Odruchy noworodkowe « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Odruchy noworodkowe

-
Odruchy noworodkowe
Noworodek od samego początku potrafi reagować na bodźce zewnętrzne wykorzystując do tego 5 charakterystycznych odruchów:

 * Odruch Moro - to gwałtowne wyprostowanie rączek i nóżek (tak jakby maluch chciał coś objąć). Ten odruch jest reakcją na głośne dźwięki, ostre światło lub nagłą zmianę pozycji ciała maluszka.
 * Odruch Babińskiego - gdy delikatnie dotykamy stópki maluszka, to paluszki u stópki wyprostowują się, a ona sama zakrzywia się do środka.
 * Odruch chodzenia - maluszek trzymany pod paszkami podnosi jedną nóżkę i wystawia ją do przodu, wygląda to tak, jakby maluch robił kroki.
 * Odruch chwytania - gdy przyłożymy mocniej koniuszek naszego palca do wewnętrznej strony dłoni maluszka, jego rączka momentalnie się zamyka, zaciska na naszym palcu.
 * Odruch Rittiga - gdy delikatnie dotykamy dłonią policzka noworodka, maluszek próbuje odwrócić głowkę i otwiera usta gotowe do ssania.
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.