Sen noworodka « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Sen noworodka

-
Sen noworodka
W pierwszych dniach życia noworodek śpi zwykle jednorazowo ok. 3 godzin. Po tym czasie budzi sie najczęściej z krzykiem, dopominając sie o jedzenie. Podczas jedzenia dziecko tak zmęczy sie procesem ssania, że po skończonym posiłku i po tym jak mama wykona potrzebne czynności pielęgnacyjne, maluch zasypia. Niekiedy noworodek zasypia juz pod koniec jedzenia i na próżno mama próbuje go obudzić delikatnie gładząc po policzku lub poruszając piersią. Maluch w tym okresie (kilka dni po urodzeniu) bardzo szybko się męczy, co spowodowane jest niedojrzałością układu nerwowego.

Po takim 3-godzinnym śnie następuje kilkunastominutowe czuwanie. Czyli podsumowując noworodek śpi 7-8 razy na dobę i tyle też razy czuwa.

Nie jest to jednak regułą. Bywają maluchy, które potrafią zjeść jednorazowo większą porcję i tym samym dłużej spać. Jeśli maluch śpi jednym ciągiem 5 godzin, należy go po upływie tego czasu wybudzić na posiłek.

Są też maluchy, najczęściej te z niską masą urodzeniową, których czas snu i czuwania są bardzo krótkie i często budzą sie na jedzenie.
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.