ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Na czym polega karmienie mieszane?

-
Na czym polega karmienie mieszane?
Jeszcze na etapie ciąży zakładasz, że dziecko będzie otrzymywało wyłącznie naturalny pokarm? Często zdarza się, że Twoje plany weryfikuje rzeczywistość – nie zawsze można pozwolić sobie na przystawianie malucha do piersi tak często, jakby chciała tego mama. Wcale jednak nie trzeba od razy rezygnować z naturalnego pokarmu na rzecz mleka modyfikowanego. Można zastosować tzw. karmienie mieszane - sprawdź, na czym to polega.

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rekomendują wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia niemowlęcia. Chociaż większość kobiet stara się dostosować do tych wytycznych, nie zawsze jest to możliwe. Z pomocą przychodzi karmienie mieszane, które stanowi alternatywę dla wyłącznego karmienia butelką. Warto więc rozważyć i tę opcję, zanim zdecydujesz się na całkowite odstawienie malucha od piersi. Być może właśnie to rozwiązanie będzie najbardziej optymalnym – dla Ciebie i niemowlęcia.

Karmienie mieszane – co to?


Istotą karmienia mieszanego jest naprzemienne przystawianie dziecka do piersi oraz podawanie pokarmu w butelce. O częstotliwości poszczególnych karmień decyduje sama mama albo – jeśli zachodzi taka konieczność – pediatra. O ile jednak to możliwe, warto zadbać, aby karmienie piersią przeważało nad podawaniem mleka w butelce.

Kiedy stosować karmienie mieszane?


Karmienie mieszane często traktowane jest jako „mniejsze zło” w porównaniu z wyłącznym karmieniem butelką. Dzięki swojej specyfice, maluch otrzymuje bowiem nie tylko mleko modyfikowane, ale również mleko mamy – choćby w najmniejszych ilościach.

Warto przy tym mieć świadomość, że karmienie mieszane znajduje największe uzasadnienie w takich przypadkach jak np.:
 • zbyt mała ilość naturalnego pokarmu
 • zbyt wolny przyrost masy ciała malucha
 • konieczność wyjazdu na dłuższy czas
 • powrót mamy do pracy
 • choroba mamy.

Zastanawiasz się, kiedy jeszcze wprowadzić karmienie mieszane? Jest to możliwe m.in. wówczas, gdy niemowlę urodziło się na tyle słabe, że nie ma siły ssać piersi. W tym przypadku decyzję należy pozostawić w rękach pediatry.

Warto przy tym podkreślić, że karmienie mieszane zaleca się wprowadzić nie wcześniej niż przed ukończeniem przez malucha kilku tygodni. Trzeba bowiem mieć świadomość, że w pierwszych dniach po narodzinach, noworodek nie potrafi jeszcze sprawnie ssać – istnieje duże prawdopodobieństwo, że tej czynności szybko się nauczy, ale trzeba dać mu szansę.

Jak przygotować się do karmienia mieszanego?


Karmienie mieszane będzie wymagać od Ciebie zgromadzenia kilku niezbędnych akcesoriów. Teoretycznie nie musisz decydować się na podawanie pokarmu wyłącznie w butelce – do wyboru masz m.in. kubeczki, strzykawki, łyżeczki. W praktyce jednak najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest butelka, która powinna spełniać kilka kryteriów.

Wybierając butelkę do karmienia, weź pod uwagę m.in. takie aspekty jak:
 • materiał wykonania – najlepiej, jeśli będzie wyprodukowana z tworzywa wolnego od szkodliwego bisfenolu A (BPA),
 • konstrukcję – ważne, by była to butelka antykolkowa,
 • pojemność – należy ją uzależnić od wieku dziecka,
 • smoczek – bardzo ważne jest to, aby jego budowa była dynamiczna i żeby pracował w jamie ustnej dziecka w sposób imitujący ssanie piersi, co zmniejsza ryzyko zaburzenia odruchu ssania.

O czym jeszcze pamiętać, decydując się na karmienie naprzemienne?


Karmienie naprzemienne wcale nie musi polegać na podawaniu mleka modyfikowanego. Jeżeli masz wystarczającą ilość pokarmu, możesz odciągać mleko laktatorem i podawać w butelce.

Powrót do wyłącznego karmienia piersią a karmienie mieszane


Jesteś na etapie karmienia naprzemiennego i zastanawiasz się, czy powrót do wyłącznego podawania piersi jest realne? Istnieje taka możliwość, aczkolwiek proces ten nie jest prosty. Z pewnością będzie wymagać od Ciebie dużych pokładów cierpliwości i motywacji. Warto bowiem mieć świadomość, że karmienie butelką zmniejsza laktację – jeśli w butelce podajesz mleko modyfikowane. Trzeba więc będzie na nowo pobudzić produkcję mleka.

Aby rozkręcić laktację po karmieniu naprzemiennym, warto:
 • jak najczęściej przystawiać niemowlę do piersi – szczególnie ważne jest karmienie nocne, ponieważ w tym czasie dochodzi do wzmożonego wydzielania prolaktyny,
 • odciągać pokarm laktatorem – nie tylko między karmieniami, ale również po zakończeniu karmienia piersią; pozwoli to zwiększyć produkcję mleka.

Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby po karmieniu mieszanym podawać wyłącznie piersi. Należy jednak pamiętać, aby takie zmiany wprowadzać stopniowo, dzień po dniu ograniczając liczbę karmień butelką.
Na czym polega karmienie mieszane? - dodano: 2018-12-19

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.