Ból przy ząbkowaniu niemowlaka - jak go załagodzić? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Ból przy ząbkowaniu niemowlaka - jak go załagodzić?

-
Ból przy ząbkowaniu niemowlaka - jak go załagodzić?
Ząbkowanie to trudny czas, zarówno dla malucha, jak i opiekunów. Jeśli Twoje dziecko skończyło trzy miesiące – przygotuj się odpowiednio, by ulżyć mu w momencie pojawienia się pierwszych ząbków. Na szczęście pierwsze ząbki pojawiają się zwykle na przełomie 4-6 miesiąca życia - zdarza się jednak tak, że wychodzą wcześniej lub nieco później.Czym charakteryzuje się ząbkowanie u dzieci?


Wśród głównych objawów ząbkowania wyróżnia się między innymi ślinienie. To objaw, który pojawia się już na kilka tygodni przed faktycznym pojawieniem się ząbka. W tym czasie dziecko często jest marudne i płaczliwe. Często próbuje ulżyć sobie poprzez wkładanie do buzi rączki, a także wszystkiego co znajdzie się w ich zasięgu. Właśnie dlatego każdy rodzic powinien przygotować się na trudne chwile, poprzez zaopatrzenie się w odpowiednie akcesoria. Po pierwsze – by ulżyć bólowi, a po drugie – by maluch nie sięgnął przypadkiem po przedmiot, po który sięgać nie powinien. Jakie akcesoria mogą się przydać podczas ząbkowania?

Silikonowa szczoteczka do masażu dziąseł


Masaż dziąseł może być dla dziecka bardzo kojący. Jak go wykonać? Najlepiej z wykorzystaniem specjalnej nakładki na palec. Dostępna na rynku szczoteczka silikonowa Dreambaby została zaprojektowana na potrzeby czyszczenia jamy ustnej i dziąseł niemowląt, co pozwala zarówno na złagodzenie bólu, jak i zapewnienie higieny dziąseł już od pierwszych miesięcy życia malucha. Jak działa szczoteczka? Nakładamy szczoteczkę na palec, zwilżamy ją lekko i delikatnie myjemy dziąsła, a w przyszłości także obrzeże ząbków, które zaczynają się pojawiać i jednocześnie masujemy dziąsła. Szczoteczkę można dezynfekować, ale wystarczy ją po prostu dokładnie umyć po każdym użyciu.

Łagodzący żel na ząbkowanie


Łagodzenie bólu żelem jest szczególnie ważne w przypadku uciążliwego ząbkowania. Bliskość mamy czy wykorzystanie silikonowej szczoteczki niestety zawsze są wystarczające. Podczas ząbkowania przydatny jest także żel na dziąsła dla niemowląt. Jego działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne pozwala dziecku cieszyć się z zabawy i spać spokojnie. Żel Quaranta Settimane to naturalny bio żel na ząbkowanie dla najmłodszych. Zawiera naturalne wyciągi z propolisu, bio rumianku, malwy oraz nagietka, które działają niezwykle kojąco na spulchnione dziąsła. Wyprodukowany jest w 100 procentach ze składników pochodzenia naturalnego i nie zawiera żadnych alergenów, więc nie musimy martwić się o zdrowie naszego maluszka.

Gryzaki na ząbkowanie


Świetnym połączeniem zabawy i ochrony bolesnych dziąseł jest zastosowanie gryzaków czy smoczków na ząbkowanie. Miękki, silikonowy gryzak wodny, taki jak Nuby, potrafi zdziałać cuda. Dostępny w różnych kształtach i rozmiarach, sprzyjają stymulacji warg i języka co zachęca dziecko do przejścia od karmienia piersią do żucia.

Dostępne są także gryzaki w formie zwierzątek – kolory i kształt przyciągają uwagę malucha. Końcówka gryzaka Mombella posiada dodatkowo miękkie wypustki, które masują delikatne dziąsła, co łagodzi ból podczas ząbkowania. Odpowiedni kształt i rozmiar gryzaczka umożliwiają dziecku łatwe chwytanie. Warto go dodatkowo schłodzić, by działanie było skuteczniejsze, ale nie przesadzajmy z schłodzony temperaturą. Pamiętajmy, że gryzak nie może być zbyt zimny. Zamrożone zabawki mogą narobić więcej szkód, niż pożytku.

Śliniaczki


Niemowlę, które ząbkuje – ślini się niemiłosiernie. To przez to, że maluch nie ma jeszcze skoordynowanego odruchu przełykania. Ślina niestety ścieka więc po brodzie i tym samym podrażnia skórę malucha, dlatego warto zastosować ochronny śliniak. Mon Petit Bleu to śliniak przeznaczony dla ząbkujących dzieci. Wykonany ze 100-procentowej bawełny jest ekologiczny, bezpieczny i bardzo wygodny w zastosowaniu, niezwykle delikatny w kontakcie z wrażliwą skórą dziecka.

Aby ślina nie podrażniała delikatnej skóry na buzi dziecka, warto na bieżąco delikatnie osuszać usta oraz brodę naszej pociechy i smarować ją tłustym kremem dla niemowląt.


Ból przy ząbkowaniu niemowlaka - jak go załagodzić? - dodano: 2018-03-01

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.