ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Lecznie zębów mlecznych u dzieci - czy warto je leczyć?

-

Janina Tęcza - stomatolog

Lek. med.; stomatolog; ARTIDENT Klinika Stomatologii Estetycznej i Ortodoncji; Wrocław

Lecznie zębów mlecznych u dzieci - czy warto je leczyć?
Przedwcześnie utracone zęby mleczne mogą być przyczyną powstawania wad zgryzu, próchnicy i chorób przyzębia. Próchnica w uzębieniu mlecznym może rozwijać się znacznie szybciej, niż w zębach stałych. Nieodpowiednia higiena i nieleczenie zębów mlecznych często negatywnie wpływa na całokształt uzębienia i organizmu dziecka w przyszłości.

Zęby mleczne, a zęby stałe

Dynamika próchnicy w zębach mlecznych jest większa, niż w zębach stałych. Ich budowa nieco się różni. Szkliwo „mleczaków” jest dwukrotnie cieńsze niż w zębach stałych. Stan zdrowia zębów mlecznych wpływa na stan uzębienia stałego. Mleczaki są konieczne do żucia pokarmu, właściwego rozwoju mięśni i aparatu mowy, utrzymują przestrzeń dla zębów stałych. Przedwcześnie utracone zęby mleczne mogą mieć wpływ na powstawanie wad zgryzowych, a w konsekwencji konieczność leczenia ortodontycznego w przyszłości.

Okres pomiędzy pojawieniem się pierwszego zęba stałego, a utratą ostatniego zęba mlecznego może wynieść nawet 6 lat (okres uzębienia mieszanego). Leczenie zębów mlecznych eliminuje występowanie ognisk zapalnych oraz siedlisk bakterii próchnicotwórczych, które mogłyby objąć nowo wyrznięte zęby stałe.

Występowanie i leczenie próchnicy zębów mlecznych

Próchnica w uzębieniu mlecznym występuje przeważnie w anatomicznych zagłębieniach, bruzdach, powierzchniach przyszyjkowych i na powierzchniach stycznych. Zdecydowanie rzadziej na powierzchniach gładkich.

W leczeniu próchnicy zębów mlecznych stosuje się następujące metody:
  • remineralizację – metoda stosowana w przypadku próchnicy początkowej (plama próchnicowa), polega na miejscowym stosowaniu związków fluoru, wapnia, hydroksypatytów i innych.
  • impregnację – zabieg ma na celu przesycenie próchnicowo zmienionych tkanek zęba środkami chemicznymi działającymi bakteriobójczo i mineralizująco, impregnowane powierzchnie zęba zmieniają barwę na ciemną, zabieg powtarza się 3-krotnie podczas tej samej wizyty, a następnie podczas kilku wizyt w odstępach 7-10 dniowych.
  • usunięcie próchnicy oraz wypełnienie powstałego ubytku zęba.

Lecznie zębów mlecznych u dzieci - czy warto je leczyć? - dodano: 2014-06-13

Avatar
Janina Tęcza - stomatolog

Lek. med.; stomatolog; ARTIDENT Klinika Stomatologii Estetycznej i Ortodoncji; Wrocław

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.