Czas na karmienie mieszane. Dowiedz się jak wprowadzić je prawidłowo « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Czas na karmienie mieszane. Dowiedz się jak wprowadzić je prawidłowo

-
Czas na karmienie mieszane. Dowiedz się jak wprowadzić je prawidłowo
Aby nasz maluch po przyjściu na świat był szczęśliwy, potrzebuje tylko kilku rzeczy: bliskości z mamą, suchej pieluszki i pełnego brzuszka. Pierwsze pożywienie, które noworodek otrzymuje to zazwyczaj mleko matki. Uważa się, że karmienie piersią jest najbardziej naturalną metodą aby dostarczyć dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ponadto daje ono wiele korzyści istotnych dla zdrowia dziecka i matki oraz zapewnia im wzmacnianie wzajemnej więzi emocjonalnej. Zatem jak długo karmić piersią? Przyjmuje się więc, że karmienie niemowlaka wyłączne piersią do około 6 miesiąca życia jest najwłaściwszym sposobem żywienia.

Karmienie mieszane – co to takiego?

Karmienie mieszane to nic innego jak równoczesne karmienie piersią i butelką. Jeśli myślimy o karmieniu butelką nie znaczy to, że zmuszeni jesteśmy podawać malcowi mleko modyfikowane. Możemy w niej podawać zarówno wybraną przez nas mieszankę mleczną jak i mleko mamy odciągnięte z piersi za pomocą laktatora.

Kiedy zdecydować się na wprowadzenie karmienia mieszanego?

Pamiętajmy, że nie zaleca się podawania pokarmu butelką zaraz po jego narodzinach. Noworodek musi najpierw nauczyć się ssać pierś, a dopiero później smoczek. Z tego powodu karmienie mieszane powinniśmy wprowadzić dopiero najwcześniej cztery tygodnie po przyjściu dziecka na świat, chyba, że istnieją do tego jakieś szczególne wskazania, głównie natury medycznej. Po tym czasie zaczyna się dopiero stabilizować laktacja i wcześniejsze jej zakłócenie może spowodować problemy z jej utrzymaniem na prawidłowym poziomie. Ponadto, ssanie brodawki wymaga więcej wysiłku i dziecko, które od razu po narodzinach otrzymało pokarm z butelki może odmówić picia mleka z piersi mamy. Ssanie stanowi wspaniały trening dla rozwijającego się u malucha narządu mowy. Ponadto, kontakt malca z matką, który ma miejsce podczas karmienia piersią wzmacnia więź pomiędzy nimi. Są jednak sytuacje, w których dołączenie do karmienia piersią karmienia z butelki jest niezbędne. Jedną z nich jest przedwczesny poród i konieczność wykarmienia wcześniaka.

Wskazania medyczne

Wcześniaki nie są często wystarczająco silne aby poradzić sobie z ssaniem piersi mamy. Wtedy konieczne jest, nie rezygnując jednak z przystawiania malca do piersi, podawanie łatwiej dostępnego dla niego pokarmu z butelki. Wprowadzenie karmienia z butelki może być również konieczne w czasie zażywania niektórych leków. Wiele preparatów leczniczych, nie jest zalecane podczas karmienia piersią ponieważ związki w nich obecne przenikają do mleka matki. Dlatego właśnie przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku zasięgnij porady lekarza, aby dowiedzieć się czy terapia nimi jest bezpieczna dla maluszka. Jeśli okaże się, że niemożliwe jest karmienie dziecka mlekiem matki na krótki okres czasu można zastosować karmienie butelką, mlekiem modyfikowanym. Ponadto, czasowe przeciwwskazanie do karmienia piersią jest występowanie niektórych chorób. Niebezpieczne dla dziecka jest zakażenie wirusem opryszczki albo półpaśca, gdy zmiany wirusowe zlokalizowane są na otoczce lub brodawce sutkowej. Wtedy czasowo, z uwagi na bezpieczeństwo dziecka istnieje medyczne wskazanie do wprowadzenia dokarmiania dziecka butelką, jeśli oczywiście karmienie zdrową piersią nie jest wystarczające. Podobnie karmić nie można gdy matka cierpi na aktywną postać gruźlicy, ciężką chorobę psychiczną czy jest zakażona wirusem HIV. Nie trzeba jednak odstawiać dziecka od piersi gdy złapało nas przeziębienie i nie jest potrzebne stosowanie z tym związanych leków. W końcu, posiłkować się butelką można również wtedy gdy pokarmu mamy jest zbyt mało. Miarą tego może być zbyt wolny wzrost dziecka czyli nieodpowiednie zwiększanie jego masy ciała. W takim przypadku należy jednak zawsze podjąć próbę zwiększenia laktacji. Trzeba wtedy pamiętać o częstym przystawianiu maluszka do piersi, gdyż ssanie pobudza brodawki i powoduje, że w organizmie kobiety wzrasta poziom prolaktyny i oksytocyny. Sprzyja to zwiększeniu wytwarzania pokarmu i ułatwia jego wypływ z piersi mamy. Decyzję o sposobie dokarmiania powinien podjąć lekarz, jeśli próby naturalnego karmienia nie skutkują i ma to odbicie w szybkości wzrostu dziecka.

Powrót do pracy

Mama wracająca do pracy, która jednak nie zamierza całkowicie zrezygnować z karmienia maluszka piersią również może wprowadzić do jego jadłospisu porcję mleka podawanego butelką. Może to być mleko modyfikowane lub mleko ściągnięte wcześniej z pomocą laktatora przechowywane w lodówce (najdłużej 3-5 dni) lub zamrożone (w -18 °C, 3-6 miesięcy).

Jak prawidłowo wprowadzić karmienie mieszane?

Jeśli podejmiemy decyzję o stałym dokarmianiu butelką należy zastanowić się jak zrobić to w sposób najlepszy dla nas i dziecka. Przejście na karmienie mieszane nie dokonuje się z dnia na dzień i wymaga czasu.
Trzeba pamiętać, że organizm mamy do tej pory funkcjonował według określonego rytmu a jego nagłe zburzenie mogłoby spowodować obrzęk, stany zapalne i ból piersi. Stopniowe ograniczanie karmienia piersią zapobiega tym dolegliwościom dostosowanie się do nowych warunków. Powinno się wówczas w odstępach co najmniej kilkudniowych zastępować kolejne karmienia piersią karmieniami z butelki.

Pamiętajmy, że wprowadzenie karmienia mieszanego powinno być przez nas dokładnie przemyślane. Nieuzasadnione dokarmianie dziecka może spowodować zaburzenie równowagi pomiędzy potrzebami dziecka i zdolnością organizmu matki do produkcji mleka. Wówczas może się zdarzyć, że laktacja będzie niestety powoli zanikać i będziemy zmuszone karmić dziecko mieszankami sztucznymi.

Czas na karmienie mieszane. Dowiedz się jak wprowadzić je prawidłowo - dodano: 2015-11-26

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.