Advertisement
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Ebola - gorączka krwotoczna - zapobieganie, objawy

-
Ebola - gorączka krwotoczna - zapobieganie, objawy
Co to jest gorączka krwotoczna Ebola?

Gorączka krwotoczna Ebola, to bardzo rzadka choroba wywołana wirusem Ebola, często może doprowadzić do śmierci.
Wirus przenoszony jest bezpośrednio przez kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi (mocz, wymiociny, ślina) zakażonych osób, zarówno żywych jak i zmarłych (mogą to być także niezabezpieczone kontakty seksualne z osobami wyleczonymi z Eboli do 3 miesięcy wstecz).

Choroba jest przenoszona również przez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi żywych lub martwych dzikich zwierząt (np. nietoperze, małpy, antylopy leśne).

Objawy gorączki krwotocznej Ebola

Choroba może rozpocząć się nagle gorączką, bólem mięśni, bólem głowy, czy gardła, ogólnym osłabieniem. Początek choroby może wystąpić po upływie od 2 do 21 dni po kontakcie z wirusem.
Następnie u chorego mogą wystąpić wymioty, biegunka, wysypka a także zaburzenia funkcjonowania nerek czy wątroby. U niektórych chorych występują obfite krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a także niewydolność wielonarządowa.

Leczenie gorączki krwotocznej Ebola

Na chwilę obecną nie istnieje żadna zatwierdzona szczepionka ani potwierdzony sposób leczenia tej choroby.


Ryzyko zakażenia wirusem Ebola i sposoby jego uniknięcia

W przypadku osób przebywających na obszarach objętych chorobą ryzyko zakażenia wirusem Ebola jest bardzo małe. Wzrasta w przypadku osoby, która została bezpośrednio narażona na kontakt z płynami
ustrojowymi żywej lub martwej osoby zakażonej bądź żywego lub martwego zakażonego zwierzęcia.

Wirusem Ebola nie można się zarazić za pośrednictwem pieniędzy, artykułów spożywczych lub w wyniku pływania w basenie. Komary nie przenoszą wirusa Ebola. Wirus Ebola nie jest przenoszony drogą powietrzną jak wirus grypy.

Wirus Ebola łatwo ginie wskutek działania mydła, wybielacza, światła słonecznego i wysokiej temperatury lub suszenia. Pranie w pralce ubrań, które zostały skażone płynami ustrojowymi, niszczy wirusa. Wirus Ebola przeżywa tylko przez krótki czas na powierzchniach wystawionych na działanie słońca oraz wysuszonych.
Może przetrwać dłużej na odzieży lub materiałach, które zostały zanieczyszczone krwią lub innymi płynami ustrojowymi.

Ognisko choroby w 2014 r.

Obecnie ognisko zakażenia wirusem Ebola stwierdzono w Gwinei, Liberii, Sierra Leone i Nigerii.


Ebola - gorączka krwotoczna - zapobieganie, objawy - dodano: 2014-10-13

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.