
Badanie przeprowadzone z udziałem polskich dzieci w wieku 4 lat wykazało, że aż 99% z nich ma przewlekłe niedobory witaminy D w diecie. Te zatrważające dane sprawiają, że konieczna jest zmiana nawyków i wiedza, dotycząca witaminy D. Bowiem jej brak w organizmie dziecka prowadzi między innymi do groźnej choroby, jaką jest krzywica. Poniżej prezentujemy fakty i mity o witaminie D.
1. Kremy z filtrami blokują dostarczanie do organizmu witaminy D pod wpływem syntezy skórnej
PRAWDA. Głównym źródłem witaminy D jest synteza skórna wywołana pod wpływem promieniowania słonecznego UVB. Jej efektywność zależy od wielu czynników, m.in. szerokości geograficznej, pory roku i dnia, zachmurzenia, a także stosowania ochrony przeciwsłonecznej, takiej jak kremy z filtrami i odzież. Badania dowodzą, że kremy z filtrami, stosowane jako profilaktyka nowotworowa, redukują zdolność syntezy skórnej niemal o 90%. Zatem czerpanie z dobrodziejstwa słońca i zbawiennego wpływu na organizm witaminy D staje się wręcz niemożliwe.
2. Potrzebną dla prawidłowego rozwoju dziecka dzienną dawkę witaminy D można dostarczyć dziecku w diecie
MIT. Niestety niewiele produktów zawiera naturalnie witaminę D. W związku z tym zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta nie zapewni wymaganej dziennej dawki organizmowi małego dziecka.
3. Konieczna jest suplementacja witaminy D
PRAWDA. Ponieważ trudno zaspokoić potrzeby organizmu na witaminę D czerpiąc ją z syntezy skórnej oraz diety, konieczna jest dodatkowa suplementacja. Warto sięgnąć zatem po preparaty, które zawierają określoną, potrzebną dziecku dzienną dawkę witaminy D, np. Meltiki, które już w dwóch pysznych tabletkach rozpuszczających się w ustach, zawierają wymaganą dla zdrowia ilość witaminy D.
4. Witaminę D można przedawkować
PRAWDA. I choć trudno przedawkować ją pozyskując z naturalnego pożywienia, to można doprowadzić do przedawkowania podając dziecku kilka preparatów jednocześnie, np. kompleks witamin, tran i dodatkowo witaminę D. Witaminy należy podawać dziecku po konsultacji z lekarzem.
5. Niedobór witaminy D wpływa na wahania nastroju u dzieci
PRAWDA. Ponieważ witamina D powiązana jest ściśle w wytwarzaniem serotoniny tzw. hormonu szczęścia, jej niedobór może powodować wahania nastroju u dzieci.
6. Aby dziecko otrzymało potrzebną dawkę witaminy D wystarczy, że będzie przebywało na słońcu
MIT. W Polsce kąt padania promieni słonecznych jest zbyt mały, a liczba słonecznych godzin w ciągu dnia zbyt niska. Nie jest zatem możliwe, by dziecku przebywającemu w Polsce wystarczyła do zapewnienia organizmowi niezbędnej dawki witaminy D tylko ekspozycja na słońce. Konieczna jest dodatkowe podawanie dziecku witaminy D.
7. Przewlekły niedobór witaminy D w organizmie prowadzi do groźnych chorób
PRAWDA. Brak witaminy D prowadzi między innymi do krzywicy oraz rozmiękczenia kości, tzw. osteomalacji, a w skrajnych przypadkach do inwalidztwa.
8. Bezpieczne dawki witaminy D dla dzieci, bez ryzyka skutków ubocznych to 600-1000 j.m. dla dzieci i młodzieży od 1 do 18 lat
PRAWDA. Badania wykazują, że podane powyżej dawki konieczne są dla prawidłowego rozwoju dzieci, dla ich mocnych i zdrowych kości oraz zębów. Zwłaszcza w okresie wzrostu dzieci powinny otrzymywać zlecane dawki zbawiennej dla zdrowia witaminy D.
9. Suplementacja witaminy D jest w pełni uzasadniona
PRAWDA. Przeprowadzane badania wykazują, że niemal 99 % dzieci w wieku 4 lat ma niedobory witaminy D. Dodatkowo położenie geograficzne Polski nie sprzyja całorocznej syntezie skórnej, a pozyskiwanie potrzebnej organizmowi dawki w całości nawet z najlepiej zbilansowanej diety nie jest możliwe.
10. Meltiki już w dwóch tabletkach zawierają dzienną dawkę niezbędną do prawidłowego rozwoju dziecka
PRAWDA. Preparat doustny Metliki zawiera w dwóch tabletkach, o pysznym waniliowym smaku, potrzebną dawkę witaminy D, aby kości i żeby dziecka były zdrowe i mocne. Meltiki nie zawierają cukru, nie szkodzą więc ząbkom. Dodatkowo formuła melt form sprawia, że szybko rozpuszczają się w ustach dziecka, a tym samym składniki są łatwo przyswajane.
10 zaskakujących faktów i mitów na temat witaminy D - dodano: 2016-06-24