ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Nocne karmienie - jak się przygotować?

-
Nocne karmienie - jak się przygotować?
Sen jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jednak wiele osób nie przesypia odpowiedniej liczby godzin, a wśród tego grona znajdują się między innymi młodzi rodzice. Niemowlęta, niezależnie od tego, czy są karmione piersią, czy butelką, często budzą się w nocy na przykład z powodu głodu. Przygotowywanie pokarmu w środku nocy może być nieco trudne - sprawdź, jak się przygotować na nocne karmienie.

Choć pokarm matki to najlepsze pożywienie dla dziecka, nie każda kobieta może lub chce karmić piersią. Jeśli odciąganie mleka nie jest możliwe, trzeba sięgnąć po butelkę i mleko modyfikowane. Karmienie nocne jest bardzo ważne, aby niemowlę prawidłowo przybierało na wadze, dlatego nie można z niego rezygnować zwłaszcza w pierwszych miesiącach jego życia [1]. Aby ten proces przebiegał szybko i łatwo, warto zadbać o kilka akcesoriów, takich jak np. podgrzewacz do mleka. Dowiedz się więcej!

Pobudki nocne – dlaczego niemowlę nie śpi w nocy?


Zdrowy noworodek urodzony w terminie powinien spać od 16 do 18 godzin na dobę z przerwami na karmienie, zmianę pieluszki i krótką aktywność. Dziecko musi być karmione co około 2-3 godziny, co oznacza pobudki także w nocy [2].

Maluchy najczęściej budzą się z powodu głodu. Na częstotliwość nocnych pobudek nie wpływa sposób karmienia. Niemowlęta mają przerwy w spaniu niezależnie od tego, czy są karmione piersią, czy butelką [3]. To mit, że niemowlęta, które jedzą mleko modyfikowane, nie mają pobudek w nocy, dlatego nie warto rezygnować z karmienia piersią bez ważnego powodu. Głód to nie jedyny powód nocnych pobudek.

Inne przyczyny:
 • mokra pieluszka – zimny mocz może wybudzać wrażliwe pociechy,
 • potrzeba bliskości,
 • niewygodna pozycja lub uwierające ubranko – nikt nie lubi, gdy materiał odciska się boleśnie na skórze [4],
 • zimno lub gorąco – optymalna temperatura do spania wynosi około 20°C [5].

Problemy ze snem mogą wynikać z zaburzonego rytmu dobowego. Maluchy nie wiedzą, że w nocy trzeba spać i potrzebują czasu, aby nauczyć się, że kiedy jest ciemno, to jest noc i wtedy się śpi. W nauce dobowego rytmu możesz dziecku pomóc, wprowadzając do jego życia rytuały, takie jak np.:
 • kąpiel przy delikatnej muzyce, która pozwoli się wyciszyć,
 • masaże ciała, które pomogą się rozluźnić,
 • mówienie szeptem i przygaszenie światła, aby dać dziecku sygnał, że zmienia się pora dnia i zbliża się sen nocny,
 • ubranie dziecka w piżamkę i podanie mu misia,
 • karmienie na leżąco zamiast na siedząco, jak w dzień.

Dzieci uwielbiają rytuały! Dzięki nim czują się bezpiecznie i wiedzą, co nastąpi później, co pozwala im się zrelaksować, uspokoić, wyciszyć i łatwiej zasnąć [6].

Gadżety do karmienia nocnego - jakie wybrać?


Rodzice, którzy karmią dzieci butelką, często narzekają na proces przygotowania pokarmu w nocy. Na rynku są dostępne produkty, które mogą ułatwić nocne karmienie, czyli:
 • podgrzewacz do butelek – must-have w każdym domu. Nie wiesz, co to jest podgrzewacz do butelek, jak działa i czy warto? Wyobraź sobie, że wieczorem nalewasz ciepłą wodę do butelki, wkładasz ją do urządzenia, a w środku nocy tylko wsypujesz mieszankę i od razu możesz podać mleko dziecku! W podgrzewaczu możesz także przygotować mleko odciągnięte z piersi. Pamiętaj o tym, że pokarm może stać w temperaturze pokojowej maksymalnie 4 godziny,
 • pojemnik na mleko modyfikowane – w nocy nietrudno pomylić liczbę miarek mleka wsypanych do butelki. Aby przygotowanie mieszanki było jeszcze prostsze, zadbaj o odpowiedni pojemnik na mieszankę. Gadżet jest podzielony na kilka komór, do których trzeba wsypać proszek w odmierzonej ilości i zamknąć. Potem wystarczy otworzyć podajnik i przesypać zawartość do naczynia,
 • akcesoria do mycia butelek – po karmieniu butelka wraz ze smoczkiem musi być od razu umyta, aby zapobiec rozwojowi bakterii i drobnoustrojów w resztkach mleka i śliny. Pomogą Ci w tym specjalne akcesoria, takie jak wyprofilowana szczoteczka do butelek np. marki Lovi, która dotrze w każdy zakamarek, oraz suszarka ze specjalnymi wypustkami, pomagająca zachować porządek. Dzięki temu umyte gadżety będą od razu gotowe do użycia.

Nie lubisz urządzeń elektrycznych? Chcesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Zamiast podgrzewacza wybierz termoopakowanie, które zachowuje temperaturę płynu do 2 godzin. Ten gadżet zbudowany jest z trójwarstwowej folii termoizolacyjnej. Termoopakowanie:
 • jest lekkie i wytrzymałe np. na rzucanie,
 • świetnie sprawdzi się zarówno w domu, jak i podczas spaceru czy w podróży,
 • woda w butelce ma odpowiednią temperaturę i jest gotowa do podania maluchowi,
 • to świetna alternatywa dla popularnego termosu, który często jest ciężki i nieporęczny,
 • doskonale sprawdza się także do utrzymania temperatury mleka odciągniętego z piersi.

Należy pamiętać tylko o tym, żeby zużyć pokarm w ciągu maksymalnie 4 godzin [7].

Dobrym pomysłem jest także sterylizator pomagający zachować czystość wszystkich przedmiotów, które mają styczność z błonami śluzowymi dziecka, czyli smoczków, butelek czy łyżeczek. Wystarczy umieścić akcesoria w środku, a następnie włączyć urządzenie, które za pomocą wysokiej temperatury usuwa wszelkie szkodliwe drobnoustroje.

Nocne karmienie nie musi być uciążliwe i problematyczne. Wystarczy, że odpowiednio się przygotujesz, a z pewnością noc przebiegnie bez problemów i dłuższych pobudek.


[1] https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/nocne-karmienie-piersia
[2] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/52303,zasypianie-i-sen-dziecka
[3] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/63311,czeste-posilki-w-nocy-jak-zredukowac-ich-liczbe
[4] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/98554,moj-7-miesieczy-syn-od-urodzenia-nie-przespal-calej-nocy-jak-pomoc-jemu-i-sobie
[5] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52403,jak-ubierac-male-dziecko
[6] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/52303,zasypianie-i-sen-dziecka
[7] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/52541,odciaganie-pokarmu


Nocne karmienie - jak się przygotować? - dodano: 2020-12-01

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.