, w okolicach skroni, na uszach, u nasady nosa, na powiekach. W tym ostatnim przypadku jest niebezpieczeństwo zakażenia oka. Może zostać uszkodzona rogówka, na której pojawiają się pęcherzyki. Półpasiec może prowadzić do uszkodzenia mięśni, które odpowiadają za poruszanie gałką oczną, a zatem może spowodować pogorszenie wzroku. Pojawienie się półpaśca na uszach oznacza zaatakowanie nerwu twarzowego. Może to prowadzić do uszkodzenia słuchu. Półpaśca nie należy więc lekceważyć.

Półpasiec dziecięcy

Najczęściej na półpasiec zapadają osoby dorosłe, ale może się on pojawić także u dzieci, które chorowały na ospę wietrzną. W ich organizmie wirus pozostaje w tkance nerwowej jako zakażenie utajone. Kiedy wystąpi ponowny kontakt z osobą zakażoną, czy pojawi się silny stres lub spadek odporności po przebyciu jakiejś ciężkiej choroby czy oziębieniu organizmu, wirus reaktywuje się. To powtórne zakażenie nazywamy półpaścem. Podobnie jak u dorosłych, w miejscach nadwrażliwości i bolesności na skórze dzieci pojawiają się pęcherzyki i zaczerwienienia podobne jak w ospie. Jednak są one większe i głębiej osadzone w skórze. Powiększeniu mogą ulec także węzły chłonne sąsiadujące z wykwitami.

Leczenie

Podobnie jak w przypadku ospy wietrznej leczenie polega na pielęgnacji skóry i osuszaniu wykwitów specjalnymi preparatami i podawaniu środków zmniejszających odczucie świądu. Przy wysokiej temperaturze podajemy zalecone przez lekarza środki przeciwgorączkowe. Musimy pilnować dziecko, by nie rozdrapywało pęcherzyków. Może to bowiem prowadzić do nadkażeń wtórnych, w wyniku których pozostają brzydkie, głębokie blizny. Dziecku zapewniamy lekkostrawną dietę, ubieramy je lekko, stosownie do temperatury pomieszczenia, gdyż nadmierne przegrzanie nieprzyjemnie potęguje odczuwanie świądu.
Wysypka ustępuje po około 7-14 dniach, ale bolesność miejsc po wykwitach utrzymuje się jeszcze jakiś czas.


Półpasiec - objawy, leczenie - dodano: 2011-08-29

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.