ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Alergia pokarmowa na białko mleka krowiego u dzieci

-
Alergia pokarmowa na białko mleka krowiego u dzieci
Według specjalistów, z roku na rok zwiększa się liczba małych alergików. Badania dowodzą, że znaczna część dzieci cierpi na alergie pokarmowe. Leczenie uczuleń w większości przypadków ma charakter przyczynowy i polega na czasowym usunięciu z diety małego pacjenta szkodliwych pokarmów przy jednoczesnym wprowadzeniu składników zastępczych.

Dieta eliminacyjna wymaga regularnej kontroli lekarza. Na podstawie badań przeprowadzanych co 6-12 miesięcy ocenia on, czy wykluczenie określonych produktów przynosi pożądane rezultaty. Wykluczanie alergenów powinno być powiązane z odpowiednią edukacją na temat składników odżywczych. Pomoże to w utrzymaniu prawidłowo zbilansowanej diety i umożliwi uniknięcie niedoborów wywołanych eliminacją niektórych produktów.

Mleko krowie a alergia pokarmowa u niemowląt do 12. miesiąca życia


Układ pokarmowy niemowlęcia jest szczególnie wrażliwy na działanie licznych alergenów. Zdarza się, że małe dzieci cierpią na dolegliwości trawienne już od pierwszych dni swojego życia i mogą się one utrzymywać przez cały okres niemowlęcy. Rolą rodziców jest dostrzeżenie problemu, skonsultowanie go z lekarzem i przestrzeganie zasad odżywiania mających na celu wyeliminowanie nietolerowanych produktów z jadłospisu maleństwa.

Dieta mamy a karmienie piersią


Dzieci karmione wyłącznie piersią również są narażone na występowanie nietolerancji pokarmowych oraz uczuleń. Większość alergii pokarmowych u niemowląt do 12. miesiąca życia jest związana z białkami zawartymi w mleku krowim. W przypadku dzieci karmionych piersią białka te mogą pochodzi z diety matki. Z tego powodu ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) zaleca mamom karmiącym piersią dziecko z alergią na białka mleka krowiego rezygnację z produktów zawierających ten składnik (mleko i nabiał) oraz rozpoczęcie suplementacji wapnia (1000 mg/dzień), kwasów DHA (500 mg/dzień) oraz witaminy D (800 j.m./dzień). Mamy karmiące piersią małych alergików powinny również pamiętać o tzw. alergenach ukrytych, które są zawarte w wielu produktach spożywczych. Niezbędna jest więc edukacja na temat źródeł białka mleka krowiego w produktach innych niż mleko i produkty mleczne. Przestrzeganie diety przez mamę skutkuje ustąpienie objawów alergii pokarmowej u dziecka.

Leczenie alergii u niemowląt karmionych sztucznie


Wspomniane już ESPGHAN, ale również AAP (Amerykańska Akademia Pediatryczna) opracowały dokładne wytyczne dotyczące niemowląt z alergią karmionych sztucznie. Leczenie pierwszego rzutu alergii pokarmowej u tych dzieci polega na zastąpienia standardowego mleka modyfikowanego preparatem o znacznym stopniu hydrolizy (eHF) na minimum 6 miesięcy lub do czasu ukończenia przez malucha 9.-12. miesiąca. Produkty bazujące na białku sojowym nie powinny być rutynowo stosowane u takich dzieci. Ciężki przebieg alergii, brak efektów leczniczych po zastosowaniu wyłącznego karmienia eHF oraz objawy zagrażające życiu (np. ciężkie reakcje anafilaktyczne i nasilona enteropatia prowadząca do zaburzeń wzrastania) sprawiają, że lekarze zarekomendują pacjentowi mieszanki elementarne (AAF). Z kolei preparaty o częściowym stopniu hydrolizy (mleka modyfikowane typu H.A.) są zalecane jako rozwiązanie profilaktyczne u niemowląt, które są karmione sztucznie i znajdują się w grupie ryzyka alergii na mleko krowie. W takim przypadku warto sięgać wyłącznie po produkty o skuteczności potwierdzonej klinicznie.

Trzeba pamiętać, że rozszerzanie diety niemowlaka (tu przeczytasz więcej na ten temat), u którego stwierdzono alergię trzeba prowadzić szczególnie ostrożnie. Nowe produkty należy wprowadzać pojedynczo, stopniowo i początkowo w małych ilościach. Dotyczy to zarówno niemowląt karmionych pokarmem kobiecym, jak i dzieci odżywianych sztucznie. Nie należy zapominać również o tym, że eliminacja pokarmów będących źródłem białka mleka krowiego musi trwać aż do czasu, gdy lekarz zaleci ich ponowne wprowadzenie.

Alergia pokarmowe u dzieci powyżej 12. miesiąca życia


W przypadku alergii pokarmowej na białka mleka krowiego u dzieci powyżej 12. miesiąca życia, również zaleca się przestrzeganie diety eliminacyjnej. Jadłospis dziecka wymaga w tej sytuacji stałej kontroli lekarza i dietetyka, ponieważ maluchy znajdujące się w fazie intensywnego wzrostu, jaki ma miejsce w pierwszych latach życia, są szczególnie narażone na ryzyko nieprawidłowego zbilansowania składników odżywczych. Jeśli dziecko nie spożywa odpowiednich ilości pokarmów zastępujących wykluczane produkty, warto rozważyć suplementację składników, które mogą być w związku tym u dziecka dostarczane w zbyt małych ilościach. Najczęściej stwierdza się niedobory wapnia, witaminy D oraz kwasów DHA.Alergia pokarmowa na białko mleka krowiego u dzieci - dodano: 2018-07-12

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.