ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Zdrowe oczy dziecka - jakie witaminy są do tego niezbędne?

-
Zdrowe oczy dziecka - jakie witaminy są do tego niezbędne?
Niestety, duża część dzieci boryka się ze słabym wzrokiem, a problemy pojawiają się już w wieku przedszkolnym, najczęściej jest to krótkowzroczność. Jest to schorzenie, które może znacznie utrudniać dziecku codzienne funkcjonowanie i co najważniejsze, rozwój oraz naukę. Niezwykle pomocna we wsparciu wzroku może być odpowiednia dieta, produkty bogate w witaminy mogą pomóc utrzymać m.in. nawilżenie gałki ocznej czy też widzenie po zmroku - jakie składniki są niezbędne dla zdrowych oczu naszych pociech?

Problemy ze wzrokiem mają wiele przyczyn. Duże znaczenie mają na pewno czynniki genetyczne, ale też higiena życia codziennego, w której to mieści się także zdrowa (lub nie) dieta. Biorąc jednak pod uwagę współczesny świat, bardzo często zdarza się, że dzieci sięgają po fast foody czy inne przetworzone produkty.

Z drugiej strony, wiele czasu spędzają przed ekranem komputera lub smartfona, co ma silny wpływ na pracę oka. Jest to o tyle istotne, że trudności związane ze wzrokiem mają bardzo szerokie konsekwencje. Jedna to oczywiście słabe widzenie, może pojawić się jednak także ból oczu i głowy, zmęczenie, trudności w skupieniu uwagi, w nauce, apatia, niechęć do zabawy i kontaktu z rówieśnikami, trudności w poruszaniu się (np. częste upadki).

Niepokojące objawy


Jeśli dziecko nie skarży się na wzrok, na jakie objawy powinniśmy zwrócić uwagę? Ważną wskazówką mogą być wspomniane już problemy z poruszaniem się. Jeśli dziecko często się potyka czy nie zauważa przedmiotów, należy zwrócić uwagę na przyczyny takiego stanu. Tym bardziej, jeśli dzieje się to po zmroku, co może być sygnałem, że mamy do czynienia z „kurzą ślepotą”.

Dobrze zbadać sprawę również wtedy, gdy dziecko ma trudności z czytaniem lub pojawia się wiele błędów w treści, które przepisuje np. ze szkolnej tablicy. Wskazówką, że coś dzieje się z oczami, jest także przybliżanie się do ekranu w trakcie oglądania telewizji oraz marszczenie oczu w momencie, kiedy dziecko chce zobaczyć coś z dalszej odległości. W przypadku problemów ze wzrokiem nieraz pojawia się także ból głowy oraz idąca za tym apatia, zmęczenie, niechęć do zabawy.

Jak uchronić dziecko przed problemami z oczami lub też, jak wesprzeć terapię jego wzroku?


Dobrze starać się wyeliminować czynniki, które mogą osłabiać wzrok dziecka lub chociaż zniwelować ich negatywny wpływ. Nauczmy dziecko prawidłowej pozycji przed ekranem komputera, zadbajmy o to, aby często odrywało wzrok od monitora, a smartfona nie trzymało zbyt blisko twarzy.

Drugą kwestią jest wspomniana już dieta i szczególna troska o witaminy, które są niezwykle istotne dla kondycji oczu. Warto też zastanowić się nad suplementacją, zwłaszcza jeśli wiemy, że nasze dziecko jest niejadkiem lub też często żywi się poza domem i nie mamy pełnej kontroli nad jego posiłkami. Zwróćmy wtedy uwagę na to, aby dane preparaty były stworzone specjalnie z myślą o potrzebach dziecka.

Które witaminy są szczególnie ważne dla oczu?


  • Witamina A

To podstawowy składnik, który powinien przyjść nam na myśl, kiedy zastanawiamy się nad zdrowym wzrokiem. Jej niedobór może powodować zmniejszoną produkcję łez, co wpłynie na suchość oczu, ale przede wszystkim może doprowadzić do wspomnianej już „kurzej ślepoty”. Witamina A jest niezbędna do syntezy światłoczułego barwnika, który daje nam szansę na możliwość widzenia, gdy jest ciemno. Co więcej, ma także właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że chroni struktury oka przed szkodliwymi wolnymi rodnikami.

W pożywieniu znajdziemy ją w dwóch formach. Żywność odzwierzęca dostarczy nam retinolu - wątróbka, tran, ryby, pełne mleko, jajka, sery etc. Produkty roślinne są bogate w karotenoidy (najbardziej znany jest beta-karoten) - jest to m.in. dynia, bataty, marchew, pomidor, jarmuż, mango, brzoskwinie, suszone morele.

  • Witamina B2 i inne witaminy z grupy B

Rolą witaminy B2 jest m.in. regulacja funkcji błon śluzowych, w tym śluzówki oka. Ważna jest jednak cała grupa owych witamin, ponieważ ich niedobór może spowodować nieprawidłowości w pracy nerwów wzrokowych.

  • Witamina C i witamina E

Obie te witaminy są silnymi antyoksydantami, co pozwala osłabić działanie wszelkich toksycznych substancji oraz złego cholesterolu. Jest to istotne, ponieważ dzięki temu wzmacniane są naczynia krwionośne. Co więcej, witamina C pomaga w procesie tworzenia płynu łzowego, a witamina E ułatwia wchłanianie tej najważniejszej dla wzroku witaminy A.


Oczywiście inne składniki odżywcze także mają swoją rolę w utrzymaniu zdrowia oka. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie witamina A wiedzie prym. Dołączają do niej jeszcze luteina (znajduje się głównie w żółtych i pomarańczowych warzywach) oraz kwasy omega-3 (przede wszystkim tłuste ryby - np. łosoś, makrela). Pamiętaj więc o zapewnieniu dziecku wszystkich potrzebnych mu produktów i z uważnością podejdź do ewentualnych niepokojących objawów - bo na świecie jest co oglądać!

Oczy dziecka a witaminy

Zdrowe oczy dziecka - jakie witaminy są do tego niezbędne? - dodano: 2019-08-23

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.