ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Koronawirus - jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk?

-
Koronawirus - jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk?
Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Główny Inspektorat Sanitarny apeluje, aby przede wszystkim myć ręce - często, dokładnie, wodą z mydłem. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość, wówczas warto mieć przy sobie antybakteryjny płyn lub żel do dezynfekcji rąk.

Taki płyn antybakteryjny dezynfekuje dłonie zabijając zarówno bakterie jak i wirusy w tym koronawirusa. Można zaopatrzyć się w gotowy preparat, jednak w aptekach i drogeriach żele i płyny są już praktycznie niedostępne. W sytuacji kryzysowej sami możemy wykonać taki specyfik w domu. Skuteczny płyn antybakteryjny powinien zawierać minimum 70% stężenia alkoholu. Potrzebujemy kilku składników, aby samodzielnie zrobić płyn lub żel do dezynfekcji rąk.

Poniżej podajemy przepisy zawierające podstawowe składniki, których potrzebujemy do wykonania płynu/żelu do dezynfekcji rąk.

Antybakteryjny płyn do dezynfekcji rąk


Aby otrzymać 100 ml płynu do dezynfekcji rąk mieszamy w miseczce:
  • 75 ml spirytusu rektyfikowanego (można dodać 80 ml)
  • 25 ml wody (ew. np. hydrolatu, jeśli mamy taki wśród swoich kosmetyków)


Antybakteryjny żel do dezynfekcji rąk


W celu otrzymania żelu do dezynfekcji rok potrzebujemy:
  • 75 ml spirytusu rektyfikowanego (można dodać 80 ml)
  • 25 ml (można dodać 30 ml) żelu aloesowego (dostaniemy go w drogeriach, najlepszy jest taki, który zawiera dużo aloesu, min. 90%)


Uzyskane mikstury przelewamy do buteleczek (może być buteleczka z atomizerem, ale tylko takim, jakie wykorzystuje się np. w balsamach do ciała. Te atomizery, które są w buteleczkach perfum, mogą się zapchać.)

Pamiętajmy o tym, że alkohol może wysuszać skórę, jednak faktem jest, że tylko żel, czy płyn zawierający alkohol jest skutecznym środkiem dezynfekującym skórę i zawiera go właściwie każdy płyn antybakteryjny, czy płyn do dezynfekcji rak, które dostępne są w sklepach.

Aby ograniczyć wysuszenie skóry warto dodać do obu wersji:
  • 5 kropli gliceryny (dostępna w aptekach i np. drogeriach, gdzie dostaniemy składniki na samodzielne komponowanie kosmetyków)
  • 3-5 kropli olejku limetkowego (może być cytrynowy, pomarańczowy). Jeśli nie posiadamy olejku, możemy dodać odrobinę kwasku cytrynowego w celu zniwelowania zapachu alkoholu.


UWAGA! Jeśli nie posiadamy żelu aloesowego, gliceryny i pozostałych dodatków, nie jest to istotne! Możemy dezynfekować ręce spryskując je po prostu alkoholem (spirytusem ponad 70%), a następnie posmarować dłonie kremem, aby uniknąć ich przesuszenia. Poza tym po użyciu każdej z podanych mikstur możemy dłonie posmarować kremem.


Przeczytaj także:
Koronawirus z Wuhan (2019-nCoV) - objawy, jak można się zarazić, zapobieganie
FILM - To musisz wiedzieć o koronawirusie!
Kwarantanna domowa - co to znaczy?
Koronawirus - zasiłek opiekuńczy i inne świadczenia pieniężne
Koronawirus - jak uchronić babcię i dziadka
Jak chronić dziecko przed koronawirusem?
Stan epidemii - co oznacza?


Jak zrobić płyn antybakteryjny

Koronawirus - jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk? - dodano: 2020-03-14

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.