Mleko modyfikowane jako uzupełnienie posiłku w ciągu dnia « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Mleko modyfikowane jako uzupełnienie posiłku w ciągu dnia

-
Mleko modyfikowane jako uzupełnienie posiłku w ciągu dnia
Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że mleko matki jest dla niemowląt najlepszym pokarmem. Zawiera ono nie tylko wszystkie składniki odżywcze potrzebne maluchowi do prawidłowego rozwoju, ale też przeciwciała chroniące młody organizm przed infekcjami. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie mlekiem modyfikowanym jest konieczne.

Karmienie mieszane – co musisz o nim wiedzieć?

Karmienie mieszane to nic innego, jak karmienie dziecka i piersią i butelką. Przyczyny takiej metody podawania posiłków niemowlętom są różne. Zdarza się, że kobieta ma zbyt mało pokarmu, warto jednak wtedy próbować pobudzić laktację, co nierzadko kończy się sukcesem przy wykazaniu cierpliwości. Inny powód podawania dziecku butelki to trudny poród, po którym jest ono zbyt słabe, aby w prawidłowy sposób ssać pierś. Karmienie mlekiem modyfikowanym nie powinno jednak w takich sytuacjach być powodem do rezygnacji z karmienia piersią, bo po pewnym czasie noworodek może nauczyć się poprawnego ssania. Butelka przydaje się również wtedy, gdy kobieta chce wrócić do pracy. Zaleca się, aby karmienie mieszane wprowadzić dopiero kiedy dziecko skończy sześć tygodni – po tym czasie odruch prawidłowego ssania jest już utrwalony, dzięki czemu maluch będzie ssał i pierś i butelkę.

Karmienie mieszane – nie za wcześnie!

Chociaż ssanie piersi jest dla noworodka naturalne, musi on się tej czynności nauczyć. Podawanie butelki w pierwszym okresie życia dziecka tę naukę znacznie utrudnia, bo chociaż smoczki projektowane są w taki sposób, aby maksymalnie przypominały kształt kobiecego sutka, mogą powodować problemy w przestawieniu się na pierś. Drugim istotnym powodem jest fakt, że pokarm z butelki wypływa znacznie łatwiej niż z piersi. Zdarza się więc, że po podaniu butelki maluch nie chce wrócić do piersi, bo kosztuje go to więcej wysiłku. Należy jednak pamiętać, że karmienie naturalne pozytywnie wpływa na rozwój aparatu mowy dziecka, ponieważ podczas ssania ćwiczone są mięśnie żuchwy i języka, stąd też nie warto z niego całkowicie rezygnować.

O czym pamiętać wprowadzając mleko modyfikowane do diety niemowlaka?

Niezależnie od tego, czy karmienie mlekiem modyfikowanym spowodowane jest zbyt małą ilością pokarmu naturalnego, czy też decyzja o włączeniu go do diety malucha podyktowana została innymi przyczynami, należy poradzić się lekarza przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian. Pediatra podpowie jakie mleko modyfikowane będzie najlepsze w konkretnym przypadku, zwłaszcza jeśli niemowlę ma problemy z zaparciami lub kolkami. Pamiętaj też, że pokarm musi być dostosowany do etapu rozwoju Twojego dziecka, dlatego nawet jeśli mleko modyfikowane jest nowością w jadłospisie malucha, nie zawsze będzie to mleko początkowe.
Wprowadzanie mleka modyfikowanego jako uzupełnienie posiłków

Z wprowadzania zmian lepiej zrezygnować, kiedy dziecko jest chore albo rozdrażnione z powodu ząbkowania czy przebytego niedawno szczepienia. Najrozsądniej wybrać moment, kiedy maluch jest wypoczęty i niezbyt głodny. Jeśli planujesz odstawić niemowlę od piersi, najpierw podaj butelkę, a dopiero potem przystaw je do piersi – w ten sposób stopniowo będziesz osłabiać laktację. Nie zamierzasz rezygnować z karmienia naturalnego? Odwróć tę kolejność i najpierw podaj pierś. Wiele kobiet zastanawia się, czy karmienie mlekiem modyfikowanym powinno odbywać się w regularnych odstępach czasu, zdecydowanie lepiej jednak będzie karmić niemowlę na żądanie. Pozwól też, aby dziecko jadło dokładnie tyle, ile chce.

O czym pamiętać?

Jeśli wprowadzasz mleko modyfikowane jako uzupełnienie posiłków, zawsze przygotowuj mieszankę ściśle według wskazówek umieszczonych przez producenta na opakowaniu. Ponieważ nie jest ono sterylne, powinno zostać podane maksymalnie w ciągu godziny od zrobienia. Resztki nie zjedzonego pokarmu wylej i nigdy nie zostawiaj ich na drugi posiłek – po kontakcie ze śliną zaczną namnażać się w nim bakterie, które mogą prowadzić do zatruć pokarmowych. Nigdy też nie zwiększaj, ani nie zmniejszaj ilości mleka modyfikowanego w mieszance.

Mleko modyfikowane jako uzupełnienie posiłku w ciągu dnia - dodano: 2018-01-09

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.