ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Koronawirus - jak uchronić babcię i dziadka

-
Koronawirus - jak uchronić babcię i dziadka
W ramach działań podjętych do walki z koronawirusem, zamknięte zostały żłobki, przedszkola i szkoły. Ze względu jednak na ogromne zagrożenie patogenem Minister Zdrowia odradza oddawanie dzieci pod opiekę seniorów. Pamiętajmy, że dziadkowie, czyli osoby starsze, są w grupie ryzyka związanego z poważnymi powikłaniami po zakażeniu koronawirusem i należy ich szczególnie chronić.

Zgodnie z zaleceniem Ministra Zdrowia przez okres 14 dni należy możliwie ograniczyć kontakt wnuków z dziadkami. Powszechne jest u nas, że to najczęściej właśnie dziadkowie opiekują się potomstwem swoich dzieci, ale w obliczu zagrożenia koronawirusem należy odejść od tej reguły. Badania medyczne z całego świata wykazały, że koronawirus jest niegroźny dla najmłodszych, którzy często przechodzą zakażenie bezobjawowo. Jednakże mogą być one nosicielami wirusa i przenieść go na osoby starsze, dla których koronawirus jest najbardziej niebezpieczny.

W obawie o zdrowie seniorów Ministerstwo Zdrowia wydało specjalne zalecenia, których nasi dziadkowie powinni przestrzegać, aby uniknąć zakażenia. Zalecenia dotyczą oczywiście każdej grupy wiekowej.
  • ogranicz przebywanie w miejscach publicznych,
  • często myj ręce wodą i mydłem,
  • unikaj dotykania oczu, nosa i ust,
  • regularnie myj lub dezynfekuj dotykane powierzchnie,
  • regularnie dezynfekuj telefon i nie używaj go podczas posiłków,
  • zachowaj odległość od rozmówcy wynoszącą 1-1,5 metra,
  • stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu,
  • odżywiaj się zdrowo i nawadniaj organizm,
  • korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

Działając prewencyjnie, rząd podjął decyzję o zamknięciu na dwa tygodnie żłobków, szkół, uczelni, kin i teatrów. Aby to nie dziadkowie musieli zajmować się wnukami w okresie, kiedy w związku z epidemią zamknięte są placówki, specjalna specustawa dotycząca koronawirusa zapewnia rodzicom zasiłek opiekuńczy z ZUS na czas sprawowania opieki nad dzieckiem. Zasiłki dla rodziców mają na celu pomoc finansową, która ma umożliwić jednemu z rodziców opiekę nad potomstwem. Zasiłek przysługuje rodzicom dzieci poniżej 8. roku życia.

Dbając o swoje babcie i dziadków pamiętajmy także, żeby unikali oni korzystania z komunikacji miejskiej czy wizyt w zatłoczonych sklepach i aptekach. Aby tak się stało, konieczna jest pomoc ich najbliższych i sąsiadów.

Jak podają amerykańscy eksperci w opublikowanym dokumencie na temat koronawirusa, średnia wieku osoby zakażonej wynosi 59 lat, a śmiertelność dotyczy osób starszych, które cierpią na przewlekłe choroby.

Chrońmy naszych dziadków!


Przeczytaj także:
Koronawirus z Wuhan (2019-nCoV) - objawy, jak można się zarazić, zapobieganie
FILM - To musisz wiedzieć o koronawirusie!
Kwarantanna domowa - co to znaczy?
Jak chronić dziecko przed koronawirusem?
Koronawirus - zasiłek opiekuńczy i inne świadczenia pieniężne
Koronawirus - jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk?
Stan epidemii - co oznacza?

Jak uchronić seniorów przed koronawirusemKoronawirus - jak uchronić babcię i dziadka - dodano: 2020-03-12

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.