Czym są szczepienia skojarzone? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Czym są szczepienia skojarzone?

-
Czym są szczepienia skojarzone?
Szczepienie to moment, który przeżywa nie tylko dziecko, ale także rodzice. Jak więc postępować, by zmniejszyć stres i ból malucha, a mamie dać pewność, że wybiera optymalne rozwiązanie dla swojego skarba? Odpowiedzią mogą być tzw. szczepienia skojarzone.

Podczas, gdy standardowy cykl szczepień to aż 14 wkłuć w pierwszych dwóch latach życia dziecka, szczepienia skojarzone mogą zmniejszyć ich liczbę o połowę, a nawet zredukować do zaledwie pięciu. Szczepionki wieloskładnikowe zawierają w jednej strzykawce kilka prostszych szczepionek (5 lub 6).

W Polsce dostępne są następujące szczepionki wysoce skojarzone:

  • 5-składnikowe - chronią przed zachorowaniem na błonicę, tężec, krztusiec (bezkomórkowy, acelularny), wirusowe porażenie dziecięce (polio [IPV]) oraz zakażenia wywołane przez bakterię zwaną pałeczką hemofilną typu b (Hib);

    w Polsce dostępne są szczepionki: Infanrix IPV+Hib i Pentaxim.

  • 6-składnikowe - oprócz chorób wymienionych dla szczepionek 5-składnikowych dodatkowo chronią przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B;

    w Polsce dostępne są szczepionki: Hexacima i Infanrix hexa.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że szczepionka przeciwko krztuścowi (kokluszowi), wchodząca w skład preparatów skojarzonych to postać tzw. bezkomórkowa, która jest nowocześniejsza, lepiej oczyszczona niż szczepionka całokomórkowa oferowana w ramach programu szczepień w Polsce - refundowana przez NFZ. Szczepionka bezkomórkowa jest lepiej tolerowana przez dzieci i powoduje mniej niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Warto więc rozważyć zastosowanie płatnych szczepionek skojarzonych – to mniej bólu i stresu oraz wizyt u pediatry. W przypadku wcześniaków oraz dzieci z grup ryzyka szczepionka 5w1 jest refundowana przez NFZ.

Czym są szczepienia skojarzone? - dodano: 2016-12-20

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.