
- Przyczyny anemii
- Anemia - leczenie farmakologiczne
- Anemia - zmiana nawyków żywieniowych
- Anemia alergików
Przyczyny anemii
Jeżeli zauważysz wymienione na wstępie objawy, poproś lekarza pediatrę o skierowanie twojego dziecka na badanie krwi. O anemii
można mówić wtedy, gdy wyniki laboratoryjne wykażą u dziecka w wieku 2-6 lat spadek poziomu hemoglobiny poniżej 110 g/l. U dzieci w tym przedziale wiekowym niedokrwistość wiąże się zwykle z niedoborem żelaza, którego jest zbyt mało w codziennej diecie malucha. Wynika to z nie do końca przemyślanego i dobrze skomponowanego menu. Dzieci, które mają niedobory żelaza i chorują na anemię, zazwyczaj spożywają zbyt dużo żywności wysokoprzetworzonej, takiej która utraciła dobrze przyswajane składniki mineralne i witaminy. Zdarza się często, że malec dostaje zbyt mało kwasu foliowego i witamin z rodziny B (B12), co zmniejsza w jego organizmie wchłanianie żelaza.
Anemia może także wynikać z chorób przewlekłych (np. nowotwory, toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby przewodu pokarmowego, infekcje bakteryjne, infekcje grzybicze i wirusowe, choroby pasożytnicze).
Inne przyczyny anemii, szczególnie u osób dorosłych, to restrykcyjne diety (np. dieta eliminacyjna, dieta wegańska), utrata krwi (krwotoki z nosa, obfite miesiączki), nadużywanie alkoholu lub zbyt częste stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Anemia - leczenie farmakologiczne
Jeżeli wykonane w laboratorium analizy wskażą, że Twoje dziecko, choruje na niedokrwistość, lekarz zaleci podawanie mu preparatu z żelazem. Zalecony preparat żelaza najlepiej jest przyjmować razem z preparatem kwasu askorbinowego, czyli popularną witaminą C, ponieważ zapewnia ona lepsze wchłanianie żelaza. Trzeba to robić regularnie przez 2-3 miesiące. Zwykle ten okres wystarcza do tego, aby podnieść poziom żelaza we krwi i zażegnać niebezpieczeństwo rozwijającej się anemii. Nie wolno przerywać leczenia przed czasem, jaki wyznaczył lekarz. Gdyby podczas przyjmowania preparatu u dziecka pojawiły się niepokojące objawy np. bóle brzucha lub zaparcia, należy niezwłocznie skontaktować się z pediatrą. Ale czarny stolec, który może niepokoić wielu rodziców osłabionego dziecka, w czasie kuracji żelazem jest objawem zupełnie normalnym.
Anemia - zmiana nawyków żywieniowych
Samo przyjmowanie preparatów z żelazem nie wystarczy. Konieczna będzie radykalna zmiana diety pociechy. W menu musi się pojawić więcej jedzenia bogatego w żelazo i witaminę C, która zwiększa wchłanianie żelaza nawet trzykrotnie i jak najmniejsza liczba słodyczy. Należy także ograniczyć spożycie mleka krowiego, białej mąki, kaszy i innych produktów bogatych w wapń, który hamuje wchłanianie podawanego żelaza. Na stole dziecka cierpiącego na anemię, powinny gościć jak najczęściej: czerwone mięso oraz drób, wątroba, chude gatunki wędlin, ryby, żółtko jaja, natka pietruszki, rośliny strączkowe, morele, rodzynki, orzechy, nasiona dyni, buraki, papryka, pieczywo razowe, warzywa zielone, cytrusy, kiszona kapusta, brokuły, pomidory, czarne porzeczki, truskawki. Należy pamiętać, że żelazo z produktów pochodzenia roślinnego wchłania się dużo gorzej niż z produktów pochodzenia zwierzęcego, stąd ściśle wegetariańska dieta sprzyja niedoborowi żelaza.
Anemia alergików
Ryzyko anemii u dzieci alergicznych jest zwykle większe, ponieważ ich menu jest ograniczone o produkty zawierające czynniki uczulające. Pojawić się mogą również problemy z układem pokarmowym i przyswajaniem składników odżywczych.
Jeżeli Twoje dziecko jest alergikiem i wystąpią niepokojące cię objawy, niezwłocznie zgłoś się na konsultacje do lekarza.
Problemy niedokrwistości u dzieci należy wyleczyć. Nie wolno też lekceważyć niskiego poziomu żelaza we krwi. Jego długotrwały niedobór bywa przyczyną obniżenia odporności i zwiększenia podatności na infekcje. W przypadkach drastycznych i nieleczonych może spowodować opóźnienie rozwoju umysłowego.

Opr. 2011-08-31
Anemia - sygnał ostrzegawczy młodego organizmu - dodano: 2019-11-19