
Dieta eliminacyjna wymaga regularnej kontroli lekarza. Na podstawie badań przeprowadzanych co 6-12 miesięcy ocenia on, czy wykluczenie określonych produktów przynosi pożądane rezultaty. Wykluczanie alergenów powinno być powiązane z odpowiednią edukacją na temat składników odżywczych. Pomoże to w utrzymaniu prawidłowo zbilansowanej diety i umożliwi uniknięcie niedoborów wywołanych eliminacją niektórych produktów.
Mleko krowie a alergia pokarmowa u niemowląt do 12. miesiąca życia
Układ pokarmowy niemowlęcia jest szczególnie wrażliwy na działanie licznych alergenów. Zdarza się, że małe dzieci cierpią na dolegliwości trawienne już od pierwszych dni swojego życia i mogą się one utrzymywać przez cały okres niemowlęcy. Rolą rodziców jest dostrzeżenie problemu, skonsultowanie go z lekarzem i przestrzeganie zasad odżywiania mających na celu wyeliminowanie nietolerowanych produktów z jadłospisu maleństwa.
Dieta mamy a karmienie piersią
Dzieci karmione wyłącznie piersią również są narażone na występowanie nietolerancji pokarmowych oraz uczuleń. Większość alergii pokarmowych u niemowląt do 12. miesiąca życia jest związana z białkami zawartymi w mleku krowim. W przypadku dzieci karmionych piersią białka te mogą pochodzi z diety matki. Z tego powodu ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) zaleca mamom karmiącym piersią dziecko z alergią na białka mleka krowiego rezygnację z produktów zawierających ten składnik (mleko i nabiał) oraz rozpoczęcie suplementacji wapnia (1000 mg/dzień), kwasów DHA (500 mg/dzień) oraz witaminy D (800 j.m./dzień). Mamy karmiące piersią małych alergików powinny również pamiętać o tzw. alergenach ukrytych, które są zawarte w wielu produktach spożywczych. Niezbędna jest więc edukacja na temat źródeł białka mleka krowiego w produktach innych niż mleko i produkty mleczne. Przestrzeganie diety przez mamę skutkuje ustąpienie objawów alergii pokarmowej u dziecka.
Leczenie alergii u niemowląt karmionych sztucznie
Wspomniane już ESPGHAN, ale również AAP (Amerykańska Akademia Pediatryczna) opracowały dokładne wytyczne dotyczące niemowląt z alergią karmionych sztucznie. Leczenie pierwszego rzutu alergii pokarmowej u tych dzieci polega na zastąpienia standardowego mleka modyfikowanego preparatem o znacznym stopniu hydrolizy (eHF) na minimum 6 miesięcy lub do czasu ukończenia przez malucha 9.-12. miesiąca. Produkty bazujące na białku sojowym nie powinny być rutynowo stosowane u takich dzieci. Ciężki przebieg alergii, brak efektów leczniczych po zastosowaniu wyłącznego karmienia eHF oraz objawy zagrażające życiu (np. ciężkie reakcje anafilaktyczne i nasilona enteropatia prowadząca do zaburzeń wzrastania) sprawiają, że lekarze zarekomendują pacjentowi mieszanki elementarne (AAF). Z kolei preparaty o częściowym stopniu hydrolizy (mleka modyfikowane typu H.A.) są zalecane jako rozwiązanie profilaktyczne u niemowląt, które są karmione sztucznie i znajdują się w grupie ryzyka alergii na mleko krowie. W takim przypadku warto sięgać wyłącznie po produkty o skuteczności potwierdzonej klinicznie.
Trzeba pamiętać, że rozszerzanie diety niemowlaka (tu przeczytasz więcej na ten temat), u którego stwierdzono alergię trzeba prowadzić szczególnie ostrożnie. Nowe produkty należy wprowadzać pojedynczo, stopniowo i początkowo w małych ilościach. Dotyczy to zarówno niemowląt karmionych pokarmem kobiecym, jak i dzieci odżywianych sztucznie. Nie należy zapominać również o tym, że eliminacja pokarmów będących źródłem białka mleka krowiego musi trwać aż do czasu, gdy lekarz zaleci ich ponowne wprowadzenie.
Alergia pokarmowe u dzieci powyżej 12. miesiąca życia
W przypadku alergii pokarmowej na białka mleka krowiego u dzieci powyżej 12. miesiąca życia, również zaleca się przestrzeganie diety eliminacyjnej. Jadłospis dziecka wymaga w tej sytuacji stałej kontroli lekarza i dietetyka, ponieważ maluchy znajdujące się w fazie intensywnego wzrostu, jaki ma miejsce w pierwszych latach życia, są szczególnie narażone na ryzyko nieprawidłowego zbilansowania składników odżywczych. Jeśli dziecko nie spożywa odpowiednich ilości pokarmów zastępujących wykluczane produkty, warto rozważyć suplementację składników, które mogą być w związku tym u dziecka dostarczane w zbyt małych ilościach. Najczęściej stwierdza się niedobory wapnia, witaminy D oraz kwasów DHA.
Alergia pokarmowa na białko mleka krowiego u dzieci - dodano: 2018-07-12