ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Szmer serca u dziecka

-

Paweł Bułacik - kardiolog dziecięcy

Oddział Kardiologii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego; CORVIS, Wrocław

Szmer serca u dziecka
Prawidłowo bijące serce wydaje dźwięki, które lekarz podczas badania dziecka słuchawką słyszy jak lap-dap, lap-dap. Szmery są dodatkowymi dźwiękami serca i mogą przypominać delikatne chuchanie, podobne jak podczas czyszczenia okularów. Mogą być bardziej szorstkie i wtedy przypominają silne podmuchy wiatru, a nawet szmer tarcia papieru ściernego. Szmer serca może być ciągły, przypominając dźwięk maszyny parowej SZSZszszSZSZszsz, a niekiedy dźwięk brzęczącej struny lub piszczącą lalkę. Może być również muzyczny.

  1. Co to jest szmer serca i jakie są jego rodzaje
  2. Przyczyny i objawy szmeru serca
  3. Jak zbadać szmer sercaCo to jest szmer serca i jakie są jego rodzaje


Słowo szmer nie znaczy to samo co szmer patologiczny, czyli związany z chorobą. Podobnie temperatura nie jest tym samym co gorączka, ludzie jednak często błędnie używają tych słów zamiennie. b>Szmer serca najczęściej jest szmerem niewinnym, a więc niezwiązanym z chorobą serca. Zwykle przypomina chuchanie.


Przyczyny i objawy szmeru serca


Wysłuchanie szmeru u dziecka powoduje, że lekarz uważnie stara się określić czy jest to szmer patologiczny. Przyczyną szmeru w chorym jak również zdrowym sercu, są zawirowania krwi. Szmery niewinne, łatwiej pojawiają się w małym serduszku, kiedy naczynia krwionośne są mniejsze, a krew szybko płynie. Dzieje się tak na przykład podczas gorączki, zmęczenia lub niepokoju małego dziecka. Szmer patologiczny, najczęściej szorstki, występuje zawsze w sercu chorym. Spowodowany jest zwykle nieprawidłowymi otworami w przegrodach serca, zwężeniami na drodze płynącej krwi lub nieszczelnościami zastawek serca.

Objawy towarzyszące szmerowi serca mogą sugerować jego patologiczne pochodzenie. Mogą to być: sinica, duszność, omdlenia, zasłabnięcia, zawroty głowy, łatwe męczenie się, incydenty "kołatania" serca.


Jak zbadać szmer serca


Dawniej stwierdzenie szmeru u dziecka wiązało się z wielokrotnymi wizytami u kardiologa. Rozpoznanie wady serca często wymagało długotrwałej obserwacji oraz powtarzania zdjęć rentgenowskich i zapisów EKG. Obecnie stosowane badanie echokardiograficzne potocznie zwane "USG, UKG lub ECHO serca", daje obraz budowy serca. Wykonane przez kardiologa dziecięcego pozwala, między innymi, "zobaczyć" i określić wielkość struktur serca takich jak komory, przedsionki, ściany i przegrody oraz naczynia. Pozwala także wykazać obecność nieprawidłowości w sercu i również określić ich wielkość. Poza dokładnym badaniem kształtu i wielkości struktur serca, badanie to określa także szczelność zastawek serca oraz pozwala zmierzyć prędkość płynącej krwi. Nie każdy aparat USG serca posiada takie możliwości techniczne. U dzieci konieczne jest stosowanie aparatury wyposażonej w opcję tzw. color-doppler, bez niej badanie jest niewystarczające. To właśnie opcja color-doppler umożliwia ocenę kierunku i prędkości przepływu krwi a przez to różnicy ciśnień w sercu. Tak wiele informacji o sercu można uzyskać metodą tzw. "nieinwazyjną", niewymagającą przekłuwania i przecinania skóry dziecka. Badani gimnazjaliści, czyli uczniowie znający podstawy budowy serca, są zdumieni widząc obraz strumienia płynącej krwi w aorcie, która w dodatku jest "ich" aortą.

Obecnie dla rozpoznania wady serca nie są potrzebne liczne wizyty u kardiologa dziecięcego. Szmer serca można określić po pierwszym i jedynym badaniu USG. Nie każdy szmer wymaga badania echokardiograficznego. Jak wspomniałem, najczęściej jest to szmer niewinny i nie ma potrzeby kolejnych wizyt u kardiologa dziecięcego. Wtedy szmer nie ma znaczenia, a z czasem, kiedy dziecko (i serce) podrośnie, ustąpi.

Szmery serca u niemowlakaSzmer serca u dziecka - dodano: 2019-03-31

Avatar
Paweł Bułacik - kardiolog dziecięcy

Oddział Kardiologii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego; CORVIS, Wrocław

  • więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.