ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak chronić dziecko przed koronawirusem?

-
Jak chronić dziecko przed koronawirusem?
W obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, zamknięte zostały na okres dwóch tygodni przedszkola i szkoły. Według doniesień z całego świata koronawirus jest niegroźny dla najmłodszych, którzy wg badań przechodzą zakażenie bezobjawowo. Nie jest jednak do końca wiadome, czy wirus faktycznie najmłodszych nie dotyka, czy jego objawy są na tyle łagodne, że zazwyczaj nie jest on wykryty.


  1. Objawy koronawirusa u dzieci
  2. Jak można zarazić się koronawirusem?
  3. Jak należy myć ręce?
  4. Czy dziecko powinno nosić maseczkę?
  5. Koronawirus u dzieci - inne środki ostrożności


Objawy koronawirusa u dzieci


Nowy koronawirus wywołujący chorobę COVID 19 nie jest jeszcze poznany przez naukowców. Dotychczasowe badania sugerują, że u dzieci odnotowuje się mniej przypadków wirusa. Jeśli jednak koronawirus atakuje dzieci, zwykle mają one łagodne objawy infekcji lub nie mają ich wcale. Objawy koronawirusa podobne są do objawów grypy i przeziębienia. Aby nie zbagatelizować zagrożenia, u dzieci należy zwrócić uwagę na następujące objawy:
  • wysoką gorączkę
  • katar
  • kaszel
  • wymioty
  • biegunkę

U osób dorosłych występują ponadto duszności i ogólnie kłopoty związane z oddychaniem. W ciężkich przypadkach zakażenie koronawirusem może wywołać zapalenie płuc.

Jak można zarazić się koronawirusem?


Wiadomo, że wirus przenoszony jest drogą kropelkową przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, która kicha lub kaszle lub na rękach, gdy dotykamy powierzchni skażonych wirusem. Koronawirus na powierzchni może przetrwać min. 4 godziny, zabić mogą go jednak podstawowe czynności higieniczne. Ogromną rolą rodziców jest edukowanie dzieci w kwestii zapobiegania zakażeniu koronawirusem. Naistotniejsze jest aby wpoić dzieciom konieczność częstego mycia rąk, które powinno być dokładne i trwać nie krócej niż 20 sekund (zwykle ok. 30 sekund). Należy tłumaczyć dziecku, dlaczego tym okresie jest to szczególnie ważne.

Dziecko powinno mieć także przy sobie chusteczki higieniczne, którymi będzie mogło zasłonić buzię kaszląc czy kichając. Ważne, by maluch wiedział, że po jednorazowym użyciu chusteczki należy ją wrzucić od razu do kosza.

koronawirus jak można się zarazić i czym się objawiaJak należy myć ręce?


Aby dziecko dokładnie wymyło ręce, należy dopilnować, aby najpierw je namydliło, umyło ich zewnętrzną stronę, nie tylko wewnętrzną, także miejsca między palcami oraz nadgarstki.

Jeśli w okresie zagrożenia wirusem dziecko uczęszcza do szkoły, warto aby maluch miał w plecaku żel antybakteryjny do mycia rąk lub chusteczki antybakteryjne, którymi w każdym momencie może przemyć ręce, w szczególności przed jedzeniem i po wyjściu z toalety.

Jak myć ręce - koronawirusCzy dziecko powinno nosić maseczkę?


Zalecenia mówią, by maseczki nosiły osoby cierpiące na infekcję górnych dróg oddechowych, takie które kaszlą i kichają. Jednak samo noszenie maseczki nie uchroni nikogo przed zakażeniem, jeśli nie jest połączone z częstym myciem rąk.

Jak chronić dziecko przed zarażeniem koronawirusemKoronawirus u dzieci - inne środki ostrożności


W przypadku, gdy dziecko wróciło z miejsca, w którym wykryto koronawirusa i ma objawy świadczące o ryzyku zakażenia, rodzice powinni zawiadomić najbliższy oddział sanepidu lub zgłosić się do szpitala zakaźnego.

Jeśli rodzice przemieszczają się z dzieckiem publicznym środkiem transportu warto, aby mieli przy sobie chusteczki antybakteryjne lub żel, którymi można oczyścić kluczowe miejsca - siedzenie, podłokietnik, oparcia, a w pomieszczeniach klamki, czyli rzeczy narażone na częste dotykanie przez obce osoby.

W sytuacji kiedy w ramach walki z koronawirusem zamkniete są placówki edukacyjne, istotne jest, aby dzieci faktycznie nie wychodziły z domów. Jak wiemy, koronawirus jest niegroźny dla najmłodszych, którzy często przechodzą zakażenie bezobjawowo. Jednakże mogą być one nosicielami wirusa i przenieść go na osoby starsze, dla których koronawirus jest najbardziej niebezpieczny.


Przeczytaj także:
Koronawirus z Wuhan (2019-nCoV) - objawy, jak można się zarazić, zapobieganie
FILM - To musisz wiedzieć o koronawirusie!
Kwarantanna domowa - co to znaczy?
Koronawirus - jak uchronić babcię i dziadka
Koronawirus - zasiłek opiekuńczy i inne świadczenia pieniężne
Koronawirus - jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk?
Stan epidemii - co oznacza?

Jak chronić dziecko przed koronawirusem? - dodano: 2020-03-12

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.