ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Trądzik niemowlęcy - objawy i leczenie

-
Trądzik niemowlęcy - objawy i leczenie
Trądzik niemowlęcy występuje w postaci wysypki lub krostek. Przyczyną jego powstania są zmiany hormonalne matki i dziecka, a także przegrzewanie malucha. Przypadłość ta zazwyczaj nie wymaga leczenia tylko szczególnej troski o właściwą pielęgnację skóry niemowlęcia. Trądzik znika zazwyczaj w ciągu kilku tygodni. Długo utrzymujący się trądzik, oraz zmiany ropne wymagają konsultacji lekarskiej.

Jak wygląda trądzik niemowlęcy - objawy

Zmiany na skórze niemowlaka zawsze niepokoją rodziców. Czy to potówki? A może trądzik?

Trądzik niemowlęcy dotyczy około 20% noworodków, częściej chłopców. Pojawia się zazwyczaj w 3-4 tygodniu po porodzie w postaci czerwonych krostek, na których czasem widać białe punkty. Zmiany te występują głównie na policzkach, brodzie oraz czole. Trądzik może mieć także charakter wysypki i w takim wypadku jest niebolesny. Trądzik może zatem przybierać różną formę i objawiać się w postaci zmian skórnych takich jak:
 • grudki;
 • zaskórniki;
 • krosty ze zmianami ropnymi;
 • torbiele

W następstwie torbieli mogą powstać na twarzy dziecka blizny, dlatego cięższą postać trądziku należy zawsze konsultować z lekarzem.
Trądzik niemowlęcy może także pojawić się później – pomiędzy 3-6 miesiącem – i utrzymywać nawet do trzeciego roku życia.

Skąd trądzik u malucha

Zazwyczaj przyczyną pojawienia się trądziku u niemowlęcia są zmiany hormonalne matki i dziecka. I jest to główna przyczyna jego powstawania. Pojawieniu się trądziku sprzyja także przegrzewanie dziecka. W obawie przed przeziębieniem rodzice często otulają maluchy w kocyki, czasem stawiając kołyskę obok źródła ciepła. Takie działanie pobudza nadmierną aktywność gruczołów łojowych co zwiększa ryzyko wystąpienia trądziku.
Niewłaściwa pielęgnacja skóry dziecka, jak i nieodpowiedni proszek do prania, czy drażniące skórę kosmetyki również mogą przyczynić się do powstawania zmian trądzikowych.

Ciekawostka: naukowcy nie mają pewności co do przyczyn trądziku. Zmiany hormonalne oraz wpływ czynników zewnętrznych stanowią najbardziej prawdopodobną przyczynę.

Czy trądzik się leczy

Trądzik niemowlęcy zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni. Jedynie ciężkie zmiany trądzikowe wymagają porady lekarza pediatry, a czasem również dermatologa oraz endokrynologa. Lekarz ustali sposób leczenia, najczęściej podając odpowiedni antybiotyk.
By pomóc dziecku w szybkim pozbyciu się trądziku warto wiedzieć jak dbać o skórę malucha. Oto kilka wskazówek:
 • Nie używaj zbyt wielu kosmetyków, by nie podrażniać skóry brzdąca.
 • Nie przegrzewaj dziecka.
 • Pierz ubrania malucha w delikatnych proszkach.
 • Nie natłuszczaj skóry dziecka.
 • Nigdy nie wyciskaj wyprysków na skórze malca.
 • Myj twarz brzdąca wodą z delikatnym mydłem 2 razy dziennie.
 • Dbaj by twarz dziecka była zawsze czysta i sucha.
 • Nawilżaj skórę malucha delikatnymi kremami.
 • Kupuj dziecku ubrania z bawełny aby zawsze przepuszczały powietrze.

Dobra rada: emolienty są preparatami, które bardzo dobrze nawilżają skórę dziecka i jej nie podrażniają. Możesz je kupić w każdej aptece w postaci kremów, balsamów, żeli czy emulsji do kąpieli.

Trądzik nie jest niebezpieczny dla zdrowia dziecka, warto jednak zadbać o skórę malucha by szybko pozbyć się dolegliwości i uniemożliwić pojawienie się zmian bakteryjnych, które wymagają leczenia farmakologicznego.Bibliografia
1. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa 2010;
2. Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, Warszawa 2009;


opr. Marta Maćkiewicz


Trądzik niemowlęcy - objawy i leczenie - dodano: 2013-10-08

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.