Stan epidemii - co oznacza? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Stan epidemii - co oznacza?

-
Stan epidemii - co oznacza?
Trwająca od kilku tygodni pandemia koronawirusa skłania do dalszych decyzji. W Polsce ogłoszony już został stan zagrożenia epidemicznego, zamknięte mamy granice dla cudzoziemców, obowiązuje kwarantanna dla Polaków wracających z zagranicy, powszechnie zalecane jest pozostanie w domu. W kolejnym kroku ogłoszony został na terenie Polski stan epidemii, który umożliwia wprowadzenie wielu ograniczeń i zakazów.


Czym jest stan epidemii?


Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych określa, czym jest epidemia. Epidemia, to wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących.

Stan epidemii dotyczy obszarów wokół ogniska wirusa, które w tym okresie podlegają ścisłym ograniczeniom i kontroli. Stan epidemii, to wg ustawy sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. Tym obszarem może być miasto lub region. Możliwe konsekwencje stanu epidemii to zamknięcie miast, zakaz wyjazdu lub wjazdu.

Dla województwa stan epidemii ogłasza wojewoda, dla większego obszaru minister zdrowia. Mogą oni ustanowić:
  • ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
  • ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów i produktów spożywczych,
  • ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
  • zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń,
  • obowiązkowe zabiegi sanitarne,
  • nakaz udostępnienia lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych,
  • obowiązek przeprowadzenia szczepień.

Dodatkowo przedłużone zostało zamkniecie wszystkich placówek oświatowych, czyli żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli, szkół, uczelni wyższych do świąt wielkanocnych. Rodzice dzieci w wieku do ośmiu lat przez cały ten okres będą mogli otrzymywać specjalny dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Po co wprowadzany jest stan epidemii?


Celem ogłoszenia stanu epidemii jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się pandemii, wdrażanie odpowiednich zasad, także w obszarze kwarantanny. Podniesione zostały kary za złamanie przymusowej kwarantanny z 5 tys. do 30 tys. zł, poza tym wprowadzone zostaną mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował.

Na mocy ustawy najpierw wprowadzony został stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii. Działania podejmowane są z myślą o wszystkich obywatelach, ale szczególnie z myślą o seniorach. Zalecane wszystkim pozostanie w domu to czas dyscypliny społecznej, w którym jedni mają chronić drugich.

Wprowadzenie stanu epidemii daje Ministrowi Zdrowia dodatkowe możliwości, m.in. będzie mógł na mocy ustawy o chorobach zakaźnych wyznaczać rolę personelu służb państwowych w zwalczaniu epidemii.


Przeczytaj także:
Koronawirus z Wuhan (2019-nCoV) - objawy, jak można się zarazić, zapobieganie
FILM - To musisz wiedzieć o koronawirusie!
Kwarantanna domowa - co to znaczy?
Koronawirus - zasiłek opiekuńczy i inne świadczenia pieniężne
Koronawirus - jak uchronić babcię i dziadka
Jak chronić dziecko przed koronawirusem?
Koronawirus - jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk?


Stan epidemii co to oznacza

Stan epidemii - co oznacza? - dodano: 2020-03-20

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.