ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Skaza białkowa - objawy i leczenie

-
Wielu rodziców błędnie definiuje skazę białkową wyłącznie jako uczulenie na mleko. Jednak praktyka medyczna pokazuje, że to pojęcie należy rozumieć znacznie szerzej. Mianem tym określa się zróżnicowane objawy alergii pokarmowej, które przyjmują zazwyczaj postać atopowego zapalenia skóry. Skaza przyczynia się także do powstawania infekcji np. zapalenia ucha, chorób układu moczowego. Skaza białkowa występuje najczęściej u dzieci w pierwszym roku życia. Pocieszającym jest jednak fakt, że przy ścisłej współpracy rodziców z lekarzem i dietetykiem choroba ta zwykle ustępuje.

Mechanizm skazy białkowej

Definiując ogólnie, skaza białkowa to nic innego, jak zaburzenia w trawieniu białek. A to właśnie białko jest podstawowym budulcem w ludzkim organizmie. To białko sprawia, że maluch przybiera na wadze, rośnie i rozwija się prawidłowo. Zatem wiadomość, że malec nie toleruje białka lub przyswaja je w niewielkich ilościach jest dla rodziców niepokojąca. W układzie pokarmowym chorego nie dochodzi do całkowitego rozkładu spożywanego białka na aminokwasy. Wobec tego białko staje się zbytecznym produktem przemiany materii, a organizm chorego dziecka nie otrzymuje aminokwasów – podstawowego budulca m.in. tkanki mięśniowej. W krańcowych przypadkach dochodzi nawet do uszkodzenia przewodu pokarmowego czy osłabienia układu odpornościowego dziecka. Mimo licznych badań, nadal nie wiadomo, dlaczego skaza białkowa dotyka najczęściej niemowlęta. Prawdopodobnie duże znaczenie mają czynniki genetyczne. Uczuleni rodzice mają uczulone dzieci. Okazuje się również, że na prawdopodobieństwo pojawienia się skazy białkowej mają wpływ też inne alergie, np. uczulenie na pyłki i roztocza.

Objawy skazy białkowej

U najmłodszych dzieci schorzenie najczęściej pojawia się na twarzy, szyi, nóżkach i rączkach.
Obserwujemy wtedy zaczerwienione lub łuszczące się i przesuszone zmiany na skórze. W przypadku niemowląt pierwsze objawy skazy białkowej występują na policzkach, które stają się nadzwyczaj rumiane i błyszczące. Dziecko pociera je nerwowo, dając rodzicom sygnał, że owe zmiany są dla niego nieprzyjemne czy wręcz bolesne. Nie tylko podanie pokarmu z alergenem potęguje objawy atopowego zapalenia skóry. Czynnikiem tym może być również pot lub niewłaściwy dobór ubranek dla malucha. Również sytuacje stresogenne, jak np. ząbkowanie, mogą nasilić zmiany skórne.

Nietypowe objawy skazy białkowej

Objawy skazy białkowej nie muszą być oczywiście takie same u każdego malca. Typowe objawy to zmiany skórne i takich objawów poszukują rodzice, obserwując stan zdrowia swojej pociechy. Zdarza się, że dziecko reaguje w mniej podręcznikowy sposób.
Możliwe jest pojawienie się krwi w kale dziecka. Są kłopoty z przybieraniem na wadze, mimo odpowiedniego karmienia. Najbardziej niebezpiecznym efektem skazy białkowej jest wstrząs anafilaktyczny, który stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia dziecka. Objawami wstrząsu są m.in. wymioty, biegunka, przyspieszony, płytki oddech, nagła utrata przytomności, niskie ciśnienie krwi i słabe tętno. Tylko szybkie rozpoznanie i zdiagnozowanie wstrząsu umożliwia jego skuteczne leczenie.

Metody leczenia skazy białkowej

Powszechnie uważa się, że leczenie skazy białkowej jest bardzo uciążliwe i wywraca życie domowe do góry nogami. Jest to charakterystyczne dla niektórych rodziców wyolbrzymianie problemu. Ze skazą białkową da się żyć. Udowadniają to tysiące rodzin. Właściwa współpraca z lekarzem i dietetykiem pozwoli złagodzić lub wręcz wyeliminować niepokojące dziecko objawy. Należy usunąć z jadłospisu malucha wszystkie produkty zawierające alergeny. Oto produkty, które czulają najczęściej: mleko krowie i jego pochodne, skorupiaki, białko jaj, ryby, wołowina, wieprzowina, grzyby, truskawki, owoce cytrusowe, soja, pszenica, orzechy, orzeszki ziemne, migdały i pistacje. Niezwykle istotne jest zwracanie uwagi na występowanie składnika uczulającego w innych produktach. Np. czekolada z orzechami zawiera dwa alergeny: mleko i orzechy. Czytajmy skład produktów podany na etykietach!
Pomocne jest prowadzenie wykazu produktów spożywanych przez matkę i dziecko, a także wiążących się ze spożyciem objawów.
Przy układaniu menu malca ważna jest konsultacja z lekarzem i dietetykiem. Wyeliminowanie bowiem określonych produktów z diety może powodować niedostarczenie maluchowi istotnych składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju.
Drugim ważnym aspektem leczenia skazy białkowej jest staranna pielęgnacja skóry malucha, która jest przecież bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego. Po konsultacji z lekarzem możemy dobrać właściwą maść natłuszczającą i nawilżającą.
Tylko rygorystyczna współpraca rodzica, lekarza i dietetyka pomoże maluchowi pozbyć się skazy białkowej i wyrosnąć na zdrowego człowieka. Zwłaszcza że to schorzenie coraz powszechniej spotykane. Obecnie już 15% populacji zmaga się z tym schorzeniem i liczba ta stale rośnie.


Skaza białkowa - objawy i leczenie - dodano: 2011-09-08

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.