Jak rozszerzać dietę niemowlaka? Poznaj listę zalecanych produktów « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak rozszerzać dietę niemowlaka? Poznaj listę zalecanych produktów

-
Jak rozszerzać dietę niemowlaka? Poznaj listę zalecanych produktów
Pierwsze 1000 dni życia dziecka ma istotny wpływ nie tylko na jego rozwój, ale i na przyszłe nawyki żywieniowe, dlatego warto jak najwcześniej zadbać o jego prawidłowe odżywianie. Poznaj schemat żywienia niemowląt i dowiedz się, o jakie produkty warto rozszerzać codzienny jadłospis maluszka.

Wprowadzanie stałych pokarmów do diety dziecka od zawsze budzi wiele wątpliwości. Rodzice zastanawiają się m.in. nad tym, kiedy rozpocząć ten proces, w jakiej kolejności wprowadzać pokarmy i czy kaszka manna powinna być podana na samym początku, czy w kolejnych miesiącach. Wystarczy skorzystać z poniższych wskazówek – lista zalecanych produktów będzie sporym ułatwieniem na etapie wzbogacania jadłospisu dziecka.

Kiedy zacząć rozszerzanie diety?


Zgodnie ze schematem żywieniowym dla niemowląt podawanie stałych pokarmów należy rozpocząć nie wcześniej niż po 17. tygodniu, ale nie później niż przed upłynięciem 26. tygodnia życia.

Przez cały ten okres – i aż do końca 1. roku życia – mleko mamy powinno stanowić podstawę żywienia. Pozostałe produkty spożywcze mają stopniowo pokrywać zwiększające się zapotrzebowanie na energię oraz składniki odżywcze.

Polecane produkty spożywcze


Schemat żywienia niemowląt uwzględnia aktualną wiedzę z zakresu żywienia i pediatrii, dzięki czemu dostarcza wielu cennych wskazówek i zaleceń dotyczących rozszerzania diety.

 • Warzywa

  Warzywa stanowią bogactwo witamin, składników mineralnych i błonnika, dlatego nie może ich zabraknąć w codziennym jadłospisie malucha. Zaleca się, aby jarzyny wprowadzać przed owocami. Statystyki pokazują, że dzieci rozpoczynające swoją przygodę z jedzeniem od warzyw znacznie chętniej sięgają po nie w dorosłym życiu – w porównaniu z dziećmi otrzymującymi w pierwszej kolejności owoce.

 • Owoce

  Owoce, jako źródło witamin i minerałów, stanowią ważny element diety dziecka, zaleca się jednak, aby ich dzienne spożycie nie przekraczało 150 g (najlepiej w porcjach dzielonych). Wynika to m.in. z uwagi na dużą zawartość cukrów prostych.

 • Kaszka manna

  Zgodnie ze schematem żywienia niemowląt gluten można wprowadzić w dowolnym momencie rozszerzania diety – najlepiej przed 12. miesiącem życia.

  Gluten może być podawany pod różnymi postaciami, jednak najczęstszym wyborem rodziców jest kaszka manna – mleczna lub bezmleczna. Na początek warto sięgnąć po kaszkę bezsmakową, a dopiero w późniejszym okresie po jej urozmaiconą wersję, tj. z dodatkiem owoców.

  Wybierając kaszkę dla dziecka, warto zwrócić uwagę na oznaczenia – produkt powinien uwzględniać potrzeby żywieniowe niemowlęcia.

 • Ryby

  Ryby są zalecane w diecie malucha z uwagi na zawartość sporej ilości cennych składników odżywczych, w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych (np. DHA). Należy jednak wprowadzać je stopniowo, np. w formie rozdrobnionej lub mocno posiekanej.

 • Mięso

  Mięso, podobnie jak ryby, stanowi istotny składnik codziennego jadłospisu najmłodszych. Drób, wołowina i cielęcina dostarczają sporej dawki ważnego białka.

  Tego rodzaju produkty można wprowadzić już ok. 7. miesiąca życia – najlepiej rozdrobnione.

 • Przetwory mleczne

  Chociaż pełnotłuste mleko krowie można podać dziecku dopiero po ukończeniu 1. roku życia, przetwory mleczne to ważny element diety niemowlęcia.

  Już od 7. miesiąca życia maluchowi można podawać m.in. jogurty naturalne, kefiry, sery czy twarogi.

 • Produkty zbożowe

  Nawet jeśli dieta niemowlaka została rozszerzona o kaszkę dla niemowląt np. mannę lub kleik ryżowy, nie należy rezygnować z pozostałych produktów zbożowych. Zaleca się wprowadzenie np. pełnoziarnistego pieczywa oraz innych pokarmów przygotowywanych ze zbóż, np. makaronów w 7. miesiącu życia.

 • Jajka

  Poprzedni schemat żywienia niemowląt zakładał stopniowe wprowadzanie jajek, począwszy od podawania samego żółtka. Według aktualnych zaleceń całe jajko (wraz z białkiem) można podać dziecku już po ukończeniu 4. miesiąca życia.


Dodatkowe wskazówki


W okresie rozszerzania diety niemowlęcia pamiętaj, by:
 • podawać mu produkty bez dodatku soli i cukru,
 • dostosowywać wielkość porcji do jego bieżących potrzeb,
 • podawać mu spore ilości wody,
 • urozmaicać jego jadłospis.

Trzeba także mieć świadomość, że pierwsze próby rozszerzania diety nie zawsze kończą się sukcesem. Nie należy jednak szybko rezygnować z podawania konkretnego produktu – warto odczekać kilka dni i ponownie zaproponować go dziecku. Bardzo ważne jest bowiem, by maluch poznał jak najwięcej otaczających go smaków.


Jak rozszerzać dietę niemowlaka? Poznaj listę zalecanych produktów - dodano: 2018-08-20

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.