Karmisz piersią? Poznaj listę najwygodniejszych pozycji dla mamy i maluszka « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Karmisz piersią? Poznaj listę najwygodniejszych pozycji dla mamy i maluszka

-
Karmisz piersią? Poznaj listę najwygodniejszych pozycji dla mamy i maluszka
Karmienie piersią jest czynnością zupełnie naturalną, niemniej jednak początkującym mamom sprawia wiele trudności. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim prawidłowa technika karmienia, którą zapewnia kilka pozycji. Poznaj wszystkie możliwości i wybierz tę najbardziej dogodną.

Karmienie piersią musi być wygodne – odpowiednia pozycja zapewnia komfort, a jednocześnie poprawia efektywność ssania przez noworodka. Wśród możliwych pozycji można wymienić kilka, dzięki którym wcale nie trzeba karmić wyłącznie w pozycji siedzącej, ale również na leżąco.

Ważna pozycja wyjściowa

Najważniejsza jest pozycja wyjściowa. Jest ona punktem wyjścia dla większości pozostałych pozycji. Na czym polega?

 • Ułóż dziecko bokiem – tak, by twarz przylegała do piersi.
 • Całe ciało noworodka powinno być zwrócone do matki – brzuch do brzucha. Warto także pamiętać o zachowaniu prostej linii tworzonej przez ucho, ramię i biodro.

Dzięki temu buzia dziecka będzie ułożona prosto to znaczy, w linii prostej z resztą ciała.

Pozycja kołyskowa

Pozycja kołyskowa jest uznawana za klasyczną pozycję podczas karmienia piersią.

 • Głowę dziecka ułóż na zgięciu łokcia.
 • Dłonią przytrzymuj malucha w biodrach lub za pośladki.
 • Jedną rękę dziecka (przeciwległą do karmiącej piersi) przesuń na bok – pod swoje ramię.
 • Dłonią ujmij przeciwległą pierś – trzymaj kciuk nad brodawką i otoczką, zaś palec wskazujący umieść w punkcie zetknięcia się policzka dziecka z piersią.

Pozycja krzyżowa

Eksperci zalecają, by karmienie piersią w okresie pierwszych dwóch tygodni życia noworodka odbywało się właśnie z pozycji krzyżowej.

 • Przytrzymaj głowę dziecka ręką przeciwną do piersi – jeśli lewą ręką trzymasz główkę, karmienie powinno odbyć się z piersi prawej.
 • Zwróć uwagę, by nadgarstek spoczywał między łopatkami malucha. Kciuk powinien znajdować się za jednym uchem, zaś pozostałe palce – za drugim.
 • Prawą dłonią złap prawą pierś, trzymając kciuk nad brodawką i otoczką – w miejscu, którego będzie dotykać nos noworodka.
 • Zwróć uwagę, by palec wskazujący znalazł się w punkcie zetknięcia się policzka dziecka z piersią.

W takiej pozycji można przyłożyć malucha do piersi, lekko uciskając pierś – w ten sposób jej kształt lepiej dopasuje się do buzi noworodka.

Pozycja spod pachy

Pozycja spod pachy, obok pozycji krzyżowej, jest zalecaną podczas karmienia piersią w pierwszych tygodniach życia dziecka. Świetnie sprawdza się w przypadku kobiet po cesarskim cięciu, które chcą uniknąć przystawiania malucha do bolącego jeszcze brzucha.

 • Umieść dziecko tak, by nogi noworodka znalazły się pod pachą matki.
 • Jeżeli karmienie piersią ma odbyć się z prawej strony, wówczas prawą ręką przytrzymaj głowę dziecka, a lewą pierś – tak samo jak w pozycji krzyżowej.

Jeśli chcesz podnieść noworodka na wysokość brodawki, możesz posłużyć się poduszką.

Pozycja leżąca

Karmienie piersią w pozycji leżącej doskonale sprawdza się w przypadku karmienia nocnego.

 • Połóż się na boku, a pod głową umieść poduszkę.
 • Dziecko powinno również leżeć na boku w pozycji brzuch do brzucha.
 • Pierś podtrzymaj w ten sam sposób jak w przypadku poprzednich pozycji.

Jeżeli chcesz, by dziecko leżało bliżej ciebie, podeprzyj jego plecy niewielką poduszką.

Odpowiednia pozycja karmienia to nie wszystko...

Efektywne karmienie piersią wymaga nie tylko wyboru odpowiedniej pozycji. Ważną rolę odgrywa również prawidłowa technika przystawienia dziecka. O czym należy pamiętać?

 • Ssanie nie może być płytkie. Dlatego noworodek powinien chwycić nie tylko brodawkę, ale też znaczną część otoczki. Dzięki temu dziąsła malucha będą delikatnie uciskać kanaliki mleczne, które odpowiadają za wypływ mleka.
 • Noworodek przystawiany do piersi powinien mieć szeroko otwarte usta. Eksperci doradzają, by w pierwszej kolejności dotknąć brodawką nosa, a następnie skierować ją w dół – do dolnej części górnej wargi. Dzięki temu dolna warga nie podwinie się w trakcie karmienia.
 • Przystawiając noworodka do piersi, należy zwrócić również uwagę na możliwość oddychania. Jeśli nos jest zatkany, wówczas należy delikatnie ucisnąć pierś palcem – tak, by powietrze dostało się do nozdrzy.

Jeżeli dziecko prawidłowo złapało pierś, jego policzek i czubek nosa powinny dotykać piersi.

Właściwa pozycja oraz technika sprawiają, że karmienie piersią jest efektywne i niebolesne. Jeśli natomiast odczuwasz ból, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko żuje ją, zamiast obejmować dziąsłami. W takiej sytuacji należy wsunąć mały palec w kącik buzi noworodka i między dziąsła, by uwolnić pierś, a następnie przystawić dziecko jeszcze raz, pamiętając o zachowaniu prawidłowej techniki.

Karmisz piersią? Poznaj listę najwygodniejszych pozycji dla mamy i maluszka - dodano: 2017-08-10

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.