ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Wpływ ćwiczeń fizycznych dzieci na postępy w szkole

-
W polskich szkołach dzieci coraz częściej unikają ćwiczeń – wynika tak z badań przeprowadzonych przez warszawską Akademię Wychowania Fizycznego. Jak podkreślają autorzy badań, w gimnazjach nie ćwiczy już 23% dzieci, a w szkołach ponadgimnazjalnych – już 30%. Autorzy innych badań dowodzą zaś, że skutki unikania aktywności fizycznej mogą przełożyć się na efekty w nauce.

Kondycja, a pamięć i uczenie się

Według naukowców z Uniwersytetu Illinois, dobra kondycja dzieci może pomóc im w uczeniu się oraz poprawić ich pamięć. Wnioski te pojawiły się na podstawie badania, w którym wzięło udział 48 dzieci w wieku 9-ciu i 10-ciu lat. Przed badaniem określono, że połowa dzieci jest bardzo sprawna, a druga połowa – znacznie mniej. Zadaniem maluchów było zapamiętanie nazw i fikcyjnych lokalizacji miast, na również fikcyjnej mapie. Dzieci, które miały dobrą kondycję fizyczną, odpowiedziały lepiej na zdecydowaną większość pytań.

Wpływ ćwiczeń fizycznych na poznawczy rozwój dziecka podkreśla również autor kinezjologii edukacyjnej – Paul Denisson. Według niego, proste i bezpieczne ćwiczenia prowadzą do integracji obu półkul mózgowych, czego efektem mogą być lepsze wyniki w nauce. Paul Denisson stworzył zestaw ćwiczeń nazywanych „gimnastyką mózgu”. Dzięki prostym ruchom rozwija się twórcze myślenie maluchów, usprawniają się ich funkcje wzrokowe, słuchowe i ruchowe oraz poprawia się ich pamięć.

Wartościowa gimnastyka

Ćwiczenia fizyczne są bardzo ważnym przedmiotem w szkole, więc należy zastanowić się uważnie podczas każdego wypisywanego zwolnienia swojemu dziecku. Jak dowodzi świat nauki, ma to znaczenie nie tylko dla samej kondycji pociechy, co i dla jego prawidłowego rozwoju poznawczego.Opr.: Karolina Wojtaś

Wpływ ćwiczeń fizycznych dzieci na postępy w szkole - dodano: 2014-10-07

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.