ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Angina u dzieci - objawy i leczenie

-
Angina u dzieci - objawy i leczenie
Angina, zwana także ostrym zapaleniem migdałków, to ostra, ogólnoustrojowa choroba zakaźna, której przyczyną są głównie paciorkowce (Streptococcus pyogenes), rzadziej gronkowce lub dwoinki zapalenia płuc. Chory zaraża drogą kropelkową. Angina, choć początkowo daje objawy podobne do niegroźnych infekcji górnych dróg oddechowych, jest choroba, której nie można bagatelizować, gdyż może prowadzić do groźnych powikłań zagrażających życiu.

  1. Objawy anginy
  2. Leczenie anginyObjawy anginy


Do typowych objawów anginy u dzieci należy zaliczyć:
  • gorączka powyżej 38 st C z towarzyszącymi dreszczami,
  • silny ból gardła powodujący trudności w połykaniu i promieniujący do uszu,
  • powiększone i bolesne przy ucisku węzły chłonne szyi i podżuchwowe,
  • złe samopoczucie, ogólne uczucie rozbicia
  • bóle głowy.


Badanie wykazuje zwykle obrzęk, przekrwienie i rozpulchnienie migdałków, zaczerwienienie łuków podniebiennych i otaczających je błon śluzowych. Jeśli w kryptach migdałków utworzą się białawe naloty, mam do czynienia z anginą zatokową. Angina grudkowa objawia się z kolei zmiana punkcikowatymi, żółtawymi, prześwitującymi przez błonę śluzową.


Leczenie anginy


Jedynym skutecznym leczeniem jest antybiotykoterapia. Konieczne jest też kilkudniowe leżenie w łóżku, które ma zapobiegać ewentualnym komplikacjom. Ze względu na znaczną utratę wody spowodowaną gorączką, należy dbać o uzupełnianie płynów. Szczególnie korzystne są ciepłe napoje, np. herbata z miodem, cytryną lub malinami.
Należy unikać potraw zbyt gorących i ostrych. Dieta półpłynna powinna jak najmniej podrażniać gardło.

Angina - jak się objawia i jak leczyćOpr. 2012-10-09

Angina u dzieci - objawy i leczenie - dodano: 2019-11-19

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.