Jadłospis 7-miesięcznego dziecka - co może pojawić się w jego diecie? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka - co może pojawić się w jego diecie?

-
Jadłospis 7-miesięcznego dziecka - co może pojawić się w jego diecie?
Gdy dziecko skończy 7 miesięcy, czas na kontynuowanie rozszerzania diety. Co powinno znaleźć się w jego jadłospisie - po jakie produkty sięgnąć, aby zapewnić maluchowi prawidłowy rozwój? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących tego, jak powinien wyglądać jadłospis 7-miesięcznego dziecka.

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wyłączne karmienie piersią powinno odbywać się przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Potem nadchodzi czas na rozszerzanie diety, co rozpoczyna się od podawania warzyw i owoców. Więcej wątpliwości nastręcza natomiast jadłospis 7-miesięcznego dziecka, który powinien stawać się coraz bardziej urozmaicony.

Jak powinien wyglądać jadłospis 7-miesięcznego dziecka?


Rozszerzanie diety 7-miesięcznego niemowlęcia to ważny etap, ponieważ pozwala na dostarczenie dodatkowych składników. W tym okresie mleko mamy przestaje być wystarczające do uzupełnienia zapotrzebowania energetycznego oraz na substancje odżywcze. Stąd zachodzi konieczność wprowadzenia nowych produktów spożywczych.

Warzywa i owoce


7-miesięczne dziecko powinno cały czas otrzymywać warzywa i owoce. Poza znanymi produktami, maluch musi poznawać nowe smaki. Dlatego do codziennej diety można włączyć np. truskawki, wiśnie, kiwi, fasolkę, cukinię, buraki. Wybór jest naprawdę ogromny, dlatego stopniowo warto wprowadzać różnorodne warzywa i owoce.

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie diety niemowlęcia jest wprowadzenie musów owocowych w tubkach. To wygodna opcja, dzięki której smaczny posiłek można podać maluchowi gdziekolwiek jesteście – na wycieczce, na placu zabaw, na zakupach, w podróży itp. Musy w tubkach mają bardzo różnorodne składy i są dostosowane do potrzeb żywieniowych maluchów. Przykładowo, w ofercie BoboVita znaleźć można musy owocowe będące połączeniem:
  • Owoców z jogurtem
  • Owoców i warzyw
  • Różnorodnych owoców, w tym mango.

Wszystkie owoce i warzywa pochodzą ze sprawdzonych upraw, co jest gwarancją bezpieczeństwa tego rodzaju produktów spożywczych.

Mięso


Dietę 7-miesięcznego dziecka powinno wzbogacić się o kolejne gatunki mięsa. Poza drobiem warto włączyć mięso jagnięce, wołowe oraz z królika. Dobrze, jeśli będą pochodzić ze sprawdzonych hodowli.

Należy pamiętać, że w jadłospisie 7-miesięcznego dziecka nie powinny znajdować się podroby, tj. wątróbka, żołądki itp. Tego rodzaju produkty spożywcze można włączyć do diety po ukończeniu 3. roku życia.

Ryby


Ryby to niezwykle ważny element codziennej diety niemowląt w 7. miesiącu życia. Stanowią źródło cennych składników odżywczych, w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych, wśród których istotną rolę odgrywa przede wszystkim kwas dokozaheksaenowy (DHA). Dlatego warto, aby ryba 1-2 razy w tygodniu pojawiła się w jadłospisie malucha.

Wprowadzając ryby do diety niemowlęcia, warto unikać takich gatunków jak: makrela królewska, miecznik, płatecznik, rekin. Są to bowiem ryby, w przypadku których istnieje większe ryzyko zanieczyszczenia szkodliwymi substancjami, w tym metalami.

Przetwory mleczne


Samo mleko (zarówno krowie, jak i kozie) nie powinno być elementem diety 7-miesięcznego dziecka. Natomiast na tym etapie można wprowadzić do jadłospisu niewielkie ilości przetworów mlecznych np. jogurtów naturalnych, kefirów, serów żółtych, twarogów. Nie można natomiast podawać serów pleśniowych, m.in. z uwagi na zwiększone ryzyko zakażenia niebezpiecznymi bakteriami.

Jeśli do jadłospisu 7-miesięcznego dziecka chcesz wprowadzić przetwory mleczne w smacznej formie, sięgnij po owoce w tubce z dodatkiem jogurtu naturalnego. To pyszny deser, który pozwoli na urozmaicenie diety maluszka.

Produkty zbożowe


Kaszki to jedne z pierwszych produktów, które pojawiają się w diecie niemowlęcia, zaraz po warzywach i owocach. Na późniejszym etapie rozszerzania diety warto dalej dbać o różnorodność produktów zbożowych w jadłospisie maluszka. Na rynku dostępny jest szeroki wybór kaszek przeznaczonych dla najmłodszych. Zawierają wiele cennych zbóż, dostarczając tym samym niezbędnych składników odżywczych.

Przykładowo, w asortymencie kaszek BoboVita znajdziesz takie produkty jak:
  • kaszka zbożowo-owsiana z jabłkiem,
  • kaszka zbożowo-jaglana z owocami,
  • kaszka zbożowo-jęczmienna.

Ciekawą opcją są także kaszki BIO, wśród których wymienić można m.in. kaszkę ryżowo-owsianą, wielozbożową itp.

Pamiętaj o alergenach

Ukończenie przez malucha 7 miesięcy życia to dobry moment, aby zacząć wprowadzać produkty potencjalnie alergizujące (np. jajka, zboża zawierające gluten, ryby). Celowe opóźnianie tego momentu nie znajduje medycznego uzasadnienia – nie wpływa na zmniejszenie ryzyka pojawienia się alergii.

Warto jednak pamiętać, aby obserwować reakcję organizmu malucha – po to, aby w razie pojawienia się niepokojących objawów (biegunki, bólu brzucha, wysypki) odstawić produkt na kilka dni.

Niezastąpiona woda


Dziecko w drugim półroczu życia potrzebuje około 800-1000 ml płynów[1]. Część płynów otrzymuje wraz z mlekiem mamy, dlatego resztę należy uzupełnić wodą. Dla maluchów najlepsza będzie woda źródlana lub naturalna woda mineralna – niskosodowa, niskosiarczanowa oraz niskozmineralizowana.

Warto przy tym pamiętać, że dopajanie sokami nie jest wskazane. Tego rodzaju płyny trzeba traktować raczej jako porcję owoców (a ich dobowa ilość nie powinna przekroczyć 150 ml).

Stosując się do powyższych wskazówek, będziesz mieć pewność, że jadłospis 7-miesięcznego niemowlęcia jest skomponowany prawidłowo.

Co może jeść 7-miesięczne dziecko?[1] https://1000dni.pl/ciaza-i-porod/woda-najlepszy-napoj-od-poczatku-zycia

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka - co może pojawić się w jego diecie? - dodano: 2019-08-12

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.