ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Ciemieniucha (Cradle cap)

-

Roman Nowicki - dermatolog

Doc. dr hab. nauk med., dyrektor NZOZ VITA MEDICINE, Sopot

Ciemieniucha (Cradle cap)
Ciemieniucha, inaczej łojotokowe zapalenie skóry, to uciążliwa przypadłość dotykająca najczęściej niemowląt. zwykle występuje w miejscu największego wydzielania gruczołów łojowych, czyli w okolicy owłosionej skóry głowy, a także w okolicach noska i brwi malucha. Wyglądem przypomina żółtą lub beżową skorupkę powstałą z przyklejonych do skóry łusek.  1. Ciemieniucha - objawy
  2. Ciemieniucha - przyczyny
  3. Ciemieniucha - leczenieCiemieniucha - objawy


Niemowlęca postać łojotokowego zapalenia skóry - ciemieniucha - objawia się złuszczaniem suchych fragmentów naskórka, które mogą tworzyć na głowie dziecka "czapeczkę" pokrywającą nieznacznie zaczerwienioną skórę. Ciemieniucha może lokalizować się na głowie, za uszami, w fałdach nosowych, na szyi, w dołach pachowych, w pępku i w okolicach pieluszkowych.

Zmiany występują już w pierwszych tygodniach życia na skutek gromadzenia się keratyny i zanieczyszczeń. Ciemieniucha zwykle ustępuje ok. 6 miesiąca życia i nie nawraca.


Ciemieniucha - przyczyny


Prawdopodobną przyczyną ciemieniuchy jest brak odpowiedniej higieny i właściwego mycia zajętych okolic w obawie przed uszkodzeniem narządów wewnętrznych, poprzez zbyt silny ucisk. Rzadko ciemieniucha może przechodzić w zapalenie łojotokowe ze świądem i rozprzestrzeniać się na policzki, czoło i kończyny.


Ciemieniucha - leczenie


Za wyjątkiem nasilonych przypadków ciemieniucha może być leczona częstym myciem z zastosowaniem łagodnych, obojętnych szamponów. Łagodne ścieranie za pomocą miękkiego gazika usuwa łuski. Jeżeli łuski przylegają ściśle do głowy można je zmiękczyć oliwką i delikatnie usunąć dziecięcą szczoteczką do włosów, a potem umyć głowę.

Ciemieniucha

Opr. 2003-03-03

Ciemieniucha (Cradle cap) - dodano: 2019-10-01

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.