Skurcze przepowiadające « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Skurcze przepowiadające

-
Skurcze przepowiadające
Skurcze po 38 tygodniu to coś, na co czekają wszystkie ciężarne. Czasem jednak napięcia brzucha o różnym nasileniu pojawiają się znacznie wcześniej i powodują powstanie niepokoju u przyszłej mamy. Co to za skurcze i czy rzeczywiście jest się czym martwić?

Czym są skurcze przepowiadające?

Skurcze przepowiadające, zwane także skurczami Braxtona – Hicksa, to nieregularne, bądź regularne skurcze macicy, trwające krótko (poniżej 45 sekund), nie sprawiające bólu większości ciężarnym.

Bywa jednak i tak, że skurcze tego typu mogą wywoływać ból na tyle silny, iż ciężarna zaczyna myśleć, że właśnie rozpoczęła się akcja porodowa. Zarówno mocne jak i te słabe skurcze przepowiadające nie mają tendencji do nasilania się i po kilku godzinach zanikają. Oprócz skurczy przepowiadających u wielu kobiet mogą wystąpić także bóle w okolicach krzyża.

Występowanie

Skurcze przepowiadające mogą pojawić się dopiero na kilka dni przed porodem, ale czasem dają o sobie znać już nawet od 20 tygodnia ciąży. Zwykle ich objawem jest twardnienie brzucha po wysiłku fizycznym (nawet nieznacznym, jak na przykład spacer).

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od skurczy porodowych?

To pytanie, które zadaje sobie wiele ciężarnych i które ma największe znacznie tuż przed porodem. Z jednej bowiem strony przyszła mama nie chce ryzykować zbyt późnego pojawienia się w szpitalu, z drugiej – bezpodstawne wyruszenie na oddział jest niepotrzebnych źródłem stresów.

Warto zatem podkreślić, że przy skurczach przepowiadających, w przeciwieństwie do zwykłych:
  • nie występują inne symptomy porodu, takie jak odejście czopu śluzowego, pojawienie się biegunki
  • nie pojawia się silny, rozpierający ból brzucha czy pleców

Jednak najbardziej istotny jest fakt, że podczas skurczy porodowych ból się nasila, a skurcze pojawiają się coraz częściej i są coraz bardziej regularne. Skurcze przepowiadające tracą na sile wraz z upływem czasu.

Jak sobie ulżyć?

Skurcze przepowiadające nie są miłym doświadczeniem dla ciężarnych, dlatego warto poznać techniki ich łagodzenia. Wiele kobiet z tego rezygnuje sądząc, że w ten sposób „wyciszą” rzeczywistą akcję porodową, na którą czekały tak długo. Te obawy są bezpodstawne – jeśli poród ma nastąpić, to z pewnością poniższe działania go nie powstrzymają.

Przy skurczach przepowiadających ulgę przynosi ciepła kąpiel, sen, spacer albo odpoczynek (zmiana aktywności). Jeśli dolegliwość jest męcząca, to warto też skontaktować się z lekarzem i zapytać o możliwość zażycia delikatnego leku przeciwskurczowego.

Niepokojące objawy

Warto dodać, że jeśli skurczom przepowiadającym towarzyszy jakikolwiek dodatkowy objaw (gorączka, plamienie), to należy uznać to za niebezpieczny symptom i udać się do szpitala.
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.