Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

Świerzb

Aleksander Olsztyński - dermatolog
Lek. med., Prywatny Gabinet Dermatologiczny, Gdynia

Aleksander Olsztyński
-
   

Jest to choroba zakaźna wywoływana przez rodzaj roztoczy.
Cechą charakterystyczną tej choroby jest świąd nasilający się szczególnie w nocy .

Czynnikiem powodującym tę chorobę jest świerzbowiec ludzki, którego
zapłodniona samiczka przenika do naskórka i drąży w nim tzw. norkę świerzbowcową. Dziennie składa ona ok. 2-3 jaj i ginie po kilku tygodniach. Z jaj wylęgają się larwy, które w ciągu ok. 3 tygodni przekształcają się w dojrzałe świerzbowce. Okres wylęgania zależny jest od masywności zakażenia i wynosi od 3 dni do ok.3 tygodni.

Zakażenie następuje drogą bezpośredniego kontaktu – człowiek od człowieka lub za pośrednictwem przedmiotów codziennego użytku - najczęściej pościeli. Rozgrzanie ciała sprzyja przedostawaniu się zapłodnionych samic do naskórka.

Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest jak pisałem wyżej świąd.
Nasilający się w porze nocnej pod wpływem rozgrzania ciała w pościeli - dlatego można zaobserwować u dzieci jak i dorosłych niespokojny sen, częste drapanie się.
Najczęstszym umiejscowieniem się świerzbu są palce rąk, zgięcia i fałdy skóry, okolice pępka i brodawek sutkowych u kobiet i okolice narządów płciowych u mężczyzn oraz pośladki.
U dzieci charakterystyczne jest zajęcie dłoni i podeszw stóp - najczęściej obserwuje się pojedyncze czerwonawe grudki.
W w/wym. miejscach dochodzi do powstania wysypki grudkowo - pęcherzykowej.
W wyniku drapania powstają linijne przeczosy oraz może dojść do wtórnego zakażenia bakteryjnego miejsc zajętych przez śwerzba.
U osób dbających o higienę objawy chorobowe mogą być trudno uchwytne.

Rozpoznanie ustala się na podstawie powyższych objawów tj. nor świerzbowcowych, wysypki grudkowo - pęcherzykowej i świądu nasilającego się przede wszystkim w nocy, bardzo pomocny jest wywiad dotyczący świądu u członków najbliższej rodziny.
Dość dużym problemem jest rozpoznanie choroby u małych dzieci - bardzo często dzieci trafiają do lekarzy pierwszego kontaktu, gdzie najczęściej rozpoznawana jest jakaś postać alergii. Niewłaściwy dobór leków powoduje rozwój choroby, najczęściej dochodzi do powikłań bakteryjnych. W przypadku stwierdzenia podobnych objawów najlepiej od razu zgłosić się do poradni dermatologicznej - samo leczenie polega na stosowaniu zewnętrznie maści lub płynów.

Należy pamiętać przy tym, żeby po zakończonym leczeniu nie używać w ciągu 14 dni bielizny osobistej i ubrań uprzednio noszonych.
Ubrania powinny być wyprane i uprasowane, tak samo powinno się postąpić z pościelą. W związku z tym, że choroba cechuje się dużą zakaźnością, powinno się profilaktycznie przeleczyć wszystkich członków rodziny lub osoby z najbliższego otoczenia

Świerzb - dodano: 2003-10-17

                                

Aleksander Olsztyński
Lek. med., Prywatny Gabinet Dermatologiczny, Gdynia
więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 

więcej artykułów tego autora:
  Pieluszkowe zapalenie skóry
  Zakażenia drożdżakami w obrębie jamy ustnej
  Mięczak zakaźny
  Liszajec zakaźny
  Łupież pstry
  Afty
  Wszawica głowowa


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.