Przedwczesny poród - kiedy jest niebezpieczny? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Przedwczesny poród - kiedy jest niebezpieczny?

-
Przedwczesny poród - kiedy jest niebezpieczny?
Wcześniactwo to wciąż duży problem w położnictwie, im wcześniejszy poród, tym zdrowie noworodka jest bardziej narażone - wynika to z poszczególnych etapów rozwoju dziecka w łonie matki
Czym jest przedwczesny poród oraz jak wpływa on na rozwój dziecka?

1﹒ Czym jest wcześniactwo?
2﹒ Wcześniactwo a rozwój ciąży
2﹒1﹒ 28 tydzień ciąży
2﹒2﹒ 30 tydzień ciąży
2﹒3﹒ 36 tydzień ciąży
3﹒ Poród wcześniaka

Czym jest wcześniactwo?


Zgodnie z definicją wcześniactwo to skrócony czas trwania ciąży. W zależności od terminu może on nieść ze sobą spore komplikacje w rozwoju dziecka. Jednakże sam przedwczesny poród możemy podzielić na trzy grupy:
  • bardzo skraje wcześniactwo – poród między 22. a 28. tygodniem
  • skrajne wcześniactwo – poród między 28. a 32. tygodniem
  • późne wcześniactwo – poród między 32. a 37. tygodniem

Większość wczesnych porodów ma miejsce po 32. tygodniu. To nawet 75% wszystkich wcześniaków. Najbardziej niebezpieczne są jednak dzieci urodzone jeszcze przed 28. tygodniem ciąży. Ryzyko śmierci i chorób wzrasta nawet 200 razy. Im wcześniejszy poród, tym spada przeżywalność wcześniaków. Dlatego też tak bardzo ważne jest, aby zadbać o zdrowie swoje, jak i dziecka, już od samego tygodnia ciąży.


Wcześniactwo a rozwój ciąży


Wcześniak jest o wiele bardziej narażony na choroby i powikłania, niżeli dziecko urodzone w terminie. Żeby zrozumieć, dlaczego poród przedwczesny niesie ze sobą takie ryzyko, warto przyjrzeć się bliżej rozwojowi dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży, kiedy najczęściej dochodzi do przedwczesnych narodzin.


28. tydzień ciąży


Jest to etap, kiedy dziecko zaczyna bardzo silnie rosnąć oraz nabierać masy ciała. Intensywnie się porusza, a jego mimika staje się coraz bardziej ożywiona, co angażuje mózg do intensywnej pracy. Z kolei jego ciało jest pokryte delikatnym meszkiem. To właśnie ono jest jednym z objawem wcześniactwo. Dziecko bowiem w kolejnych tygodniach je traci. Jeśli jednak pojawi się na świecie wcześniej, meszek wciąż może pokrywać jego ciało. Więcej o tym, jak wygląda 28. tydzień ciąży przeczytamy na stronie: https://allegro.pl/strefa/ciazy/28-tydzien.


30. tydzień ciąży


7. miesiąc ciąży charakteryzuje się nowymi umiejętnościami dziecka w zakresie wykonywanych ruchów. Widoczne są także warstwy kory mózgowej, a sam mózg jest już prawidłowo rozwinięty. 30. tydzień ciąży to także dalsze przybieranie dziecka na wadze. W tym czasie może ono ważyć nawet 1400 gramów i mieć około 40 centymetrów. Powoli znika meszek, za to przybywa tkani mięśniowej, a kości intensywnie rosną. Pozostałe zmiany, jakie zachodzą w tym okresie, poznamy na stronie: https://allegro.pl/strefa/ciazy/30-tydzien.


36. tydzień ciąży


36. tydzień ciąży to znak, że niebawem nasze dziecko pojawi się na świecie. Na tym etapie wszystkie organy są wykształcone już prawidłowo, dzięki czemu mogłyby normalnie funkcjonować, gdyby wystąpił przedwczesny poród. Wtedy też następuje produkcja surfaktantu, dzięki któremu dziecko nie wymaga wsparcia oddechowego, jak ma to miejsce w przypadku wcześniaków urodzonych w poprzednich tygodniach. Więcej o 36 tygodniu ciąży dowiemy się pod adresem: https://allegro.pl/strefa/ciazy/36-tydzien.


Poród wcześniaka


W przypadku porodu wcześniaka dobrze, aby odbywał się on w specjalistycznym szpitalu, gdzie będzie się znajdował oddział neonatologii, na który trafiają noworodki urodzone przez 32. tygodniem ciąży. Są one wtedy poddawane tlenoterapii, leczeniu chirurgicznym, jak też lekami przeciwzapalnymi.

Pobyt w szpitalu może trwać jeszcze przez kilka tygodni. Później zaś jest wskazana długoterminowa opieka ze strony lekarzy, którzy będą oceniać rozwój dziecka przez kilka najbliższych lat w zakresie rozwoju neurologicznego, psychologicznego czy logopedycznego. Jak się jednak przygotować do samego porodu? Przede wszystkim warto, mieć go dobrze zaplanowanym. W tym celu przydadzą się artykuły i poradniki jak ten pod adresem: https://allegro.pl/strefa/ciazy/porod.

Przedwczesny poród - kiedy jest niebezpieczny? - dodano: 2020-08-05

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.