
Podczas, gdy standardowy cykl szczepień to aż 14 wkłuć w pierwszych dwóch latach życia dziecka, szczepienia skojarzone mogą zmniejszyć ich liczbę o połowę, a nawet zredukować do zaledwie pięciu. Szczepionki wieloskładnikowe zawierają w jednej strzykawce kilka prostszych szczepionek (5 lub 6).
W Polsce dostępne są następujące szczepionki wysoce skojarzone:
- 5-składnikowe - chronią przed zachorowaniem na błonicę, tężec, krztusiec (bezkomórkowy, acelularny), wirusowe porażenie dziecięce (polio [IPV]) oraz zakażenia wywołane przez bakterię zwaną pałeczką hemofilną typu b (Hib);
w Polsce dostępne są szczepionki: Infanrix IPV+Hib i Pentaxim.
- 6-składnikowe - oprócz chorób wymienionych dla szczepionek 5-składnikowych dodatkowo chronią przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B;
w Polsce dostępne są szczepionki: Hexacima i Infanrix hexa.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że szczepionka przeciwko krztuścowi (kokluszowi), wchodząca w skład preparatów skojarzonych to postać tzw. bezkomórkowa, która jest nowocześniejsza, lepiej oczyszczona niż szczepionka całokomórkowa oferowana w ramach programu szczepień w Polsce - refundowana przez NFZ. Szczepionka bezkomórkowa jest lepiej tolerowana przez dzieci i powoduje mniej niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Warto więc rozważyć zastosowanie płatnych szczepionek skojarzonych – to mniej bólu i stresu oraz wizyt u pediatry. W przypadku wcześniaków oraz dzieci z grup ryzyka szczepionka 5w1 jest refundowana przez NFZ.
Czym są szczepienia skojarzone? - dodano: 2016-12-20