ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak prawidłowo dbać o higienę dziecka?

-
Jak prawidłowo dbać o higienę dziecka?
Rodzice noworodków na pewno zastanawiają się nad tym, jak prawidłowo dbać o ich higienę. Zwłaszcza, jeśli ktoś ma pierwsze dziecko, to może mieć wiele wątpliwości i pytań z tym związanych. Najważniejsze jest to, by pamiętać, iż skóra noworodka jest bardzo wrażliwa i chociaż na rynku istnieje wiele preparatów, to zawsze należy dokładnie sprawdzać ich skład i decydować się na najbardziej naturalny.


Szczególną uwagę warto zwrócić na preparaty jakimi są emolienty. Oczywiście, równie ważne jest to, aby dbać na tak samo dobrym poziomie o higienę dzieci starszych.

Doskonała higiena od pierwszych chwil życia


Już od pierwszych chwil życia higiena maluchów domaga się szczególnej uwagi. Przede wszystkim, okolice pieluszkowe są narażone na podrażnienia i przemywać wodą skórę maluszka należy systematycznie. Nie należy też bagatelizować nawet najmniejszych odparzeń. Jeśli stosuje się kremy przeciwko odparzeniom to powinny być to kremy o naturalnym pH dla skóry. Wielu rodziców może też zastanawiać się nad tym, jakiego kremu do twarzy używać na co dzień, czy w czym kąpać maluchy. I tutaj niezbędne okażą się emolienty, do których przekonuje się coraz więcej polskich rodziców.

Emolienty to preparaty do pielęgnacji o imponujących właściwościach natłuszczających. Dlatego doskonale łagodzą wszystkie podrażnienia, idealnie natłuszczają skórę maluchów i naturalnie wspomagają ochronę naskórka. Bardzo często emolienty stosuje się też
w przypadku dzieci starszych, gdy rodzice przekonają się, że tego typu kosmetyki sprawdzają się. Emolienty polecane są na przykład u dzieci mających choroby skórne, takie jak Atopowe Zapalenie Skóry. Jeśli, naturalnie, lekarz nie stwierdzi inaczej. Warto zaznaczyć, że emolienty nie wysuszają skóry dziecięcej, co niestety bardzo często ma miejsce przy zastosowaniu mydła. Emolienty nie rozpuszczają się też w wodzie, jak inne stosowane kosmetyki, co właśnie pomaga utrzymać się warstwie ochronnej.

Regularne stosowanie emolientów


Jeśli emolienty są stosowane regularnie, to wyraźnie wpływa to na stan skóry dziecka. Jeśli dziecko jest kąpane w emolientach, to rodzic nie musi już nakładać też żadnego balsamu po kąpieli. Bardzo często emolienty stosuje się wobec tego w celu zwalczenia podrażnień. Okazują się też pomocne w leczeniu ciemieniuchy. Najczęściej w skład emolientów wchodzą: olejek macadamia, olejek kukurydziany, alantoina, D – panthenol, oliwa z oliwek i masło shea. Są to składniki, które na skórę działają łagodząco. Natomiast, rodzice nie muszą się obawiać, gdyż są to substancje wolne od czynników chemicznych, parabenów, czy sztucznych barwników. Emolientów można używać od pierwszych dni życia dziecka i z uwagi na tak naturalny skład nie ma tak naprawdę ograniczeń. Mogą być używane również wtedy, gdy dziecko jest większe. Co ciekawe, na stosowanie emolientów decydują się coraz częściej osoby dorosłe. Właśnie dlatego, że znajdują się w nich tak naturalne substancje.

Pewne jest to, że jeśli od pierwszych chwil życia dziecka wprowadzi się zdrowe nawyki higieniczne, to skóra malucha nie będzie tak bardzo nastawiona na występowanie podrażnień. Jeśli zaś maluch ma predyspozycje do alergii, to emolienty pomogą załagodzić objawy reakcji alergicznych. Można dostać wiele preparatów, które stosuje się na skórę dzieci, jednak pośród bardzo wielu propozycji należy wyłonić takie, co do których nie będzie wątpliwości, że nie zaszkodzą delikatnej skórze dziecka. Emolienty w Polsce cieszą się coraz większym uznaniem wśród polskich rodziców – właśnie z uwagi na swoją naturalność.

Dziecko - jak dbać o higienę


Jak prawidłowo dbać o higienę dziecka? - dodano: 2020-03-02

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.