ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Na czym polega BLW?

-
Na czym polega BLW?
Po okresie wyłącznego karmienia piersią nadchodzi moment, w którym należy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęcia. Chociaż większość rodziców postępuje zgodnie ze standardowym schematem żywienia, część osób wprowadza pewne modyfikacje. Wykorzystując metodę BLW, odchodzą one od typowej formy podawania posiłków. Na czym polegają te zmiany i czy faktycznie to dobre dla malucha?

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 6 miesiąca życia dziecka, maluch powinien otrzymywać wyłącznie mleko mamy. Po tym okresie rozpoczyna się etap rozszerzania diety, w którym coraz częściej królują zasady BLW.

Metoda BLW – podstawyMetoda BLW (z ang. baby led weaning) jest wynikiem obserwacji rozwoju niemowląt. Jej autorzy, na podstawie obserwacji posiadanych w pierwszym roku życia przez malucha umiejętności uznali, że niemowlę jest w stanie samodzielnie eksperymentować z jedzeniem i jednocześnie prawidłowo rozwijać się we własnym tempie.

Istotą metody BLW jest wprowadzanie nowych pokarmów podczas wspólnego spożywania posiłków. Chodzi o podawanie dziecku tych samych produktów, które jedzą osoby dorosłe - oczywiście przygotowanych w odpowiedni sposób. Odchodzi się tym samym od podawania typowych posiłków dla niemowląt w formie papek i przecierów. Pomija się jednocześnie etap karmienia łyżeczką, który - według twórców - wcale nie jest konieczny do prawidłowego rozwoju malucha.

Celem BLW jest ułatwienie wprowadzenia stałych pokarmów, dzięki czemu jedzenie staje się jeszcze większą przyjemnością. Ma bowiem służyć nie tylko odkrywaniu przez dziecko nowych smaków, ale również doświadczaniu nowych konsystencji.

Najważniejsze zasady to:

  • spożywanie posiłków wspólnie przy stole
  • samodzielnie sięganie po jedzenie przez malucha – nie ma potrzeby karmienia dziecka.

Warto przy tym podkreślić, że w pierwszych miesiącach stosowania BLW, to mleko matki pozostaje głównym źródłem pożywienia.

Odwrotnie niż schemat żywienia niemowląt?Nie da się ukryć, że nowoczesna metoda żywienia niemowląt różni się od ogólnie przyjętych zasad standardowego schematu rozszerzania diety niemowląt. Zgodnie z jego założeniem, to rodzice decydują o tym, kiedy rozpocząć rozszerzanie diety, zaś w metodzie BLW – niemowlę samo wyraża chęć sięgnięcia po nowe produkty spożywcze. Typowy schemat zakłada również podawanie pierwszych pokarmów łyżeczką – pokarmów, które mają konsystencję przecierów. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku BLW – tutaj pomija się etap łyżeczki, ponieważ dziecko otrzymuje jedzenie w większych kawałkach, aby łatwiej było je chwycić rączką.

Od czego zacząć?

W metodzie BLW, podobnie jak w przypadku standardowego schematu żywienia, w pierwszych tygodniach rozszerzania diety wcale nie chodzi o zaspokojenie potrzeb żywieniowych. Na tym etapie głównym celem jest odkrywanie świata pokarmów – ważne jest, by maluch brał poszczególne produkty do rączki, oblizywał, próbował. Dlatego nie należy oczekiwać, że dziecko będzie zjadało spore porcje – takie kosztowanie trudno bowiem nazwać normalnymi posiłkami.

Z czasem, gdy dziecko będzie nabywało coraz więcej umiejętności, zwiększy się ilość spożywanych pokarmów. Pozwoli to w pełni zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne malucha.

Najważniejsze zalety i wady

Metoda BLW to sposób żywienia, który niesie ze sobą wiele zalet. Na pewno daje dużo więcej korzyści niż długotrwałe podawanie przecierów i papek, ponieważ wykształca w dziecku odruch gryzienia i żucia. Ponadto wśród zalet wymienić można m.in.:

  • pomoc w rozwijaniu koordynacji ręka-oko, zręczności
  • zmniejszanie ryzyka marudzenia przy jedzeniu
  • dostęp do szerokiej gamy produktów
  • pomoc przy kształtowaniu dobrych nawyków żywieniowych.

Warto jednak mieć świadomość, że BLW ma też pewną wadę. Wielu specjalistów podkreśla, że całkowite wyeliminowanie karmienia łyżeczką nie jest korzystne dla dziecka. Nauka pobierania pokarmu właśnie w taki sposób jest istotna, ponieważ pozwala uaktywnić kolejne mięśnie twarzy oraz jamy ustnej – takie, które będą potrzebne w nauce mówienia.

Nowoczesna metoda żywieniowa dla wszystkich dzieci?

Chociaż nowoczesna metoda rozszerzania diety niemowlęcia ma wiele zalet, nie jest odpowiednia dla wszystkich maluchów. Dzieci mające problemy zdrowotne lub rozwojowe, które uniemożliwiają samodzielnie podnoszenie jedzenia lub przeżuwanie, powinny być mimo wszystko karmione łyżeczką. Warto jednak w późniejszym wieku wprowadzić choćby część zasad BLW – tak, by maluch mógł samodzielnie eksperymentować z jedzeniem i doświadczać czegoś nowego.

Jeżeli chcesz wprowadzić metodę BLW, pamiętaj o gotowości malucha. Nie chodzi jednak wyłącznie o to, by dziecko wykazywało zainteresowanie produktami spożywczymi. Ważne jest, by potrafiło samodzielnie siedzieć, wyciągać rączki oraz pewnie chwytać przedmioty w dłonie. Takie umiejętności najczęściej ujawniają się około 6 miesiąca życia – to optymalny moment na rozszerzanie diety niemowlęcia.


Na czym polega BLW? - dodano: 2018-05-09

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.