Ile mleka dziennie powinno pić dziecko? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Ile mleka dziennie powinno pić dziecko?

-
Ile mleka dziennie powinno pić dziecko?
Jak donosi magazyn "Pediatrics" kanadyjscy naukowcy z St. Michael's Hospital i The Hospital for Sick Children ustalili, że dwie szklanki mleka dziennie to optymalna dawka dla dzieci.

Dr Jonathon Maguire przekonuje, "że dwie szklanki krowiego mleka dziennie wystarczyły do utrzymania odpowiedniego poziomu witaminy D u większości dzieci, a jednocześnie nie zmniejszały zapasów żelaza". Zauważono za to związek wypijania większej ilości mleka ze spadkiem poziomu żelaza.

Naukowców z Kanady dowiedli także, że dzieci z ciemniejszą karnacją mogą w zimie wykazywać większe niedobory witaminy D. Zalecają jednak suplementację, nie zaś zwiększanie spożycia mleka.

Zachowanie odpowiedniego poziomu witaminy D pomaga dzieciom budować odpowiedni układ kostny, z kolei niedobór żelaza może prowadzić do poźnień w rozwoju poznawczym i anemii.

Co zawiera mleko?

Pół litra mleka zawiera około 15 gramów lekkostrawnych i wysoce wartościowych białek. Tłuszcz mleczny posiada 60% tłuszczów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe oraz kwasy nienasycone, najwięcej - ok. 20% całego tłuszczu stanowi kwas oleinowy. Zawartość cholesterolu w 100 gramach mleka pełnego wynosi 10 do 15 miligramów.

Ile mleka dziennie powinno pić dziecko? - dodano: 2013-08-28

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.